به گفته محققان دانشگاه هاروارد، کاکائو حاوی ترکیبات خاصی است که می‌تواند تاثیر بسیاری در بهبود عملکرد مغز داشته باشد.
کد خبر: ۱۳۶۶۹۵۱

به گزارش جام جم آنلاین، ترکیبات خاصی در شکلات به نام فلاوانول کاکائو، اخیرا با بهبود مهارت تفکر مرتبط شده است.

محققان ایتالیایی تاثیر فلاوانول‌های کاکائو را روی ۹۰ فرد سالم ۶۱ تا ۸۵ ساله که حافظه و مهارت‌های تفکرشان برای سن آن‌ها مناسب بود، آزمایش کردند.

شرکت کنندگان هر روز یک دم کرده مخصوص فلاوانول کاکائو می‌نوشیدند. دمنوش یک گروه حاوی مقدار کمی فلاوانول کاکائو (۴۸ میلی گرم [میلی گرم]در روز)، گروه دیگر حاوی مقدار متوسط ​​ (۵۲۰ میلی گرم) و گروه سوم حاوی مقدار زیادی (۹۹۳ میلی گرم) بود.

پس از هشت هفته، افرادی که روزانه مقدار متوسط ​​و زیاد فلاوانول کاکائو مصرف می‌کردند، در آزمایش‌هایی که توجه، عملکرد اجرایی و حافظه را اندازه گیری می‌کردند، پیشرفت چشمگیری داشتند. این یافته‌ها به صورت آنلاین در مجله American of Clinical Nutrition منتشر شد.

یک مطالعه مشابه توسط این محققان که در سال ۲۰۱۲ منتشر شد، نشان داد مصرف روزانه فلاوانول‌های کاکائو با بهبود مهارت‌های تفکر در افراد مسن که دارای مشکلات تفکر بودند، ارتباط دارد، وضعیتی که به آن اختلال خفیف شناختی می‌گویند؛ و هر دو مطالعه نشان دادند که فلاوانول‌های کاکائو با کاهش فشار خون و بهبود مقاومت به انسولین مرتبط هستند.

فلاوانول‌ها نوعی ماده مغذی گیاهی هستند که در بسیاری از غذا‌ها و نوشیدنی‌ها مانند چای، زغال اخته، سیب، گلابی، گیلاس و بادام زمینی یافت می‌شوند. آن‌ها به ویژه در دانه‌های کاکائو فراوان هستند. تخمیر، خشک شدن و برشته شدن دانه‌های کاکائو باعث تولید پودر کاکائو می‌شود که از آن برای تهیه شکلات استفاده می‌شود.

سال‌هاست که فلاوانول‌های موجود در کاکائو مورد مطالعه قرار گرفته و مشخص شده است که آن‌ها به کاهش فشار خون، بهبود جریان خون در مغز و قلب، جلوگیری از لخته شدن خون و مبارزه با آسیب سلولی کمک می‌کنند.

فلاوانول‌های کاکائو چگونه می‌توانند مهارت تفکر را تقویت کنند؟

این به طور مستقیم در انسان مورد مطالعه قرار نگرفته است. دکتر میگوئل آلونسو، عصب شناس در دانشگاه هاروارد می‌گوید: از مطالعات آزمایشگاهی و حیوانی، ما می‌دانیم که فلاوانول‌ها ارتباطات و بقای سلول‌های مغزی را تسهیل می‌کنند و از سلول‌های مغز در برابر سموم یا اثرات منفی التهاب محافظت می‌کنند.

میزان استفاده از کاکائو در شکلات بر اساس سازنده متفاوت است؛ و فلاوانول‌ها اغلب در تولید شکلات از بین می‌روند. شکلات تلخ دارای کاکائو و فلاوانول بیشتری نسبت به شکلات شیری است. مقدار شکلات تلخ می‌تواند از ۱۰۰ میلی گرم در ۱۰۰ گرم شکلات (حدود ۳ اونس) تا ۲۰۰۰ میلی گرم متغیر باشد.

مگادوز فلاوانول‌های کاکائو را می‌توان از مکمل‌ها و پودر‌های غنی شده که حاوی دوز‌های بیشتری هستند، دریافت کرد اما گروه‌های مصرف کننده که میزان فلاوانول‌های کاکائو را در محصولات مطالعه می‌کنند، دریافتند که میزان واقعی مکمل‌ها و پودر‌های کاکائو بسیار متفاوت است.

بهترین راه برای دریافت فلاوانول‌های کاکائو از طریق پودر کاکائوست که تا حد امکان طبیعی است و به روش هلندی پردازش نشده است که باعث کاهش میزان فلاوانول‌ها می‌شود. هر چند چنین پودر کاکائو تلخ خواهد بود.

ممکن است نیازی به مگادوز نداشته باشید. دکتر آلونسو آلونسو می‌گوید: فواید فلاوانول‌های کاکائو بر سلامت قلب و عروق به خوبی ثابت شده است و برای عموم مردم، مصرف روزانه ۲۰۰ میلی گرم فلاوانول کاکائو به عنوان یک هدف بالقوه در چارچوب رژیم متعادل در حال ظهور است.

باید مراقب باشید. شکلات کالری بالایی دارد. افزودن آن به رژیم غذایی بدون مصرف غذا‌های دیگر می‌تواند منجر به افزایش وزن شود که ممکن است هرگونه افزایش خطر سلامتی را در پی داشته باشد. سعی کنید شکلات تلخ را مصرف کنید که بیشترین غلظت فلاونول را در هر اونس دارد؛ اما منابع دیگری از فلاوانول، زغال اخته، گیلاس است.

منبع: برنا

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها