سرپرست اداره کل انتقال خون یزد از رعایت کامل شیوه نامه های بهداشتی در مراکز اهدای خون خبر داد و از مردم دعوت کرد تا بیماران نیازمند به اهدای خون و پلاکت را فراموش نکنند.
کد خبر: ۱۳۷۳۷۱۶

به گزارش خبرنگار جام جم آنلاین یزد ، سیدمحمدرضا آقایی میبدی  اظهارداشت : مردم استان یزد در کار‌های خیرخواهانه و انسان دوستانه از جمله اهدای خون همواره پیشقدم بوده اند و با توجه به ویروس کرونا و حساسیت‌های مردم در رعایت مسائل بهداشتی، این اطمینان را می‌دهیم که مراکز اهدای خون بعد از منزل، امن ترین جایی است که شهروندان می‌توانند به آن مراجعه کنند.

وی با اشاره به اینکه گسترش روز افزون اعمال جراحی تخصصی و فوق تخصصی و پیوند اعضا و گسترش مراکز خون و انکولوژی در سراسر کشور، باعث افزایش روز افزون مصرف خون و فرآورده‌های آن شده است، افزود: اداره کل انتقال خون یزد به عنوان تنها نهاد مسؤول، موظف است که نیاز بیماران به خون و فرآورده‌های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده، پلاکت و پلاسما را در بیمارستان و مرکز درمانی تأمین کند.

آقایی تصریح کرد : به علت کوتاه بودن طول عمر عناصر خون همچون پلاکت که در خارج از بدن انسان و در محیط فقط تا ۳ روز قابل نگهداری هستند، این موضوع اهمیت نیاز به اهدای خون و فرآورده‌های آن به صورت روزانه و مستمر توسط مردم را پر رنگ‌تر می‌کند.

سرپرست اداره کل انتقال خون یزد در مورد شرایط عمومی اهدای خون گفت: همراه داشتن کارت ملی الزامی است، وزن باید بالای ۵۰ کیلو گرم باشد، سن اهدای خون در کشور ۱۸ تا ۶۰ سال است، ولی اهداکنندگان مستمر خون تا ۶۵ سالگی قادر به اهدای خون می‌باشند، آقایان در سال ۴ بار و خانم‌ها ۳ بار می‌توانند خون اهدا کنند و در پایان اعلام می‌کنم که اکنون به تمامی گروه‌های خونی نیازمندیم و افرادی که دارای گروه خونی منفی هستند باید استقبال بیشتری نسبت به اهدای خون داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه کلیه تجهیزات و وسایل مورد استفاده در روند اهدای خون در مراکز انتقال خون سراسر کشور یکبار مصرف و استریل هستند و تمام دستورالعمل‌های بهداشتی هنگام اهدای خون از بدو تأسیس سازمان انتقال خون در تمامی مراکز انتقال خون رعایت می‌شود، گفت: مطالعات اخیر نشان داده است که اهداکنندگان خون از سالم‌ترین افراد جامعه هستند و خود مراقبتی را به نحو احسن در جامعه رعایت می‌کنند.

سرپرست اداره کل انتقال خون یزد با اشاره به این که نیاز بیماران به خون و فرآورده‌های خونی، یک نیاز روزانه و همیشگی است لذا انتظار ما از مردم یزد این است که بدانند زندگی دوباره بیماران، به همراهی و همدلی داوطلبان اهدای خون بستگی دارد از سوی دیگر؛ وفاداری، نوعدوستی و حس مسئولیت پذیری مردم است که امیدوارم در این روزها نیز تجربه گر لحظه‌های شیرین حضور مردم به ویژه بانوان و جوانان در مراکز اهدای خون باشیم.

 

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها