بیماری های مفصلی بسیار شایع می باشد اما نگران نباشید راهکارهایی برای پیشگیری از بروز این مشکل وجود دارد.
کد خبر: ۱۳۶۰۹۵۶

به گزارش جام جم آنلاین، با بالا رفتن سن و نزدیک شدن به میان سالی و سالمندی، کم کم درد مفاصل در بدن ما خودش را نشان خواهد داد.

جالب است بدانید در سال 2019، میزان شیوع آرتروز زانو در کشورهای پیشرفته ١٣ درصد و در ایران ٢٠ درصد گزارش شده بود.

این آمار نشان می‌دهد که احتمال شیوع انواع بیماری‌ های مفصلی در ایران، به دلیل بالا رفتن سن جامعه و عادات و سبک زندگی غلط، بالاتر از میانگین جهانی است. در ادامه به شما چهار راهکار بسیار ساده برای جلوگیری از ابتلا به این نوع بیماری‌ها خواهیم گفت.

1- وزنتان را کاهش دهید
داشتن چربی بیش از حد و چاقی ، نیرویی اضافی به مفاصل از جمله زانو وارد می کند که این نیروی اضافی می‌تواند ایجاد درد کند و در نهایت به آرتروز زانو منجر شود. پس اولین قدم برای پیشگیری از درد مفاصل این است که اگر دچار اضافه وزن هستید چربی‌های اضافه را کم کنید.

2- تحرک داشته باشید
فعالیت و تحرک، تولید طبیعی مایع سینوویال (روان کننده) را زیاد می‌کند و در نتیجه غضروف را در شرایط درست نگه می‌دارد و باعث می‌شود مفاصل راحت‌تر حرکت کند و از بروز بیماری‌های مفصلی جلوگیری می‌کند. بنابراین اگر می‌خواهید دچار بیماری‌های مفصلی نشوید فعالیت بدنی را در برنامه روزانه خود قرار دهید.

3- آب سرد و معجزه آن
پاشیدن آب سرد روی پاها، باعث می‌شود خون‌رسانی خوبی به بافت‌های مفصلی صورت بگیرد و آن‌ها در وضعیت فیزیکی بهتری قرار بگیرند.

4- استراحت کنید
همان‌طور که ورزش کردن از اهمیت زیادی برخوردار است، آرامش داشتن و استراحت کردن هم به همان میزان برای پیشگیری و درمان این بیماری مهم است. بیماری مفصلی ممکن است باعث خستگی شما شود. بنابراین نباید بیش از توان خود در طول روز فعالیت کنید و باید حداقل 8 ساعت در شبانه‌روز بخوابید.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها