سازمان هواشناسی نسبت به وزش باد شدید، رگبار باران، خیزش گرد و خک و احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب رودخانه‌های فصلی هشدار صادر کرد.
کد خبر: ۱۳۷۲۲۶۳

به گزارش جام جم آنلاین، سازمان هواشناسی با صدور هشدار زرد رنگ از رشد ابرهای همرفتی بویژه در ساعات بعدازظهر همراه با رگبار باران و در مناطق مستعد با رعدوبرق در نواحی مستعد تگرگ و وزش باد شدید موقت از سه‌شنبه تا جمعه (۱۴ تا ۱۷ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در ارتفاعات و دامنه مازندران و غرب گیلان، چهارشنبه در ارتفاعات و دامنه مازندران، غرب گیلان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان، پنج‌شنبه در جنوب کرمان و جمعه در هرمزگان، سیستان و بلوچستان، جنوب شرق فارس و جنوب کرمان مورد انتظار است.

در اثر این مخاطره احتمال آبگرفتگی معابر و جاری شدن روان آب به شکل محدود و محلی، احتمال بالا آمدن ناگهانی سطح آب روخانه های فصلی، احتمال صاعقه، احتمال کاهش شعاع دید و کاهش کیفیت هوا بطور موقت و احتمال شکستن درختان فرسوده دور از انتظار نیست.

به توصیه سازمان هواشناسی باید احتیاط در صعود به ارتفاعات، عدم پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده، پرهیز از اتراق در بستر رودخانه‌ها و احتیاط در عبور از حاشیه مسیل‌ها در دستور کار قرار گیرد.

در ادامه این هشدار سازمان هواشناسی از خیزش گرد و خاک، نفوذ گردوغبار و وزش باد شدید از سه‌شنبه تا جمعه (۱۴ تا ۱۷ تیرماه) خبر داد.

این شرایط جوی روز سه‌شنبه در خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، اصفهان، مرکزی، قم، چهارمحال و بختیاری، ایلام و کهگیلویه و بویراحمد،چهارشنبه در جنوب تهران، مرکزی، یزد، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی، کهگیلویه و بویراحمد، چهارمحال و بختیاری و کرمان،پنج‌شنبه درشمال و شرق اصفهان، یزد، جنوب تهران، سمنان، مرکزی، قم، کهگیلویه و بویراحمد، خوزستان، شمال بوشهر، ایلام و کرمانشاه و جمعه در شمال سیستان و بلوچستان، شرق خراسان جنوبی، جنوب و شرق خراسان رضوی، خوزستان، کردستان، کرمانشاه، ایلام، سمنان، جنوب تهران و قم پیش‌بینی می‌شود.

در اثر این مخاطره کاهش شعاع دید، کاهش کیفیت هوا، احتمال سقوط سنگ از ارتفاعات، احتمال خسارت به سازه‌های موقت و احتمال اختلال در ناوگان حمل نقل مورد انتظار است.

سازمان هواشناسی برای کاهش آسیب‌های احتمالی عدم قرار گیری در فضای باز برای افراد آسیب پذیر در مواقع بروز گردو خاک، پایش شاخص آلودگی توسط دستگاه‌های زیربط و اتخاذ تصمیم مطابق با مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در کانونهای کنار مراکز جمعیتی، عدم توقف و پارک خودرو در اطراف درختان فرسوده و ساختمان ها نیمه کار و استحکام سازه‌های موقت از جمله تابلوهای تبلیغاتی و پوشش گلخانه‌ها را توصیه می‌کند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها