رئیس کل سازمان خصوصی سازی به تشریح نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران پرداخت.
کد خبر: ۱۳۶۶۶۶۵
 
نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران
 
 
صبح سه شنبه 27 اردیبهشت ماه جاری و همزمان با روز روابط عمومی حسین قربانزاده در نشست خبری خود با خبرنگاران که به مناسبت برگزاری نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران بود، اظهار داشت: جلسات فشرده ای طی ماه های گذشته در راستای شناسایی چالش های واگذاری ها برای پی بردن به مشکلات ناشی از واگذاری ها در درون سازمان خصوصی سازی و بیرون آن داشتیم که در نهایت این بررسی ها به تهیه سند جامع خصوصی‌سازی منجر شد که به بهبود کیفیت دارایی های تجاری دولت اشاره دارد.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی افزود: ارزیابی بنگاه های واگذاری شده با این هدف انجام شده است که به این پرسش پاسخ دهیم که آیا این واگذاری ها، پیش و پس از انجام تفاوتی در کارایی بنگاهها داشته اند یا نه؟ و به همین جهت به این نتیجه رسیدیم که یک رویداد بین المللی را برای بررسی آنچه که در ۲۰ سال گذشته بر واگذاری ها داشتیم، برگزار کنیم و از دل این تشخیص راهکار هایی برای بهبود روند خصوصی سازی در کشور استخراج کنیم.

وی اضافه کرد: کسانی که مجری و دست اندرکاران امر خصوصی‌سازی در سطح وزرای مربوطه شرکت‌های مادر تخصصی هستند در ابتدا نیاز به برداشت واحدی از مقوله خصوصی سازی دارند و به همین دلیل باید در نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد کشور به این مهم برسد.

قربان زاده ادامه داد: چندین ماه است که در سازمان خصوصی سازی تلاش فشرده‌ای برای برگزاری این رویداد ۴روزه (از 31 اردیبهشت تا 3 خرداد امسال در مرکز همایشهای سالن اجلاس سران) در حال انجام است و برای نخستین بار در کشور، تمام شرکت های واگذار شده را در یک رویداد بین المللی ارزیابی و معرفی می‌کنیم که فرایند و عملکرد آن ها چگونه بوده است.

وی گفت: در این رویداد بین المللی در 9 پاویون بنا داریم در حوزه های مختلف قوانین و روند های اثرگذار بر واگذاری های دولت را مورد و نقد و بررسی قرار دهیم و متوجه شویم که واگذاری های صورت گرفته در چه فرایندی واگذار شده و تفاوت آنها به چه صورت بوده است.
 
 
نخستین رویداد بین المللی خصوصی سازی در اقتصاد ایران

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اذعان داشت: نفت، نیرو، پتروشیمی، بانک و بیمه، کشاورزی، صنعت، صنایع معدنی، راه و شهرسازی و خدمات از جمله حوزه هایی هستند که شرکت‌ها در ذیل این حوزه ها دسته بندی شده و در نمایشگاهی که مرتبط با این همایش برگزار می شوند به معرفی تجربیات و اقدامات صورت گرفته در خصوص این واگذاریها می پردازیم.

رئیس کل سازمان خصوصی سازی اظهار داشت: در کنار نمایشگاه هم همایشی برگزار خواهد شد که علاوه بر حضور سران سه قوه و روسای اتاق ها و وزرای مربوط که در هیئت واگذاری حضور دارند، برخی از نمایندگان مجلس ایراد سخنرانی پرداخت و در پنل ها حضور دارند. همچنین در کنار این همایش، ۱۵ نشست تخصصی برگزار می شود که نتایج پیش نشست های چند ماه گذشته که در سازمان خصوصی سازی برگزار شد، در آنها ارائه خواهد شد در انتهای این پنل ها نیز گواهی به اعضا داده خواهد شد. البته در میان این نشست ها میهمانانی از کشورهایی چون آمریکا، برزیل، لهستان و ... به ارائه مقاله می پردازند.

وی با تاکید بر اینکه تلاش می‌کنیم در این همایش تصویر روشنی از ۲۰ سال تجربه واگذاری ها در کشور را ارائه دهیم گفت: در روز اول این  اردنشست، سند تحول مردمی که چند ماه گذشته توسط ریاست جمهوری ابلاغ شد و در بخشی از آن به واگذاری‌ها اشاره شده است ،مورد بررسی قرار گیرد و مراسم رونمایی از سامانه یکپارچه واگذاریها خواهیم داشت.

قربان زاده گفت: بخشی از سهام باقی مانده دولت در شرکت ها در نخستین جلسه هیئت واگذاری پس از این نشست مورد بررسی قرار خواهند گرفت و تصمیمات این همایش در آن هیئت اعمال خواهد شد.

وی با بیان اینکه تا زمانی که تکلیف سیاستگذاری و حاکمیت در اقتصاد کشور مناسب نباشد نمیتوان به توفیق واگذاری‌ها دست یافت و تلاش می کنیم به صورت مصداقی در مورد آنها در رویداد پیشرو به نتیجه برسیم، گفت: همایش پیشرو یک همایش تشریفاتی نیست و قرار است در آن عملکرد ۷۰۰ شرکت واگذار شده مورد نقد و بررسی قرار گرفته و در آن تجربه ۲۰ساله واگذاریها نقد و بررسی شود.

قربان زاده گفت: جان مایه این همایش این نکته خواهد بود که چه تغییری در برنامه خصوصی سازی در کشور در آینده خواهیم داشت تا مشکلاتی همچون عدم آماده سازی مناسب و روشهای نامناسب واگذاری در آن وجود نداشته باشد و در نهایت باید به این نتیجه برسیم که این همایش منجر به رفع مشکلات دو دهه گذشته و شناسایی و تدوین نقشه راهی تحت عنوان درس عبرت و الگو برداری برای واگذاری های پیشرو شود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها