«جام‌جم» یک دهه تامین اعتبار و کمک‌های خارجی برای احیای دریاچه ارومیه را بررسی می‌کند

«ارومیه» دریاچه‌ای که اگر آب ندارد، نان دارد

نائب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس از تصویب طرح تحقیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه خبر داد و گفت: این ستاد به حیاط خلوت دولت‌ها جهت هزینه‌‌کرد اعتبارات احیای دریاچه ارومیه تبدیل شده بود.
کد خبر: ۱۳۷۲۹۶۵
 

جلال محمودزاده با اشاره به اقدام امروز نمایندگان مجلس شورای اسلامی در تصویب طرح تحققیق و تفحص از عملکرد ستاد احیای دریاچه ارومیه، اظهار داشت: این طرح در جلسه علنی امروز مجلس، با 182 رای موافق به تصویب رسید.

وی افزود: دریافت 6 هزار میلیاد تومان بودجه دولتی در کنار کمک‌ها و اعتبارات بین‌المللی یکی از محورهای این تحقیق و تفحص به شمار می‌آید.

جلال زاده تصریح کرد: متاسفانه با وجود تخصیص اعتبارات و بودجه‌های کلان به ستاد احیای دریاچه ارومیه، امروز شاهد هستیم که بخش عظیمی از دریاچه دچار خشکی شدید شده و بالغ بر 30 میلیارد متر مکعب از آب این دریاچه از دست رفته، در حالی که با تشکیل ستاد قرار بود طی 10 سال نسبت به احیای دریاچه و نیز افزایش تراز آبی آن اقدام شود.

نائب رئیس کمیسیون کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی، عنوان کرد: هم‌اکنون تراز آبی دریاچه از نظر اکولوژیک، بیش از 19 میلیارد متر مکعب دارای کمبود است که این امر با وجود هزینه‌های کلان، نباید مورد غفلت واقع شود و باید نسبت به نحوه هزینه کرد بودجه و اعتبارات روشنگری و شفافیت به وجود آید.

وی، ضمن اشاره به اقدامات و نگاه‌های سیاسی موجود در ستاد احیای دریاچه ارومیه، ادامه داد: اقدامات و تصمیم‌گیری های غیرفنی و به دور از بعد اجرایی در این ستاد موجب شده تا امروز برخی رفتارها و اقدامات متولیان با شبهه همراه باشد که در این زمینه باید به از بین رفتن حقابه استان‌های شمالغربی کشور اشاره کرد.

محمودزاده، نابودی کشاورزی در برخی مناطق استان‌های درگیر با موجودیت ستاد احیا دریاچه ارومیه را از دیگر عوامل درخواست تحقیق و تفحص از ستاد احیا برشمرد و گفت: برخی اقدامات این ستاد تنها با مبنای افزایش تراز آبی دریاچه انجام شده و نگاه به معیشت مردم در آن‌ها نبوده که در نتیجه شاهد وضعیت نامناسب کشاورزی و زندگی در برخی مناطق نیز هستیم.

وی بیان کرد: متاسفانه نگاه سیاسی موجب شده بود که ستاد بیشتر جنبه هزینه‌کرد برای انتخابات داشته باشد و دولت برای تامین هزینه‌های خود در امر انتخابات و نیز ماموریت‌های خاص خارج از کشور از آن بهره ببرد.

نماینده مردم مهاباد در مجلس شورای اسلامی، خاطرنشان کرد: رسیدگی به وضعیت مالی ستاد، انجام برخی اقدامات بدون داشتن دلیل منطقی و نیز پروژه‌های ناموفق در حوزه دریاچه ارومیه جزو وظایف هیات تحقیق و تفحص است که در این خصوص نیز باید با نگاه تخصصی و فراجناحی و فراسیاسی وارد شوند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها