ساخت و ساز واحدهای نهضت ملی مسکن با کاهش ۵۰۰ هزار تومانی در هر متر، امسال با ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان آغاز شد.
کد خبر: ۱۳۶۴۷۲۴

نهضمت مسکن ملی به تازگی و در سال گذشته آغاز شده است. مسکن ملی هنوز در مرحله ثبت نام است. زمین مسکن ملی به تازگی تامین شده است. اقساط مسکن ملی به تازگی اعلام شده است. در ادامه درباره اقساط مسکن ملی بیشتر بخوانید.

اقساط نهضت مسکن ملی داد مردم را درآورد

به گزارش جام جم آنلاین به گفته رئیس جمهور طرح نهضت ملی مسکن زمینه‌ساز خانه‌دار شدن بسیاری از مردم و دهک‌های مختلف جامعه خواهد بود و ما سعی خواهیم کرد این طرح را به شکل ارزان در اختیار متقاضیان مسکن قرار دهیم.

از پارسال که زمینه برای ثبت‌نام متقاضیان در این طرح فراهم شد اعلام شد که هزینه ساخت این واحد‌ها در حدود دو میلیون و ۷۰۰ هزار تومان تا سه میلیون تومان خواهد بود که البته در همان زمان هم اعلام شد که تمامی این نرخ‌ها به صورت علی الحساب است و هرساله هزینه‌ها و تعرفه‌های فصلی که سازمان برنامه و بودجه اعلام میکند وارد آن‌ها خواهد شد.

براساس این گزارش دولت اعلام کرده که حدود چهار میلیون واحد مسکونی در کشور در قالب طرح جهش تولید مسکن خواهد ساخت که البته تاکنون بخشی از این واحد‌ها در قالب واحد‌های طرح مسکن ملی که بود به این بخش اضافه شد و بخشی از واحد‌ها هم در قالب طرح نوسازی بافت‌های فرسوده به مرحله اجرایی و عملیاتی خواهد رسید.

تاکنون اراضی لازم برای حدود دو میلیون واحد‌های نهضت ملی مسکن تامین شده و اهتمام برای تامین سایر اراضی در شهر‌های مختلف هم به تمامی استانداران اعلام و ابلاغ شده است.

در آخرین اظهار نظر رستم قاسمی وزیر راه وشهرسازی اعلام کرد که در برنامه است که تا پایان مرداد سقف عملیات اجرایی واحد‌های شروع شده طرح نهضت ملی مسکن حداقل به ۲ میلیون واحد مسکونی برسد.

در اجرای طرح نهضت ملی مسکن حدود ۸۰۰ هزار واحد روستایی و برعهده بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است و حدود ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار واحد شهری است که در بخش شهری روند تامین زمین و همچنین آغاز عملیات اجرایی توسط کارگزاران وزارت راه که شامل شرکت عمران شهر‌های جدید، شرکت بازآفرینی شهری ایران، سازمان ملی زمین و مسکن و بنیاد مسکن انقلاب اسلامی است در حال اجرایی و عملیاتی شدن است.

اخیرا سازمان برنامه وبودجه در آخرین آمار تعرفه‌های فصلی خود اعلام کرده است که هم اکنون قیمت ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن در سال ۱۴۰۱، ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان است و این قیمت هرساله متناسب با نرخ تورم تغییر خواهد یافت.

پیشتر اعلام شده بود نرخ ساخت هر متر نهضت ملی مسکن، پنج میلیون تومان است که با اعلام جداول جدید این رقم به ۴ میلیون و ۵۰۰ تومان کاهش یافته است.
واحدهای نهضت ملی مسکن با حداقل قیمت ساخته می‌شود
ایرج رهبر گفت: قیمت گذاری واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن هم اکنون در شهر تهران و بسیاری از شهر‌های کشور کلید خورده و سازندگان امسال این واحد‌ها را با احتساب تعدیل‌های سازمان برنامه و بودجه متری چهارمیلیون و ۵۰۰ هزار تومان می‌سازند.

به گفته دبیر انجمن انبوه‌سازان کشور وزارت راه و شهرسازی واحد‌های نهضت ملی مسکن را با حداقل قیمت می‌سازد و امسال با توجه به تعدیل‌های فصلی که سازمان برنامه وبودجه اعمال می‌کند، قیمت ساخت یک یا دو درصد افزایش می‌یابد.

او می‌گوید: ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن از خرداد پارسال در قالب واحد‌های مسکن ملی آغاز شده و تاکنون هم این واحد‌های مسکونی پیشرفت خوبی داشته‌اند.

قیمت ساخت نهضت ملی مسکن چهار میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شد
فرشید پور حاجت دبیر انجمن انبوه سازان کشور هم اعلام کرده است که قیمت ساخت واحد‌های طرح نهضت ملی مسکن در هر متر مربع حدود ۴ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تعیین شده و این نرخ‌ها علی الحساب است.

نرخ واحدهای نهضت ملی مسکن علی‌الحساب است
خلیل محبت خواه مدیرکل راه وشهرسازی استان تهران هم اعلام کرد نرخ‌های واحد‌های نهضت ملی مسکن به صورت علی‌الحساب است و قیمت‌های تعیین شده هرساله متناسب با تعرفه‌های فصلی سازمان برنامه و بودجه افزایش می‌یابد.

اومی گوید: روند ساخت واحد‌های نهضت ملی مسکن در شهر‌های مختلف تهران با رشد خوبی همراه بوده ودر بسیاری از شهر‌های واحد‌های طرح اقدام ملی مسکن که از سال گذشته آغاز شده بود به مراحل خوب وپیشرفت‌های مناسب رسیده است.

برای ساخت واحد‌های طرح‌های نهضت ملی مسکن تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی تا ۲۰۰ میلیون تومانی برای کلان شهر تهران شهر‌های جدید و روستا‌ها در نظر گرفته شده است که میزان اقساط این تسهیلات هم حدود سه تا چهار میلیون تومان است که یک سال پس از تحویل واحد‌ها اقساط آن‌ها شروع می‌شود.

بازار مسکن هم اکنون با ورود این چهار میلیون واحد مسکونی و همراه با ورود بخش خصوصی برای ساخت واحد‌های مسکونی به صورت شخصی به سمت رونق و در نتیجه کاهش حرکت می‌کند که این خود می‌تواند یک نشانه مناسبی برای بهبود وضعیت بازار مسکن باشد که نتیجه بهبود این بازار تاثیر بسیار مناسبی در بازار اجاره خواهد گذاشت.

وزیر راه و شهر‌سازی وعده داده در راستای طرح نهضت ملی مسکن عملیات ساخت حداقل ۲ میلیون واحد آن تا مرداد ماه‌ سال‌جاری آغاز می‌شود. این طرح که با هدف خانه‌دار شدن دهک‌های پایین جامعه کلید خورد حالا متقاضیان را با چالش‌هایی مانند پرداخت اولیه، توانایی در پرداخت اقساط و اعلام زمان آورده دوم و سوم مواجه کرد.
۲۹ اسفندماه سال گذشته مهلت ثبت‌نام در طرح نهضت ملی مسکن برای همه گروه‌ها تمام شد. آنطور که محمود محمود زاده، معاون وزیر راه و شهرسازی گفت بیش از پنج میلیون و ۳۰۰ هزار نفر در مجموع دو طرح اقدام ملی و نهضت ملی مسکن ثبت‌نام کردند. از این تعداد ۴۷۷ هزار نفر مردان مجرد ۲۳ تا ۴۵ سال هستند.
روز جمعه، اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس درباره اقساط واحدهای این طرح گفت:« میزان اقساط واحد‌های نهضت ملی مسکن زیر ۳ میلیون تومان است. چراکه این واحد‌ها در قالب مسکن‌های حمایتی ساخته می‌شوند.»
اما برخی از متقاضیان درباره شرایط پرداخت اقساط واحدهای نهضت ملی مسکن انتقاد دارند. آنها می‌گویند توان پرداخت اقساط آن را ندارند. برخی هم نسبت به آورده این واحدها ابهام دارند. در ادامه برخی از اظهار نظرات مخاطبان تجارت‌نیوز درباره شرایط واحدهای نهضت ملی مسکن را می‌خوانید.

آمار متناقض از آورده مسکن ملی
«من ۴۰ میلیون آورده اولیه رو در مسکن ملی صدرا شیراز واریز کردم. حالا میگن باید بابت ۱۵ درصد کارشناسی زمین علی‌الحساب ۷ میلیون به حساب شرکت عمران پرداخت کنم. اگه پول زمین رایگانه، پس این دریافت‌های غیرقانونی چی هست؟»
«یک‌بار میگن آورده ۲۵۰ تا سیصد میلیون هست یک‌بار می‌گن آورده چهل میلیون هست. آخه یکی نیست تحقیق کنه درباره توان پرداخت مردم. یه کارگر یا کارمند بازنشسته متوسط از ۶ و ۷ میلیون بیشتر نمی‌گیره. حالا حساب کن خودش مستاجره باید هر سال پول پیش و کرایه رو اضافه کنه. چطور می‌تونه دویست سیصد میلیون هم ظرف دو سه سال به عنوان آورده پرداخت کنه؟ اگر کسی بتواند هر پنج شش ماه چهل پنجاه میلیون پس انداز داشته باشه حتما می‌تونه یه خونه برای خودش بخره نیاز به مسکن حمایتی نداره.»
«دو سال پیش در شهرکرد ثبت‌نام کردم. تا حالا ۹۰ میلیون گرفتند. الان هم گفتند ۱۰۰ میلیون تا هفدهم باید واریز کنید. نه قراردادی با ما نوشتند و نه هیچی. دولت اول گفت هزینه ساخت متری ۳ تومان در میاد. حالا متری ۵ تومان خوب با متری ۵ تومان هم حساب کنی یه واحد هشتاد متری می‌شه ۴۰۰. مگه نمی‌گند ۳۰۰ تومان هم وام هست پس آورده ما می‌شه ۱۰۰ ولی تا حالا ۱۹۰ گرفتند و هیچی به هیچی.»

«ده سال گذشته یازده قسط پرداخت کردم. هنوز پروژه تعطیل است. از تحویل هم خبری نیست.»

توان پرداخت اقساط را نداریم
«رفتم پرسیدم آقا کلا چقدر باید بدم؟ میگن نمی‌دونیم همه‌چی به‌روزه! پس من چه جور برنامه‌ریزی کنم ببینم می‌تونم بدم یا نه! ۴۰ میلیون هم دادم بلاتکلیف. والا نمی‌دونم بعدی چقدر هست و کی هست چه جوری جور کنم؟»
«رفتم هشتگرد گفتن باید ۸تا ۴۹ میلیون پرداخت کنی. اونم هر ۴یا ۵ ماه. بعد تازه اقساط شروع می‌شه. اونم ۳تا ۴ میلیون ماهیانه. موندم هر ۴ماه آورده ۴۹ میلیونی چطور جمع کنم؟ یعنی ماهی ۱۰ میلیون پس انداز؟َ!»
«تحت پوشش کمیته امداد هستم و پیامک هم واسم که مسکن ملی شاملم می‌شه.‌ ولی از کجا پول بیارم بدم. دار و ندارم ۲۰ میلیون رهن خونه‌ای هست که توش نشستم.»
«ثبت نام کردم ولی چرا باید ماهی ۳ تومن تا ۲۰ سال بدم برای ۸۰ متر خونه که جمع بزنی ۶۰۰ ملیون پول می‌شه .این در حالی هست که همین الان نقدی ۹۵ متری توی دیوار ۲۸۰ تومن میفروشن.»
نگرانی‌های مردم به سبب پرداخت اقساط و آورده‌های طرح نهضت ملی مسکن و از طرف دیگر ناهماهنگی واحدهای مرتبط دولتی، بسیاری از مردم را از همین ابتدا نگران و دلسرد کرده است.

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۱ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها