گزارش جدید مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا نشان داد که نرخ مرگ و میر ناشی از سلاح در آمریکا در سال ۲۰۲۰ حدود ۳۵ درصد افزایش یافته که این بالاترین سطح آن از سال ۱۹۹۵ تاکنون است.
کد خبر: ۱۳۶۵۶۵۹
به گزارش جام جم آنلاین، داده‌های این مرکز نشان می‌دهد که در مجموع آمریکایی‌های آفریقایی‌تبار حداقل چهار برابر بیشتر از کل جمعیت آمریکا و ۱۲ برابر بیشتر از یک سفیدپوست با اسلحه کشته می‌شوند.

بر اساس داده‌های مرکز پیشگیری و کنترل بیماری‌های آمریکا، نرخ قتل که بر اساس هر ۱۰۰ هزار نفر محاسبه شده است از ۴.۶ در سال ۲۰۱۹ به ۶.۱ در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است و دلیل اصلی آن افزایش فقر در جامعه آمریکا اعلام شده است.

اما نرخ قتل در میان آفریقایی تبار‌های آمریکا ۲۶.۶ از هر ۱۰۰ هزار نفر است که یک افزایش ۳۹.۵ درصدی را نسبت به سال ۲۰۱۹ نشان می‌دهد.

این داده‌ها نشان می‌دهد که در سال ۲۰۲۰ حدود ۱۹ هزار و ۳۵۰ مورد قتل با سلاح گرم در آمریکا اتفاق افتاده است که سهم آفریقایی تبار‌ها ۶۲ درصد از این موارد و سفیدپوست‌های آمریکایی ۲۱ درصد بوده است.

همچنین در سال ۲۰۲۰ مجموعا ۲۴ هزار و ۲۴۵ مورد خودکشی با استفاده از اسلحه در آمریکا اتفاق افتاده است.

این گزارش با اعلام اینکه دلایل افزایش نابرابری نامشخص و به طور بالقوه پیچیده است خاطرنشان کرد که همه گیری کرونا ممکن است استرس‌های اجتماعی و اقتصادی موجود در جامعه آمریکا را تشدید کرده باشد.

به گزارش ایرنا، با گذشت یکسال از ریاست جمهوری جو بایدن و مخمصه‌های متعدد داخلی و بین المللی که گریبانگیر دولت او است، کارشناسان آمریکایی از افزایش لجام گسیخته خشونت‌های مسلحانه و مرگبار بعنوان یکی از معضلات داخلی در این کشور سخن می‌گویند و اذعان دارند که این دست خشونت‌ها در آمریکا از کنترل خارج شده است.

وقوع این تیراندازی در حالی است که فشار‌ها بر دولت آمریکا جهت مقابله با خشونت‌های مسلحانه و قتل با سلاح گرم در این کشور سرانجام بایدن رئیس جمهور ایالات متحده را وادار کرد تولید سلاح‌های ثبت نشده در این کشور را ممنوع اعلام کند. سلاح‌های ثبت نشده به صورت خصوصی در آمریکا تولید می‌شوند و در پایگاه‌های دولتی ثبت نشده یا شماره سریال ندارند.

بر اساس گزارش گروه بایگانی خشونت مسلحانه، مرگ و میر ناشی از سلاح گرم در آمریکا در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. این گروه غیردولتی گزارش داد که در سال ۲۰۲۱، ۲۰ هزار و ۷۲۶ مورد مرگ ناشی از سلاح گرم بدون احتساب خودکشی با اسلحه، در آمریکا ثبت شده و موارد خشونت مسلحانه در آمریکا در سال ۲۰۲۱ شامل ۶۹۳ مورد تیراندازی دسته جمعی بوده که ۷۰۲ کشته و بیش از ۲۸۰۰ زخمی بر جای گذاشته است.

به گزارش سی ان ان، برای هر ۱۰۰ آمریکایی به طرز باورنکردنی حدود ۱۲۰ قبضه اسلحه وجود دارد که برای جهانیان این موضوع باور کردنی نیست. شمار دقیق سلاح‌هایی که دراختیار شهروندان آمریکایی قرار دارد به خاطر عواملی مانند، فروش غیرقانونی و سلاح‌های ثبت نشده مشخص نیست، اما بنا بر داده‌های «اسمال آرمز سُروی» برآورد می‌شود که آمریکایی‌ها از ۸۵۷ میلیون قبضه سلاح قابل دسترس برای افراد غیر نظامی در جهان، ۳۹۳ میلیون قبضه از این سلاح‌ها را در اختیار دارند.
 
منبع: ایرنا
برچسب ها: سلاح آمریکا مرگ
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها