رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار تهران گفت: نرخ کنونی هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری با قیمت مصوب ۸ هزار و ۵۰۰ تومان اختلاف دارد.
کد خبر: ۱۳۷۱۱۲۴

قیمت تخم مرغ در بازار چند؟ قیمت تخم مرغ چقدر با نرخ مصوب اختلاف دارد؟ حذف ارز ترجیحی چه تاثیری بر روی قیمت تخم مرغ دارد؟ کاهش تقاضا بر روی قیمت تخم مرغ چه تاثیری دارد؟ روند صعودی قیمت تخم مرغ متوقف شد.

به گزارش جام جم آنلاین از باشگاه خبرنگاران، ناصر نبی پور گفت: هم اکنون متوسط قیمت هر کیلو تخم مرغ درب مرغداری ۲۷ هزار تومان است که با نرخ مصوب ۸ هزار و ۵۰۰ تومان اختلاف دارد.

به گفته او، ماهانه ۱۰۰ هزار تن تخم مرغ در کشور تولید می شود که با احتساب مصرف داخل ۵ تا ۱۰ هزار تن مازاد بر نیاز کشور است که برآورد می‌شود تا شهریور ۱۰۰ هزار تن مازاد تولید داشته باشیم.

آقای نبی پور می گوید: کشور عراق واردات تخم مرغ از ایران را ممنوع کرده که با این وجود صادرات تخم مرغ به کشورهای افغانستان، عمان، کویت و قطر در حال انجام است.

رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار تهران گفت: نقل قول‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، اما دلیل اصلی فشار ترکیه بر عراق بوده است و با توجه به اینکه کشور ترکیه می‌تواند به طور مستمر تخم مرغ عراق را تامین کند، عراق این درخواست ترک‌ها را پذیرفته است.

با اصلاح نظام یارانه قیمت مصوب هر کیلو تخم مرغ ۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان اعلام شد که به دلیل مازاد تولید، قیمت به این نرخ نرسید که وزارت جهاد برای حمایت از مرغداران اقدام به حذف تعرفه صادرات و خرید حمایتی کرده است.

بنابر آخرین آمار اعلامی اتحادیه مرغ تخم گذار با ممنوعیت واردات تخم مرغ به عراق، یکی از بزرگترین بازارهای صادراتی را از دست داده ایم.

عرضه تخم‌ مرغ زیر قیمت تمام‌ شده

با حذف ارز ترجیحی قیمت تخم‌ مرغ بالا رفت، به‌همین‌دلیل تقاضا برای خرید آن نیز کاهش داشت. حالا رئیس هیات‌ مدیره اتحادیه مرغ تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار استان تهران می‌گوید عرضه این محصول به بازار زیر قیمت تمام‌شده برای مرغداران انجام می‌شود.

ناصر نبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پور در این‌خصوص به ایلنا گفت: «تولید یک کیلو تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ برای تولیدکنندگان ۴۸‌هزار‌تومان تمام می‌شود، این در حالیست که سازمان پشیبانی امور دام آن را کیلویی ۳۱‌هزار‌تومان خریداری می‌کند.‌»

وی در پاسخ به این پرسش که به چه علت محموله تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ صادرشده از ایران به عراق مرجوع شد؟ گفت: «عراق به مرغ و تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ ایران نیاز دائمی ندارد، چراکه از ترکیه تامین می‌شود و از ایران به‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌صورت مقطعی و کوتاه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مدت تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ وارد می‌کند.‌»

این فعال اقتصادی ادامه داد: «ترکیه همه روزهای سال ‌می‌تواند نیاز عراق را تامین کند، این در حالیست که ما می‌توانیم بخشی از نیاز آنها را در ۳‌ماه تابستان تهیه و تامین کنیم از این‌رو عراقی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها با فشار ترکیه واردات تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ از ایران را ممنوع‌ کردند.‌»

نبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پور با بیان اینکه سلامت محموله تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ به عراق تایید شده است، افزود: «این محموله یک تریلی در حدود ۲۷ تن بوده است. البته افغانستان در حال‌حاضر روند صادرات تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مرغ از ایران را متوقف نکرده است و تولیدکنندگان می‌توانند اقدام به صادرات تخم‌مرغ به این کشور کنند.‌»

وی با بیان اینکه روند تولید تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ مرغ مساعد نیست، گفت: «تولیدکنندگان حال خوبی ندارند، چراکه قیمت تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ موجود در بازار ۲۰ تا ۲۱‌هزار‌تومان زیر نرخ تمام‌شده عرضه می‌شود.‌»

به گفته وی؛ تولید یک کیلو تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ برای تولیدکنندگان ۴۸‌هزار‌تومان تمام می‌شود، این در حالیست که سازمان پشیبانی امور دام کیلویی ۳۱‌هزار‌تومان خریداری می‌کند.

همچنین در این رابطه حمید کاشانی رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران میهن با بیان اینکه حذف عوارض گمرکی صادرات تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ روز گذشته به گمرکات اعلام‌شده است، افزود: «ترکیه واردات تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ از ایران به عراق را ممنوع کرده است و از این به بعد آن بستگی به‌ عملکرد رایزن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های اقتصادی ما دارد که بتوانند مسیر را حفظ و یا بازار را به ترکیه بدهند.‌»

به گفته کاشانی؛ مدیرکل دفتر توسعه صادرات وزارت کشاورزی این موضوع را تکذیب کرده است و تلاش دارد که این بازار برای ایران حفظ شود.

وی با بیان اینکه در فصل تابستان چاره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ای جز صادرات تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ نداریم، تصریح کرد: «دولت باید تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ مازاد را خریداری و آن را ذخیره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌سازی کند.‌» کاشانی با اشاره به لزوم افزایش نرخ تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ، افزود: «اگر نرخ تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ افزایشی نشود، در نیمه دوم سال ‌با چالش‌های جدی مواجه خواهیم شد، چراکه اگر تولید صرفه اقتصادی نداشته باشد تولیدکنندگان مرغ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذار را از روند تولید خارج می‌کنند.‌»

بنا به اظهارات رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغداران میهن؛ حدود ۱۲۰۰ تن تخم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مرغ از مرزهای ایران خارج شده است.

تاثیر کاهش تقاضا بر روی قیمت تخم‌ مرغ

مرغ و تخم‌مرغ در لیست اولین کالاهایی بودند که بعد از حذف ارز ترجیحی قیمت آن چند‌برابر شد، اما حالا و پس از گذشت بیشتر از یک‌ماه از آن زمان، بازار تخم‌مرغ به سمت دیگری رفته است.

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه مرغ تخم‌گذار استان تهران با بیان اینکه قیمت تخم‌مرغ درب مرغداری به کیلویی ٢٧‌هزار‌تومان رسیده است، گفت: «ارز ترجیحی در زمان اوج تولید حذف شد؛ این در حالی است که قیمت تمام‌شده تولید این کالا حدود ۴٣‌هزار‌تومان است.‌»

ناصر نبی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌پور در مورد اینکه آیا در چنین شرایطی دولت مازاد تخم‌مرغ را از تولیدکنندگان خریداری نمی‌کند؟ به مهر گفت: «دولت اعلام‌کرده هر کیلوگرم تخم‌مرغ را درب سردخانه ٣١‌هزار‌تومان خریداری می‌کند، درحالی‌که با احتساب هزینه حمل و کارتن قیمت تخم‌مرغ ٣١‌هزار‌تومان تمام می‌شود، بنابراین مرغدار ترجیح می‌دهد آن را همان کیلویی ٢٧‌هزار‌تومان بفروشد، ضمن اینکه دولت اعلام کرده در خرید توافقی تخم‌مرغ مازاد، ۴۵ روز بعد از خرید مطالبات تولیدکنندگان تسویه می‌شود.‌»

نبی‌پور همچنین با اشاره به قیمت بالای نهاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های دامی گفت: «مرغداران توان خرید نهاده را ندارند و اکثرا از ذخایر موجود در مرغداری‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها استفاده می‌کنند.‌» البته وی پیش‌بینی کرد که در تیر و مرداد این ذخایر به اتمام برسد و تولیدکنندگان مجبور به خرید نهاده جدید شوند. نبی‌پور در پایان با اشاره به اینکه حذف ارز ۴٢٠٠‌تومانی زمانی اتفاق افتاد که میزان تولید بسیار زیاد بود، گفت: «شاید بتوان گفت تولید در بالاترین سطح خود در تاریخ صنعت مرغ تخم‌گذار و روزانه حدود ٣٣٠٠ تن بود و البته در کنار این مساله با کاهش تقاضا از سوی مردم مواجه هستیم که همه این عوامل منجر به کاهش قیمت شده است.‌»

قیمت جدید تخم‌ مرغ اعلام شد

تسنیم نوشت: دبیر انجمن تخم مرغ شناسنامه دار گفت: در صورتی که قیمت مصوب تخم مرغ روی آن درج شود آثار مثبت آن به مردم هم می رسد و افراد می‌توانند این محصول را با قیمت واقعی آن خریداری کنند.

سید فرزاد طلاکش اظهار داشت: روند صعودی قیمت تخم مرغ در مرغداری ها در ۲ماه گذشته ادامه داشته است و از طرفی مردم تخم مرغ فله را دانه ای ۲۵۰۰ و شانه ای ۷۰ هزار می فروشند و برخوردی با این گران فروشی نمیشود.

وی افزود: در این شرایط تولید کنندگان بسته بندی تخم مرغ در حال نابود شدن کامل هستند و مرتب مورد هجمه تعزیرات قرار می گیرند که مبادا تخم مرغ را از هر عدد ۱۹۰۰ تومان گرانتر بفروشند.

دبیر انجمن تخم مرغ شناسنامه دار ادامه داد: در ۴ماه گذشته به دلیل گرانی قیمت تخم مرغ از مبدا تولید باعث شده حداقل ۶۰ درصد کارگران مراکز بسته بندی تعدیل و بیکار شدند.

وی تصریح کرد: در ماه‌های اخیر حتی یک کیلو تخم مرغ با نرخ مصوب از سوی اتحادیه میهن به شرکت های بسته بندی داده نشده است در حالیکه اگر نرخ مصوب مصرف کننده هر عدد تخم مرغ فله(۱۴۵۰ تومان) بر روی هر عدد آن پرینت می شد قیمت ها درب مرغداری به صورت افسار گسیخته بالا نمیرفت.

طلاکش گفت: در صورتی که قیمت مصوب تخم مرغ روی آن درج شود آثار مثبت آن به مردم هم می رسد و افراد می‌توانند این محصول را با قیمت واقعی آن خریداری کنند.

وی افزود: دهک های پایین جامعه که قدرت خرید تخم مرغ به صورت شانه ای به قیمت مصوب در میادین میوه و تره بار ندارند و مجبور هستند این محصول را صورت روزانه و دانه ای از مغازه با قیمت بالا خریداری کنند.

این مقام مسئول اظهار داشت: عدم درج قیمت مصرف کننده آسیب جدی به آنها وارد کرده است. بر اساس مصوبه تنظیم بازار محصولات کشاورزی مورخ ۱۴۰۰/۱۲/۰۷ باید قیمت تخم مرغ فله روی آن درج شود در این صورت برخی از مغازه داران متخلف نمی توانند به راحتی آن‌را گران بفروشند.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها