رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست:

آلودگی هوا سال گذشته ۲۱ هزار نفر را به کام مرگ برد

استاد پوست و مو دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی با بیان اینکه آلودگی هوا و ریزگردها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مشکلات پوستی نیز ایجاد کنند، گفت: این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آکنه اثرگذار باشند.
کد خبر: ۱۳۷۲۱۶۷

به گزارش جام جم آنلاین، رضا رباطی،استاد پوست با اشاره به اینکه ریزگردها و گرد و غباری که باعث آلودگی هوا شده، اثرات مخربی بر پوست دارند، اظهار کرد: آلاینده های محیطی خصوصا در زمان تشدید آلودگی می توانند بر سلامت پوست اثرگذار باشد.

وی با بیان اینکه پوست خارجی ترین ارگان بدن است که وسعت قابل توجهی نیز دارد، افزود: میزان مواجه پوست با آلایندهای محیطی خصوصا در دراز مدت می تواند از نظر سلامت پوست زیانبار باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه با تاکید بر این که به لحاظ عملکردی آلودگی هوا و غلظت آلاینده ها تاثیراتی بر عملکرد طبیعی پوست دارند، هشدار داد: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهمترین اثرات ریزگردها و آلودگی هواست.

رباطی ادامه داد: اختلال در عملکرد حفاظتی پوست می تواند طیف وسیعی از بیماری ها را ایجاد و یا بیماری های زمینه ای پوستی را تشدید کند.

ریزگردهایی که اگزما را تشدید می کنند

وی با بیان اینکه انواع حساسیت های پوستی یا ضایعات اگزمایی از شایع ترین بیماری های پوستی ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها است، ادامه داد: ضایعات اگزمایی در افرادی که زمینه ابتلا به این بیماری را دارند در زمان بروز آلودگی هوا تشدید می شود.

به گفته این استاد پوست و موی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، تشدید یا عود و حتی بروز بیماری های پوستی در زمان آلودگی هوا می تواند گروه های حساس، خصوصا کودکان را بیشتر تهدید کند.

خشکی شدید پوست، خارش و قرمزی بخشی از نمای بالینی حساسیت های پوستی در اثر آلودگی هوا و ریزگردها است که این عضو هیأت علمی دانشگاه به آن اشاره کرد.

اثر مستقیم مدت زمان مواجهه و غلظت آلاینده بر ایجاد ضایعه های پوستی

رباطی توصیه کرد: در روزهایی که غلظت آلاینده ها و ریزگردها بالاست از تردد طولانی در فضای باز و آلوده خودداری کنید چرا که مدت زمان مواجه و غلظت آلاینده ها در بروز ضایعات پوستی اثر دارد.

وی ادامه داد: اگر چنانچه برای مدت طولانی در معرض آلاینده های محیطی و ریزگردها قرار گرفتید با شست و شوی پوست تراکم آلودگی را در سطح پوست کاهش دهید.

استفاده از ترکیبات حفاظتی پوست توصیه دیگر این عضو هیأت علمی دانشگاه برای کاهش آثار مخرب آلودگی های محیطی است.

وی افزود: ضدآفتاب ها و مرطوب کننده ها می توانند در جلوگیری از بروز و عود ضایعات پوستی دربرابر آلودگی هوا کمک کننده باشد.

وی با بیان این که آلودگی هوا و ریزگردها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می توانند سایر مشکلات پوستی نیز ایجاد کنند، ادامه داد: حتی این آلاینده ها می توانند در تشدید یا بروز عفونت های پوستی، ریزش مو، آکنه اثرگذار باشد بنابراین باید تا جائیکه امکان دارد در روزهایی که غلظت آلاینده ها بالاست از تردد غیرضروری اجتناب کنید.

رباطی استفاده از شوینده های مناسب و ملایم، ضدآفتاب و مرطوب کننده در روزهایی که هوا آلوده است را مورد تاکید قرار داد و افزود: به محض مشاهده ضایعات پوستی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

منبع: فارس

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها