وزارت خارجه در بیانیه‌ای اعلام کرد؛

ایران از هر تلاشی برای آتش‌ بس در یمن حمایت می‌کند

وزارت خارجه کشورمان در بیانیه‌ای حمایت ایران از هر تلاش عادلانه و عملی، جهت رفع محاصره و برقراری آتش بس در یمن را اعلام کرد و تنها راه‌حل این بحران را حل و فصل سیاسی با هدایت یمنی‌ها دانست.
کد خبر: ۱۳۵۹۵۳۷

به گزارش جام جم آنلاین، وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران با صدور بیانیه‌ای در هفتمین سالگرد تجاوز نظامی به یمن به رهبری عربستان سعودی، با تاکید بر اینکه این جنایت بزرگترین فاجعه انسانی قرن برای کشور یمن است، علت استمرار آن را، فروش سلاح حامیان غربی و آمریکایی ائتلاف سعودی و اعمال استانداردهای دوگانه و نگاه جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل برشمرد و اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی، جهت رفع محاصره و برقراری آتش بس حمایت کرده و همچنان تنها راه حل بحران یمن را حل و فصل سیاسی با هدایت یمنی‌ها می‌داند.

متن این بیانیه به شرح زیر است:

جنگ ویرانگر و محاصره ظالمانه ائتلاف علیه مردم یمن در حالی وارد هشتمین سال می‌شود که این کشور مقاوم را با بزرگترین فاجعه انسانی قرن مواجه کرده و تبعات مستقیم و غیرمستقیم این جنگ بیش از همه دامن غیرنظامیان، زنان و کودکان بیگناه را گرفته و موجب از بین رفتن زیرساخت‌های حیاتی و امکانات بخش‌های بهداشت و درمان، معیشت، اقتصاد و آموزش یمن شده است.

ائتلاف متجاوز در طی هفت سال اخیر به بمباران و موشک باران اکتفا نکرده و با استفاده از محاصره غیر انسانی و غیرقانونی به عنوان اهرم فشاری در جهت کسب امتیازات سیاسی و نظامی، در حال تحمیل بدترین جنگ اقتصادی و شدیدترین محاصره با مسدود کردن راه‌های دسترسی زمینی، هوایی و دریایی و ممانعت از ورود غذا، سوخت و دیگر مایحتاج ضروری مردم است.

این جنایت ضد انسانی ائتلاف متجاوز در سایه تداوم فروش سلاح حامیان غربی و آمریکایی آنها و اعمال استانداردهای دوگانه و نگاه جانبدارانه در شورای امنیت سازمان ملل، موجب استمرار نقض تمامی قوانین بین المللی و حقوق بشری در صحنه بحران یمن می‌شود.

جمهوری اسلامی ایران همانند گذشته از هر نوع تلاش و ابتکار عادلانه و عملی جهت رفع محاصره، برقراری آتش بس و آغاز مذاکرات یمنی- یمنی بدون دخالت خارجی در پرتو تلاش‌های نماینده ویژه سازمان ملل حمایت کرده و همچنان تنها راه حل بحران یمن را حل و فصل سیاسی با هدایت یمنی‌ها می‌داند.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها