اخطارمدیر روابط عمومی سازمان لیگ:

ورزشگاه آزادی نیاز به بازسازی دارد

اینجا هرگز نور در چشم ورزشکاران نمی‌افتد؛

ویژگی‌های باورنکردنی استادیوم تختی تهران

جهانگیر درویش معمار مجموعه ورزشی تختی توضیحاتی را در خصوص فلسفه و خصوصیات این ورزشگاه ارائه داد.
کد خبر: ۱۳۷۱۰۷۲

به گزارش جام جم آنلاین، جهانگیر درویش معمار مجموعه ورزشی تختی در حاشیه همایش دو جام مسافر در ورزشگاه تختی اظهار داشت: زحمتی که رئیس استادیوم کشیده واقعا قابل تقدیر است؛ او کسی است که همیشه نزدیک من بوده و واقعا با فداکاری کار می‌کند.

وی افزود: ظرفیت این استادیوم بیش از چیزی است که می‌گویند؛ اینجا ۳۰ هزار جای نشسته کامل دارد و ۱۰ هزار جای نشستن هم پشت صندلی ها است. جهت این استادیوم ۱۵ درجه شمال غربی است و اگر عمود به این استادیوم نگاه کنید جهت قبله است و هیچوقت نور در چشم ورزشکاران نمی‌افتد و وقتی بعد از ظهرها مسابقه انجام می‌شود، همه آنها پشت به نور خورشید هستند. پروژکتورهای اینجا را یک بار عوض کرده‌اند و همان نور لازم را برای شب هم می‌دهد که حتی در شب هم بتوانند مسابقات را برگزار کنند.

درویش در واکنش به اینکه این استادیوم با الهام از استادیوم المپیک مونیخ ساخته شده گفت: استادیوم مونیخ یک سازه چادری عشایری و خیلی ساده است. اتفاقا من با شرکتی که آن استادیوم را ساخته تماس گرفته بودم که این کار را قبول می‌کند یا خیر اما رسما گفت این کار غیر ممکن است و نمی‌توانم قبول کنم. خودم تکه به تکه ساختم. در حقیقت با آنها هم تماس گرفتم و در انگلیس مدلسازی کردیم؛ یک مدل یک پنجاهم بزرگ که پروفسوری قبول کرد این مدل را بسازد و چندین برابر چیزی که فکر می‌کردم روی مدل آزمایش کردند. فلسفه این سازه استقامت تحت شکل است. من در جوانی این تز را نوشتم؛ «استقامت تحت شکل» و «اشکال مقاوم». شکل این استادیوم مقاوم است. از دو انحنای متناوب؛ یک جهت در‌ کشش است و یک جهت در فشار. هیچ مهندسی در دنیا با هیچ کامپیوتری نمی‌تواند محاسبات سازه ای را که در کشش و فشار کار بکند، حساب کند.

منبع: ورزش سه

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
ایستاده در سیل

روایت دست‌اول امدادگران از عملیات جست‌وجو و نجات در سیل امامزاده داوود و فیروزکوه

ایستاده در سیل

همه زنده زنده سوختند

نصرت‌الدین نصراللهی تنها شاهد حادثه سقوط هواپیمای فرماندهان جنگ، از آن روز می‌گوید

همه زنده زنده سوختند

نیازمندی ها