نماینده ولی فقیه در سیستان و بلوچستان و امام جمعه زاهدان گفت: امر به معروف و نهی از منکر به عنوان نماد دین و ویژگی ممتاز امت حضرت محمد(ص) و امام حسین(ع) شمرده شده است.
کد خبر: ۱۳۷۴۸۸۵

به گزارش جام جم آنلاین سیستان وبلوچستان؛ آیت‌الله مصطفی محامی به مناسبت فرارسیدن ماه محرم‌ ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع) و گرامیداشت هفته امر به معروف و نهی از منکر اظهارداشت: امر به معروف و نهی از منکر از واجبات مهم دینی ماست که به عنوان یکی از ویژگی‌های ممتاز جامعه اسلامی و امت محمدی(ص) شناخته شده و در قرآن کریم در آیه ۱۱۰ سوره مبارکه آل عمران بیان شده "کُنْتُمْ خَیْرَ أُمَّةٍ أُخْرِجَتْ لِلنَّاسِ تَأْمُرُونَ بِالْمَعْرُوفِ وَتَنْهَوْنَ عَنِ الْمُنْکَر" و به همین دلیل است که در ویژگی امام حسین(ع) نیز در زیارت ائمه اطهار(ع) گواهی می‌دهیم در کنار اینکه شما نماز به پا داشته‌ و زکات داده‌اید امر به معروف و نهی از منکر کرده‌اید.

وی بیان کرد: در روایات نیز به اهمیت این دو فریضه الهی اشاره شده که در واقع با امر به معروف و نهی از منکر سایر فرایض و واجبات در جامعه احیا می‌شود.

امام جمعه زاهدان امر به معروف‌ونهی از منکر را نماد غیرت دینی و احساس مسوولیت اجتماعی دانست و ادامه داد: اگر در جامعه‌ای فرهنگ امر به معروف و نهی از منکر گسترش پیدا کند مردم نسبت به جامعه خود حساس و احساس مسوولیت می‌کنند و نسبت به مسائل دینی خود غیرت داشته و اگر خلاف آن را مشاهده کنند در برابر آن عکس‌العمل نشان می‌دهند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌ و بلوچستان ضمن تاکید بر اهمیت امر به معروف و نهی از منکر برپایی این فریضه واجب را دارای شرایطی عنوان کرد و اظهارداشت: شرط اول در برپایی امر به معروف و نهی از منکر این است که امر و نهی کننده باید معروف و منکر را بشناسد و آگاه باشد که کدام معروف ترک شده تا به آن امر کند و کدام منکر صورت گرفته تا از آن نهی کند.

رئیس ستاد احیای امر به معروف و نهی از منکر سیستان و بلوچستان بیان کرد: متاسفانه گاهی ما به این جهت توجه نکرده و هرکس بر اساس سلیقه خود اقدام می‌کند که این کار سبب ایجاد آسیب در جامعه شده و آن را به پای امر به معروف و نهی از منکر می‌نویسنند در حالی که این آسیب از عدم شناخت معروف و منکر نشأت گرفته است.

آیت‌الله محامی شرط دوم را آگاهی فرد خطاکار نسبت به معروف ترک شده و منکر مرتکب شده دانست و اذعان داشت: فرد خطا کار باید بداند که کدام اقدام ترک شده معروف و کدام کار مرتکب شده منکر است و سپس مورد مآخذه قرار گیرد.

وی ادامه داد: اگر کننده کار اعتقادی به معروف و منکر نداشته باشد دیگر جای امر به معروف و نهی از منکر نیست بلکه باید تعلیم و ارشاد جاهل صورت گیرد و فرد خطاکار با معروف و منکر آشنا شود زیرا هیچ بعید نیست که اگر بداند کاری معروف و واجب است آن را انجام داده و یا کاری گناه و ناپسند است از ارتکاب آن خودداری کند.

آیت الله محامی بخش زیادی از معروف‌های ترک شده یا منکرهای تحقق یافته در جامعه را به دلیل عدم آشنایی مردم عنوان کرد و افزود: طبق بیان رهبر معظم انقلاب مردم متدین و علاقه مند به دین هستند اما به علت عدم آگاهی به برخی موارد عمل نمی‌کنند.

نماینده ولی‌فقیه در سیستان‌وبلوچستان تصریح کرد: نکته سوم در شرایط امر به معروف و نهی از منکر در نظر گرفتن احتمال تأثیرپذیری است به این معنا که فرد احتمال دهد اگر امر به معروف و نهی از منکر انجام دهد اثربخش باشد و سبب شود معروفی احیا یا از وقوع منکری جلوگیری شود.

وی گفت: اگر احتمال تأثیرپذیری نباشد کار بیهوده خواهد بود و در چنین شرایطی امر به معروف و نهی از منکر واجب نیست اما نکته مهم در این جهت این است که باید از افراط و تفریط پرهیز شود زیرا منظور احتمال تاثیرگذاری است نه یقین به تاثیرگذاری و نکته دوم اینکه تاثیر نباید حتما به طور کامل و صد درصدی باشد بلکه حتی اگر به مقدار جزئی هم باشد باز هم امر به معروف و نهی از منکر واجب است زیرا ممکن است فرد با یک تذکر به طور کامل چشم پوشی نکند اما مقداری از شدت کار کاهش دهد و یا اینکه به حرف شما توجهی نمی‌کند و جلوی کار او گرفته نمی‌شود اما اگر چندین نفر به او تذکر دهند درصدهایی تاثیر کرده و به تدریج  اقدام به منکر و ترک معروف اصلاح خواهد شد.

رئیس ستاد احیای امر به معروف ونهی از منکر سیستان و بلوچستان بیان داشت: نباید به امر به معروف و نهی از منکر فتنه و ضرری وارد شود  زیرا در مواردی افراد با بیانی تند امر به معروف و نهی از منکر می‌کنند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها