یک متخصص پوست و مو، با تاکید بر اینکه ریزگردها و آلودگی هوا بر عملکرد طبیعی پوست تاثیر دارند، گفت: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهم ترین اثرات ریزگردها و آلودگی هوا است.
کد خبر: ۱۳۶۸۴۳۳

به گزارش جام جم آنلاین، رضا رباطی با اشاره به اینکه ریزگردها و گرد و غباری که باعث آلودگی هوا شده، اثرات مخربی بر پوست دارند، اظهار کرد: آلاینده‌های محیطی خصوصاً در زمان تشدید آلودگی می‌توانند بر سلامت پوست اثرگذار باشد.

وی با بیان این که پوست خارجی‌ترین ارگان بدن است که وسعت قابل توجهی نیز دارد، افزود: میزان مواجه پوست با آلاینده‌ای محیطی خصوصاً در دراز مدت می‌تواند از نظر سلامت پوست زیانبار باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه با تاکید بر این که به لحاظ عملکردی آلودگی هوا و غلظت آلاینده‌ ها تأثیراتی بر عملکرد طبیعی پوست دارند، هشدار داد: افت عملکرد حفاظتی پوست و افزایش نفوذ پذیری یکی از مهمترین اثرات ریزگردها و آلودگی هواست.

رباطی ادامه داد: اختلال در عملکرد حفاظتی پوست می‌تواند طیف وسیعی از بیماری‌ها را ایجاد و یا بیماری‌های زمینه‌ای پوستی را تشدید کند.

وی با بیان اینکه انواع حساسیت‌های پوستی یا ضایعات اگزمایی از شایع‌ترین بیماری‌های پوستی ناشی از آلودگی هوا و ریزگردها است، ادامه داد: ضایعات اگزمایی در افرادی که زمینه ابتلاء به این بیماری را دارند در زمان بروز آلودگی هوا تشدید می‌شود.

به گفته این استاد پوست و مو، تشدید یا عود و حتی بروز بیماری‌های پوستی در زمان آلودگی هوا می‌تواند گروه‌های حساس، خصوصاً کودکان را بیشتر تهدید کند.

خشکی شدید پوست، خارش و قرمزی بخشی از نمای بالینی حساسیت‌های پوستی در اثر آلودگی هوا و ریزگردها است که عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به آن اشاره کرد.

رباطی توصیه کرد: در روزهایی که غلظت آلاینده‌ها و ریزگردها بالا است، از تردد طولانی در فضای باز و آلوده خودداری کنید چرا که مدت زمان مواجه و غلظت آلاینده‌ها در بروز ضایعات پوستی اثر دارد.

وی ادامه داد: اگر چنانچه برای مدت طولانی در معرض آلاینده‌های محیطی و ریزگردها قرار گرفتید با شستشوی پوست تراکم آلودگی را در سطح پوست کاهش دهید.

استفاده از ترکیبات حفاظتی پوست توصیه دیگر این عضو هیئت علمی دانشگاه برای کاهش آثار مخرب آلودگی‌های محیطی است.

وی افزود: ضدآفتاب ها و مرطوب کننده ها می‌توانند در جلوگیری از بروز و عود ضایعات پوستی در برابر آلودگی هوا کمک کننده باشد.

وی با بیان این که آلودگی هوا و ریزگردها تنها بر سیستم تنفسی اثر ندارند و می‌توانند سایر مشکلات پوستی نیز ایجاد کنند، ادامه داد: حتی این آلاینده‌ها می‌توانند در تشدید یا بروز عفونت‌های پوستی، ریزش مو، آکنه اثرگذار باشد بنابراین باید تا جایی که امکان دارد در روزهایی که غلظت آلاینده‌ها بالاست از تردد غیرضروری اجتناب کنید.

رباطی استفاده از شوینده‌های مناسب و ملایم، ضدآفتاب و مرطوب کننده در روزهایی که هوا آلوده است را مورد تاکید قرار داد و افزود: به محض مشاهده ضایعات پوستی به پزشک متخصص پوست و مو مراجعه کنید.

منبع: بهداشت نیوز

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها