مارک اسپر در کتاب خود چه چیزی را اثبات می‌کند؟

قانون جنگل در کاخ سفید

ادعای وزیر دفاع پیشین آمریکا: مانع حمله به ایران شدیم

مارک اسپر وزیر دفاع دولت ترامپ در مصاحبه با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس مدعی شد که جلوی حمله آمریکا به ایران، مکزیک، ونزوئلا و محاصره دریایی کوبا را گرفته است.
کد خبر: ۱۳۶۵۳۹۱
به گزارش جام جم آنلاین، اسپر گفت که افرادی در کاخ سفید هر از گاهی ایده حمله به ونزوئلا و ایران را مطرح کرده و حتی یک بار سخن از محاصره دریایی کوبا را به میان آوردند.

به گفته رئیس پیشین پنتاگون، وی به همراه ژنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا با این نظرات مخالفت و آن‌ها را رد می‌کرد.

به گفته اسپر، میلی پیشنهاد کرده بود تا "چهار نه" را در برابر ایده‌های "جنون آمیزی" که در کاخ سفید مطرح می‌شد، در پیش گیرند.

وی افزود: باید جلوی وقوع چهار چیز را تا زمان انتخابات (ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا) می‌گرفتیم: عقب نشینی‌های راهبردی، جنگ غیرضروری، سیاسی شدن نظامیان و سوء استفاده از آنان.

اسپر در این مصاحبه گفت که یک بار دونالد ترامپ به صورت خصوصی به وی پیشنهاد کرده بود که آمریکا برای ویرانی اماکن تولید مواد مخدر، به مکزیک موشک پرتاب کند.

رئیس جمهوری پیشین آمریکا در واکنش به این اظهارات، بیانیه‌ای صادر کرد و اسپر را ضعیف و کم جربزه خواند که تنها به فکر حفظ سمتش بوده و موجب شده بود تا وی شخصاً اداره ارتش را در دست گیرد.

اسپر در کتاب خود موسوم به "سوگند مقدس" افشا کرده که بر خلاف ادعا‌های مقام‌های سابق آمریکا مبنی بر تهدید یک فرمانده ارشد ایران برای آمریکا، ترور وی با هدف کسب امتیاز برای ترامپ در انتخابات سال ۲۰۲۰ انجام شد.

تارنمای روزنامه "گاردین" جمعه شب (۱۷ اردیبهشت) نوشت، درحالی که مدت زمان کمی به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ باقی مانده بود، اظهارات اوبراین مشاور امنیت ملی سابق دولت دونالد ترامپ، مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا را شوکه کرد.

اوبرایان به میلی گفته بود که ترامپ می‌خواهد یکی از فرماندهان ارشد ایران را به قتل برساند. مارک اسپر دومین وزیر دفاع در دولت ترامپ در این کتاب می‌نویسد: این یک ایده بسیار بد با عواقب بزرگ بود.

وی ادامه می‌دهد که به عقیده مارک میلی این ایده ترامپ کاملا منافع سیاسی رئیس جمهور پیشین آمریکا را دنبال می‌کرد.

اسپر می‌نویسد: در جلسه‌ای در ژوئیه ۲۰۲۰، اوبراین بر ترامپ فشار آورد که به دلیل غنی‌سازی اورانیوم ایران که پس از خروج آمریکا از برجام سرعت گرفت، علیه این کشور اقدام نظامی انجام دهد.

وی می‌افزاید: در این جسله اوبراین برای اقدام نظامی علیه ایران بر ترامپ فشار می‌آورد و مایک پنس معاون وقت ترامپ بر روی صندلی خود ساکت نشسته بود. اما مارک میدوز رئیس دفتر ترامپ سخنان اوبرایان را قطع کرد و این ایده فراموش شد.

با این حال اسپر در کتاب خود می‌گوید که یک ماه پس از این جلسه میلی به وزیر دفاع سابق آمریکا به نقل از اوبراین اطلاع می‌دهد که "رئیس جمهور آمریکا قصد دارد یک فرمانده ارشد ایران که خارج از این کشور فعالیت می‌کند را هدف قرار دهد. "
 
منبع: ایرنا
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها