استانها - آذربایجان غربی - جدیدترین اخبار ایران و جهان | پایگاه خبری جام جم

آذربایجان غربی
جان دوباره در کالبد دریاچه ارومیه

جان دوباره در کالبد دریاچه ارومیه

۱۶ فروردين ۱۴۰۳ - ۱۴:۵۱

در پاییز سال گذشته و درست زمانی‌که هیچ خبری از بارش‌های معمول نبود، ناامیدی گسترده‌ای در میان مردم و به‌خصوص آذربایجانی‌ها به وجود آمده بود که شاید مرگ دریاچه ارومیه فرا رسیده اما با شروع زمستان و اتفاقات خوبی که در آن زمان رقم خورد و همچنین بارش‌های بهاری، امید به دل‌ها بازگشت.

راه طولانی احیای دریاچه ارومیه

راه طولانی احیای دریاچه ارومیه

۲۴ بهمن ۱۴۰۲ - ۱۳:۱۹

چند دهه است که حال و روز دریاچه ارومیه به‌عنوان یکی از خبرهای مهم در اکثر استان‌های ایران پیگیری می‌شود. این دریاچه به عنوان بزرگ‌ترین دریاچه آب شور خاورمیانه در سال‌های گذشته به دنبال تصمیمات نادرست و تغییرات زیست محیطی ایجاد شده با کاهش سطح آب و خشکسالی روبه‌رو شد.

تراژدی یک آزادراه

هنوز آزادراه ۱۶۴کیلومتری ارومیه - تبریز به نتیجه نرسیده است

تراژدی یک آزادراه

۱۰ دی ۱۴۰۲ - ۰۹:۳۴

بیش از یک دهه است که کار ساخت آزادراه ارومیه ــ تبریز آغاز اما همچنان به عنوان مهم‌ترین پروژه بلاتکلیف بین دو استان آذربایجان شرقی و غربی مطرح است. پروژه‌ای ۱۶۴کیلومتری که اگر سالی فقط ۱۵کیلومتر آن احداث می‌شد، امروز می‌توانستیم شاهد بهره‌برداری و استفاده هموطنان از خدماتش باشیم.

دمیدن روح امید به دریاچه ارومیه

دمیدن روح امید به دریاچه ارومیه

۲۹ فروردين ۱۴۰۲ - ۰۹:۱۱

احیای دریاچه ارومیه و به تبع آن اتمام ابر طرح انتقال آب به این دریاچه یکی از مهم‌ترین مطالبات مردم در حوزه زیست‌محیطی کشور در حالی سال‌ها با وعده و وعید روی زمین مانده بود که دولت سیزدهم از همان روزهای اول کاری، تلاش برای تعیین تکلیف و به سرانجام رساندن آن را در اولویت کارهای خود قرار داد.

آغاز تحویل خانه‌های زلزله‌زدگان خوی قبل از عید

آغاز تحویل خانه‌های زلزله‌زدگان خوی قبل از عید

۱۴ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۳:۳۵

زلزله خوی روزهای سختی را برای ساکنان روستاهایی که دچار حادثه شده بودند، رقم زد و این مشکلات وقتی دوچندان شد که باران و برف و سرمای زمستان دست و پای زلزله‌زدگان را بست و اجازه هیچ کاری را به آنها نداد. اما با بهترشدن شرایط، کار آواربرداری و ساخت و سازها شروع شد و بعد از بتون‌ریزی واحدهای آرماتوربندی‌شده در برخی نقاط زلزله‌زده حالا مسئولان آذربایجان غربی از نصب اسکلت‌های فلزی خبر داده و اعلام شده تا قبل از سال جدید فاز اول واحدها تکمیل و با حضور رئیس‌جمهور تحویل متقاضیان خواهد شد.

ارومیه - تبریز، آزادراهی كه تمام نمی‌شود!

ارومیه - تبریز، آزادراهی كه تمام نمی‌شود!

۲۵ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۴

آزادراه ارومیه - تبریز از جمله طرح‌های زیربنایی حوزه راه در منطقه شمال‌غرب کشور محسوب می‌شود. این آزادراه در صورت تکمیل، علاوه بر کاهش ۱۰ کیلومتری فاصله بین دو شهر، بسترساز رشد و شکوفایی اقتصادی منطقه شمال‌غرب و توسعه صنعت گردشگری در مناطق پیرامون دریاچه‌ ارومیه خواهد شد.

آسمان، دل دریاچه را روشن کرد

آسمان، دل دریاچه را روشن کرد

۱۷ آذر ۱۴۰۱ - ۲۰:۲۳

از ابتدای آذرماه تاکنون آذربایجان غربی بیش از ۳۲میلی‌متر بارندگی‌ به خود دیده که نسبت به درازمدت بیش از ۱۰۵درصد افزایش را نشان می‌دهد. این خبر به خاطر روزهای سخت دریاچه ارومیه بسیار مسرت‌بخش است. اما با مروری به وضعیت بارش‌های سال‌های قبل در همین ماه‌ها و بهبود وضعیت دریاچه باید گفت نمی‌توان فقط به نزولات آسمانی دل خوش کرد و حتما باید به موازات آن پروژه‌ها و طرح‌های دیگری در رابطه با احیای دریاچه در دستور کار باشد تا شاید یک بار دیگر جانی دوباره بر کالبد زیباترین اکوسیستم شمال غرب کشور دمیده شود.

اسفند رویایی برای دریاچه ارومیه

در انتظار اتمام تونل انتقال آب از سد «کانی‌سیب»

اسفند رویایی برای دریاچه ارومیه

۰۶ آذر ۱۴۰۱ - ۰۸:۵۹

وقتی از اواسط دهه۸۰ زنگ خطر خشک شدن دریاچه ارومیه به صدا درآمد، کمتر کسی فکر می‌کرد روزی از راه برسد که همه باور کنند دیگر آبی در این دریاچه ۶۰۰۰کیلومتر مربعی باقی نمانده و باید منتظر خیزش گرد و غبار‌های نمکی بنشینیم. هر چند در این مدت سازمان حفاظت محیط زیست که مسئولیت اصلی حفظ تالاب‌ها و حوضه‌های آبریز را دارد، موفق به احیای دریاچه نشد و کمیته‌های احیا هم جز هدر دادن وقت و بودجه کار دیگری نکردند، اما دوباره اعلام شده پروژه عظیم انتقال آب از رودخانه «زاب» به دریاچه ارومیه پس ازخلف وعده‌های مکرر مسئولان به ایستگاه پایانی رسیده و با بهره‌برداری آن در اسفندماه امسال، قرار است دریاچه جانی دوباره بگیرد.

لب‌های دومین استان پرآب کشور خشک شد

لب‌های دومین استان پرآب کشور خشک شد

۲۶ آبان ۱۴۰۱ - ۲۰:۱۲

تا همین چند سال پیش آذربایجان‌غربی به عنوان دومین استان پرآب کشور مطرح بود. منابع‌آبی زیرزمینی و چاه‌های پر آب و قرار گرفتن در ساحل زیبای «دریاچه ارومیه» در طول قرن‌های گذشته نام این منطقه را با آب و سرسبزی و طراوت گره زده بود تا این‌که از حدود ۲۰سال پیش آسمان آبی رنگش عوض شده و هر روز تیره‌تر شد و امروز اعلام شده آذربایجان‌غربی در حال ورود به بحران کم‌آبی است.

هیولای خفته نمکی

هیولای خفته نمکی

۰۴ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۴

چند تکه ابر که به آسمان می‌آید، یک نمه باران که می‌بارد فراتر از همه دلتنگی‌های پاییزی برای مردم ایران جای یک حفره خالی به نام دریاچه ارومیه را به یاد می‌آورد که ای کاش می‌شد این باران را روانه این دریاچه تشنه کرد تا شاید مرحمت آسمان و نزولات آسمانی بتواند جور بی‌تدبیری دولت تدبیر را در احتضار این دریاچه بکشد.

فرزند زمانه خود باش

گفت‌وگوی «جام‌جم» با میثم عبدی، کارگردان نمایش رومئو و ژولیت و چند کاراکتر دیگر

فرزند زمانه خود باش

نیازمندی ها