رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان این که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسیر صهیونیست‌هاست، گفت: باعث تاسف است که یک نهاد بین‌المللی توسط یک رژیم نامشروع مورد بهره برداری قرار گرفته و حیثیت آن را زیر سوال برده است.
کد خبر: ۱۳۶۹۴۸۸

به گزارش جام جم آنلاین، محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی شب گذشته (پنجشنبه) در برنامه «صف اول» حضور یافت و به تشریح آخرین تحولات در حوزه هسته ای و مناسبات ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی و قطعنامه تصویب شده در شورای حکام آژانس پرداخت.

به گزارش فارس، در ساعات پایانی چهارشنبه (۱۸ خرداد ماه) قطعنامه پیشنهادی سه کشور اروپایی عضو برجام (آلمان، فرانسه و انگلیس) به همراه آمریکا که به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در خصوص برنامه هسته‌ای ایران ارائه شده بود با ۳۰ رای مثبت، دو رای منفی چین و روسیه و سه رای ممتنع لیبی، پاکستان و هند به تصویب رسید.

در همین خصوص محمد اسلامی معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی با ذکر این نکته که فناوری های پیشرفته امروزه جزو مولفه های قدرت است، اظهار داشت: در ۲۰ سال گذشته تمام شیوه ها و رفتارها و عملیات روانی و تحریم‌ هایی که اعمال کرده و قطعنامه هایی که وضع کردند، در راستای پیشبرد این سیاست بوده که جمهوری اسلامی ایران را متوقف کنند.

اسلامی در ادامه سخنانش با بیان این که تمام تعهدات برجام مغایر با ضوابط آژانس است و با طرح این سوال که چرا ایران برجام را پذیرفت؟ پاسخ داد: برای اینکه اعتمادسازی کند. ایران در همین راستا پذیرفت حرکت هسته‌ای خود را کُند کند.

رئیس سازمان انرژی اتمی درباره ادعای رژیم صهیونیستی درباره برنامه هسته‌ ای ایران و پیروی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: باعث تاسف است که یک نهاد بین المللی توسط یک رژیم نامشروع مورد بهره برداری قرار گرفته و حیثیت آن را زیر سوال ببرد.

وی با اشاره به حسن نیت و حسن ظن در برجام از سوی ایران خاطرنشان کرد: این به هیچ وجه مورد توجه قرار نمی گیرد.

اسلامی گفت: ما عملیات هیجانی ماجراجویانه انجام نمی‌دهیم. ما رسما اعلام کرده‌ایم برنامه هسته‌ ای ما چیست. براساس اساسنامه آژانس این سازمان وظیفه دارد برای گسترش برنامه هسته ای به کشورها کمک کند.

معاون رئیس جمهور همچنین عنوان کرد: آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اسیر صهیونیست‌هاست.

وی درباره اقدام اخیر سازمان انرژی اتمی و توقف فعالیت دوربین‌های فراپادمانی آژانس نیز گفت: ما ضبط دوربین‌ های برجامی را به عنوان باقیمانده حسن نیت نگهداشته بودیم، ولی الان که اتهامات واهی و غیرقابل قبول مطرح شد، تصمیم اخیر اتخاذ شد. به عنوان مثال در بحث مکان‌های ادعایی با این که اعلام کردند موضوع جابر ابن حیان بسته شده، هر سه ماه یک بار از جابر ابن حیان بازرسی می‌کنند. صفحه اورانیوم فلزی که به دنبال آن بودند دیدند که در جابر ابن حیان است.

 ۱۷ الی ۱۸ دوربین فراپادمانی آژانس | گازدهی به سانتریفیوژهای جدید

اسلامی بیان کرد: اراده ای در شخص مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مشاهده نمی‌شود که قانع نشود. به فعالیت تعدادی از دوربین‌های فراپادمانی آژانس خاتمه دادیم و فردا هم به فعالیت بقیه خاتمه می‌دهیم که کلا تعداد آنها ۱۷ الی ۱۸ تاست. ماشین‌های سانتریفیوژ جدید را نصب کرده و گازدهی را شروع کردیم. برای گازدهی ماشین‌های پیشرفته بازرسان آژانس آمدند و بازدید کردند.

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: ما از این هیاهوها و جریانات سیاسی تاثیر نمی‌پذیریم.

وی همچنین با ذکر این نکته که فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ما در محیطی فنی، فوق‌العاده و متاثر از ضوابط آژانس ادامه دارد، خاطرنشان کرد: با عنایت خدا، هدایت‌های مقام معظم رهبری و همت دانشمندان جوان و حمایت همه دولت‌ها و روسای ادوار سازمان انرژی اتمی، فرصت بالندگی تحقیقاتی و صنعتی در حوزه هسته‌ای برای ایران فراهم شده است.

اسلامی همچنین گفت که در بحث تحقیق و توسعه هشت سال از برنامه جلوتر هستیم و افزود: در مذاکرات اخیر محدودیت‌های ماشین را چهار سال کم کردند و به قول خودشان تخفیف دادند. الان ۱۲ معدن در دستورکار ماست و تعداد زیادی هم در دست مطالعه است و در پنج سال آینده در بحث فرآوری معدنی متفاوت تر از قبل خواهیم بود.

رئیس سازمان انرژی اتمی به ساخت بیمارستان یون درمانی اشاره کرد و گفت: ۱۷ رادیوداروی جدید در پژوهشگاه ما در حال طراحی است.

وی همچنین به اقدامات و همکاری های سازمان انرژی اتمی با دانشگاه‌ها نیز پرداخت.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها