معاون اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی

هوای تبریز بسیار ناسالم است

مدیر کل حفاظت محیط زیست آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه حاجیلار چای در شهرستان جلفا ظرفیتی مهم، برای توسعه کشاورزی و تامین آب مورد نیاز شرب و صنعت شهرستان می‌باشد، از بررسی و پایش تخصصی وضعیت این رودخانه خبر داد.
کد خبر: ۱۳۶۹۰۱۹

به گزارش جام جم آنلاین آذربایجان شرقی، شهنام اشتری با اشاره به اهمیت استفاده از ظرفیت‌ سدهای آبخیزداری این شهرستان برای توسعه کشاورزی با روش‌های نوین آبیاری، افزود: روش‌های نوین آبیاری به بهره‌ وری حداکثری از منابع آبی موجود در تولید محصولات کشاورزی کمک قابل توجهی می‌کند.

وی با اشاره به اینکه رودخانه حاجیلارچای از سرشاخه های رودخانه ارس است، گفت: با بررسی های زیست محیطی و پایش آن کیفیت شیمیایی آب برای مصارف کشاورزی و شرب در وضعیت خوب تا قابل قبولی قرار دارد.

در روزهای اخیر با آغاز هفته محیط زیست طی برنامه عملی – تخصصی، تیم کارشناسی محیط زیست وضعیت رودخانه های مختلف استان را که در مصارف کشاورزی و شرب مورد استفاده هستند پایش و بررسی می کند.
سد مخزنی حاجیلار چای که با ۱۵۰ میلیارد تومان هزینه و با هدف تامین آب مصارف شرب، کشاورزی و صنعتی منطقه ورزقان احداث و در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسید پشت رودخانه حاجیلر چای از سرشاخه های رودخانه ارس در مدت ۱۰ سال ساخته شده و مساحت حوضه آبریز تا محل سد ۵۳۶ کیلومترمربع است که در ۱۳۵ کیلومتری شمال تبریز و ۵۰ کیلومتری شمال غربی ورزقان و ۲ کیلومتری روستای «قره قیه» قرار دارد. 


ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها