جانشین پلیس پیشگیری پایتخت:

سارق ۱۰۰ میلیون تومانی چیتگر دستگیر شد

چند سالی بود که برای خانه تکانی عید، خیالش راحت بود، زیبا خانم که زن تمیز و مورد اعتمادی بود، هر سال برای خانه تکانی به خانه‌اش می آمد و او آسوده خاطر از اینکه تا چند روز دیگر خانه اش مثل دست گل می شود، گوشه ای می نشست و به کبری خانم احسنت می گفت.
کد خبر: ۱۳۵۶۵۱۶
به گزارش جام جم آنلاین، حتی او را به دوستان و آشنایانش معرفی کرده بود تا دستی بر سر و صورت خانه‌های آن‌ها بکشد، آن‌ها هم از کار او راضی بودند و همیشه می‌گفتند، خدا حفظش کند هم کارش عالی است و هم مورد اعتماد و با اخلاق است. با گذشت سال‌ها کار در منازل مردم، زیبا خانم دیگر توان کار همچون گذشته را نداشت از طرفی، نمی‌توانست کار نکند، چون باید خرج بچه هایش را در می‌آورد، بنابراین دخترش را برای این کار معرفی کرد که‌ای کاش اینکار را نمی‌کرد.

دختر زیبا خانم که دختری نجیب و کم حرف بود، کارش را آغاز کرد و علاوه بر خانه او، خانه بستگانش را همچون دست گل تحویل داد، نوروز گذشت و یک روز به صورت اتفاقی به سراغ طلاهایش رفت، اما خبری از طلا‌ها نبود، شوکه شده بود و نمی‌دانست چه کند، هر چه فکر می‌کرد، یادش نمی‌آمد که طلاهایش را به کسی امانت داده یا در جای دیگری گذاشته است، از طرفی تا کنون چنین اتفاقی نیفتاده بود و به کسی هم نمی‌توانست تهمت بزند. اما یک فکر‌هایی به سراغش می‌آمد، نکند دختر زیبا خانم به طلا‌ها دست زده، اگرچنین باشد، چگونه ثابت کنم؟ در نهایت تصمیم گرفت به کلانتری برود و اعلام سرقت کند. در نهایت پلیس در تحقیقات خود پی برد که طلا‌ها به سرقت رفته و در نهایت سارق طلا‌ها را شناسایی کرد، سارق کسی نبود جز دختر زیبا خانم.

از این دست پرونده‌ها در ماه پایانی سال افزایش می‌یابد، چه افرادی که در قالب فرد مورد آشنا از سوی دوستان برای خانه تکانی معرفی می‌شوند و چه کسانی که در قالب موسسات خدماتی افراد خود را به درب منازل اعزام می‌کنند، به گفته پلیس باید در این زمینه احتیاط کرد تا در دام شیادان گرفتار نشویم.

زندگی آپارتمان نشینی سبب شده تا هموطنان به رسم دیرینه خانه تکانی، از کارگرانی استفاده کنند که عموما از سوی شرکت‌های زیرپله‌ای خدماتی، معرفی می‌شوند. از سوی دیگر توسعه کسب و کار‌های اینترنتی که به نوعی در کشورما جوان است، مطرح می‌شود، اینکه برخی افراد سودجو با تبلیغ در شبکه‌های اجتماعی و به بهانه خانه تکانی قصد کلاهبرداری از مردم را دارند یا همچنان تبلیغات کاذب خود را در دیوار‌های شهر می‌چسباندند و افراد ساده لوح بدوت تحقیق با شماره‌های درج شده تماس گرفته و کارگرانی را به خانه خود دعوت می‌کنند که برخی سارق و حتی قاتل می‌شوند.

اینکه کارگری به خانه‌ای برای خانه تکانی به منزل بیاید و دست به قتل بزند، داستان نیست، واقعیت تلخی است که در پرونده‌های جنایی جای گرفته به همین دلیل است که پلیس در ارتباط با به کار گرفتن کارگران در چنین ایامی همواره توصیه می‌کند که حین غبارگیری و خانه تکانی به هیچ عنوان منزل را ترک نکنید و بهتر است با کمی دقت در انتخاب افرادی که به عنوان کارگر و نظافتچی به خانه رفت آمد دارند، مزه عید را در کام خود تلخ نکنید.

در برخی موارد دیده شده که هموطنان کارگری را برای خانه تکانی به خانه آورده و برای خرید، خانه را ترک کرده و زمانی که به خانه بازگشته متوجه شده که لوازم خانه به سرقت رفته و خبری از کارگر نیست در برخی موارد خانم خانه فرزند خردسال یا نوزاد خود را در خانه با کارگری که نمی‌شناسد تنها گذاشته و فرزند خود را به کارگر خانه می‌سپارد و در کنار پرونده سرقت از منزل، کودک ربایی نیز اضافه می‌شود.

همان طور که پیش از این گفته شد در سال‌های گذشته پرونده‌هایی در اسفندماه تشکیل شده که سارقان حین سرقت در پوشش نظافتچی دست به قتل زده و جان انسان‌ها را گرفته اند. در این پرونده‌ها که عمدتا زنان سالخورده قربانی شده اند، افراد به طمع طلا دست به قتل زن خانه زده اند به همیم دلیل پلیس به زنان توصیه می‌کند در صورت امکان در زمان حضور کارگر در خانه تنها نباشند و از یکی از اعضای خانواده بخواهند که در آن زمان در خانه حضور داشته باشد.

همچنین ضرورت دارد تا در زمان حضور کارگران در خانه به هیچ وجه اشیا و اموال قیمتی را در معرض دید قرار ندهند و مدارک را باید از دسترس دور کرد تا مشکلی پیش نیاید. برخی از شهروندان با گرفتن نظافتچی در این ایام شروع به درد دل کردن با این افراد می‌کنند در حالی که با توجه به توصیه پلیس نباید به هیچ وجه اسرار خانوادگی را بازگو کرده و هیچ اطلاعاتی از اعضای خانواده در اختیار کارگران قرار داد چرا که در صورت گرفتار شدن در دام سارقان یا افراد سودجو، این موضوعات و اطلاعات می‌تواند علیه خانواده و فرد مورد استفاده قرار گرفته و دردسر آفرین شود.

پلیس می‌گوید؛ برخی موسسات خدماتی که قانونی نیستند اقدام به اعزام کارگر به منازل برای نظافت خانه‌ها می‌کنند که شهروندان باید نسبت به این موسسات هوشیار بوده و از خدمات موسسات قانونی بهره‌مند شوند. این گونه موسسات به صورت خودجوش، تبلیغ می‌کنند و در فصل خاصی از سال مثل ایام نزدیک به نوروز فعال می‌شوند.

در پرونده‌هایی که در این زمینه در پلیس تشکیل شده است، دیده می‌شود که همسر یا پسر، خانمی که به عنوان کارگر از سوی این موسسات برای نظافت اعزام شده اند، گاو صندوق، اشیای قیمتی و طلاجات خانه را شناسایی کرده و اقدام به سرقت کرده است یا در موارد دیگر، فردی حدود دو یا سه سال با خانواده‌ای کار می‌کرده و بعد از مدتی قصد داشته به شهر خود بازگردد و حق خود می‌دانسته که پولی از خانه‌ای که در آن کار می‌کرده، ببرد.

شهروندان باید هوشیار باشند و هر فردی را برای انجام نظافت منزل، نپذیرند و برای این منظور از موسساتی استفاده کنند که کنترل روی افراد زیر نظر خود را دارند، این موسسات ثبت و ضبط شده اند و به صورت قانونی فعالیت می‌کنند و در مقابل افرادی که به منزل شما می‌فرستند، پاسخگو هستند.

در صورتی که این افراد از سوی موسسات غیر رسمی و غیر قانونی اعزام شوند در مقابل هر گونه عملکرد این افراد، کسی پاسخگو نیست چرا که این گونه موسسات خودجوش فعال شده، ۲ یا سه ماه فعالیت می‌کنند و بعد تعطیل می‌شوند در صورتی که موسسات رسمی و ثبت شده پاسخگوی کارمندان خود هستند و اطلاعات ریز کارمندان خود را داشته و نظارت و کنترل دارند.

در این گزارش به پرونده‌های مشابه در این زمینه اشاره می‌شود:

نظافتچی سارق از آب در آمد

سرهنگ مجید سلیمانی مقدم رئیس کلانتری ۱۲۳ نیاوران از دستگیری متهمی خبر داد که تحت عنوان نظافتچی از منازل سرقت می‌کرد. یکی از شهروندان به کلانتری مراجعه و از سرقت اموال با ارزش منزلش اعلام شکایت کرد. در بررسی‌های اولیه مشخص شد مالباخته به تازگی فردی را برای نظافت منزل به محل سکونتش دعوت کرده و پس از ترک نظافتچی متوجه سرقت اموال با ارزش منزلش شده است. با شناسایی هویت نظافتچی منزل، تردد وی تحت مراقبت‌های ویژه قرار گرفت.

وی با اشاره به اینکه حین انجام تحقیقات پلیسی پرونده‌های مشابه دیگری نیز به این کلانتری ارجاع شد، گفت: در تمام شکایت ها، مال باختگان مظنون مورد نظر را به عنوان نظافتچی به منزلشان معرفی کردند. با جمع آوری اطلاعات به دست آمد ماموران این کلانتری موفق شدند متهم را در حالی که قصد ورود به منزلی برای نظافت داشت، دستگیر و برای ادامه تحقیقات پلیسی به کلانتری انتقال یافت. در بررسی‌های بیشتر از متهم ۱۰ گرم طلا و تجهیزات لازم برای سرقت کشف شد، متهم به هفت فقره سرقت مشابه اعتراف کرد و اظهار داشت بعد از رهایی از زندان تحت پوشش نظافتچی به سرقت می‌پرداخته است.

زن نظافتچی طلا و پول را هم جارو می‌کرد

در یکی از پرونده‌هایی که در تهران تشکیل شد، با بازبینی فیلم دوربین مداربسته ثبت شده از لحظه یکی از سرقت‌هایی مشخص شد سارق پس از ورود به منزل و با توجه به آشنایی از منزل، به سراغ اتاق‌خواب و گاوصندوق رفته و در آنجا با جست‌وجو به طلا و وجه نقد دسترسی پیدا کرده است. در ادامه تجسس‌های پلیسی شرکت‌های اینترنتی که سارق در آن‌ها اقدام به درج آگهی کرده بود، شناسایی شدند که مشخص شد متهم بعد از انجام چند کار با این شرکت‌ها دیگر به تماس مسئولان آن‌ها پاسخ نداده و بعد از مدتی نیز تلفن‌همراهش را خاموش کرده است.

همچنان تحقیقات پلیسی برای بازداشت سارق جریان داشت تا اینکه در آخرین سرقت مردی جوان (صاحب شرکت نظافتی) با مراجعه به کلانتری عنوان داشت که متهم را برای نظافت به یک سالن برده و وی پس از سرقت تلفن‌همراه شاکی از محل متواری شده بود. در آخرین مرحله از تحقیقات، بالاخره آدرس واقعی متهم با پایش‌های خاص به دست آمد که مأموران وی را بازداشت کرده و به کلانتری منتقل کردند. متهم که با توجه به مدارک موجود چاره‌ای جز اعتراف نداشت، گفته است؛ سه ماه قبل از زندان آزاد شدم، در زندان برای رهایی از حبس از مردم پول قرض کردم و باید تمام آن را پس می‌دادم که تصمیم گرفتم ۳۰ میلیون تومان سرقت کرده و بدهی‌ام را پس دهم.

دستگیری باند سرقت از منازل در قالب نظافتچی

به دستور قاضی شعبه سوم بازپرسی ناحیه هشت تهران پرونده‌ای از کلانتری ۱۲۷ نارمک مبنی بر سرقت از منزل پیرمردی بازنشسته ساکن آپارتمانی در خیابان مجیدیه جنوبی به روش تخریب به پایگاه چهارم پلیس آگاهی تهران بزرگ ارجاع داده شد که سارقان مقادیری طلا، جواهر و اشیای قیمتی به ارزش تقریبی ۱۰۰ میلیون تومان سرقت کرده بودند. در بررسی‌های میدانی و تحقیقات صورت گرفته مشخص شد این سرقت توسط افرادی انجام شده است که قبلا در همان آپارتمان به عنوان نظافتچی حضور داشتند و اطلاعات کاملی از اهالی آپارتمان و وضعیت و زندگی آن‌ها کسب کرده بودند. در نهایت چند روز بعد از اتمام قراردادشان دوباره به این منزل مراجعه کردند و با بالا رفتن از دیوار آپارتمان به روش تخریب، منزل پیرمرد بازنشسته را سرقت می‌کنند.

چهار نفر از اعضای این باند سارقانی افغان هستند که مجوز لازم برای تردد در کشور ندارند و نفر پنجم نیز مالخر است، این سارقان با نصب تراکت در نقاط مختلف شهر خود را نظافتچی معرفی می‌کردند و معمولا بعد از انجام نظافت اطلاعات کاملی از محل به دست می‌آوردند و در فرصتی مناسب از محل‌های موردنظر سرقت می‌کردند. با به دست آمدن سرنخ‌هایی از مشخصات سارقان، دستگیری آنان در دستور کار قرار گرفت و این سارقان طی یک عملیاتی ضربتی در منطقه خاک سفید دستگیر و برای انجام تحقیقات تکمیلی به پلیس آگاهی تهران بزرگ منتقل شدند. در بررسی‌های صورت گرفته، سارقان به چهار فقره سرقت منزل به همین شیوه اعتراف و اظهار کردند که حین نظافت منازل، اطلاعات لازم را از سکنه به دست می‌آوردند و متوجه می‌شدند که مالکان چه زمانی به سفر می‌روند. با اعتراف این سارقان نفر پنجم این باند یعنی مالخر آن‌ها که در یکی از استان‌های غربی طلا فروشی داشت و طلا‌های سرقتی را خرید و فروش می‌کرد نیز دستگیر شد و مورد بازجویی قرار گرفت.

این سارقان با توجه به اطلاعات به دست آمده و با اطمینان از خالی بودن خانه‌ها حدود ساعت ۱۸ تا ۲۱ در تیم‌های سه یا چهار نفره اقدام به سرقت می‌کردند، هنگام سرقت از منازل یکی از افراد این باند بیرون از خانه را دید می‌زد و دو یا سه نفر دیگر نیز برای انجام سرقت به داخل خانه می‌رفتند.

نظافتچی زورگیر دستگیر شد

یک نفر در قالب نیروی معرفی شده از سوی شرکت‌های خدماتی به داخل منازل رفته و تحت عنوان نظافتچی در منازل مشغول به کار می‌شده است این فرد خانم‌های سالمند را شناسایی کرده و با حمله به آن‌ها کیف را به سرقت می‌برده است.

این فرد در حوالی محله گاندی تهران خانم‌های سالمند را شناسایی کرده و با حمله به آن‌ها کیف و وسایلشان را به سرقت می‌برده است. شرکت خدماتی که این افراد را معرفی کرده بودند از سوی پلیس احضار شدند و مراحل تحقیقات در خصوص این پرونده ادامه دارد. در حین وقوع این جرائم ۲ نفر از شهروندان به شدت توسط این شخص مجروح شده اند و در بیمارستان بستری هستند.


بازداشت زنی که در قالب خدمتکار طلا‌های مردم را سرقت می‌کرد

مرد جوانی در تماس با ماموران پلیس تهران از ماجرای سرقت طلا‌های همسرش از سوی یک زن جوان که به عنوان نظافتچی وارد ساختمان شده بود، خبر داد. تیمی از ماموران ۱۲۵ یوسف آباد برای تحقیقات پلیسی وارد عمل شدند که در گام نخست مشخص شد زن جوان از سوی یک شرکت خدماتی به خانه زوج جوان مراجعه کرده با استفاده از غفلت اعضای خانواده دست به سرقت طلا‌های داخل خانه زده است. ماموران به سراغ شرکت خدماتی رفتند که مشخص شد زن جوان از طریق تبلیغات اینترنتی با این شرکت خدماتی آشنا و با ارائه کپی مدارک مشغول به کار شده و در نخستین محل برای نظافت دست به سرقت زده است.

مرد میانسال که از خانه اش سرقت شده است، می‌گوید: وقتی به خانه رفتم دیدم یک زن جوان در خانه است و همسرم گفت این زن از یک شرکت خدماتی که از طریق اینترنت با آن آشنا شده برای کار نظافت آمده است. من به این موضوع شک داشتم، اما همسرم گفت که در این کار‌ها دخالت نکنم. پس از آن من از خانه خارج شدم و وقتی به خانه بازگشتم همسرم اظهار کرد که زن جوان بعد از چند ساعت کار نظافت به بهانه این که فرزندش مریض است، از خانه خارج شده و بعد متوجه سرقت طلا‌ها شدیم.

ماموران در ادامه تحقیقات پی بردند اتاقی که سرقت طلا‌ها در آن جا صورت گرفته است مجهز به دوربین مداربسته است و همین کافی بود تا نخستین تصویر از زن جوان در اختیار ماموران قرار گیرد.

مال باخته دیگری نیز در اظهاراتش گفت: وقتی زن جوان برای کار نظافت آمد، من قصد رفتن به محل کارم را داشتم و پسرم در خانه بود، آن زن گفت که تا ساعت ۶ در خانه می‌ماند، اما ساعت ۲ ظهر بود که تماس گرفت و گفت حال فرزندش بد شده است و باید به خانه برود و کار‌ها نیز تمام شده است. تعجب کردم و از او خواستم شماره کارتش را بگوید تا پول را به حسابش بزنم که زن جوان ادعا کرد خودم به خانه بروم و در صورت رضایت و تمیز شدن خانه پول را به حسابش واریز کنم، اما وقتی به خانه رفتم متوجه سرقت طلاهایم شدم و هرچه با او تماس گرفتم بی نتیجه ماند. مدیر شرکت خدماتی ابتدا فکر می‌کرد دروغ می‌گویم تا این که از ماجرای سرقت‌های این زن اطمینان یافت.

ماموران با توجه به گسترده بودن این سرقت‌ها و با در اختیار داشتن تصویر دوربین مداربسته، تحقیقات را برای دستگیری زن جوان آغاز کردند که در این مرحله مشخص شد زن جوان سابقه سرقت به همین شیوه و شگرد را داشته است. تیم تجسس کلانتری با توجه به نشانی‌هایی که این زن به شرکت‌های خدماتی داده بود پی بردند که او ۱۷ نشانی متفاوت در پرونده‌ها ارائه کرده است. ردیابی‌ها ادامه داشت تا این که ماموران با اقدامات فنی و اطلاعاتی موفق شدند مخفیگاه زن جوان را در جنوب تهران شناسایی کنند و در این مرحله با اطلاع از حضور زن جوان در خانه اش در عملیاتی غافلگیرانه موفق به دستگیری وی شدند.

به بروشور‌های تبلیغاتی اعتماد نکنید

سردار رضا موذن معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا می‌گوید: با توجه به فرارسیدن سال نو و ضرورت نیاز به نظافت منزل، متاسفانه برخی از شهروندان برای انجام کار‌های منزل بدون هیچ دقت و گزینشی با اتکا به بروشور‌ها و تبلیغات کوچه و خیابان به افراد ناشناس و برخی از شرکت‌های فاقد مجوز اعتماد می‌کنند. این در حالی است که شهروندان برای انجام نظافت منزل خود باید نیرو‌های خدماتی شرکت‌های معتبر و قانونی را بکار گیرند. در صورت سوءاستفاده یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت‌های مذکور، راحت‌تر می‌توان با استناد به قرارداد و اجاره نامه از طریق قانونی اقدام کرد.

وی می‌افزاید: بر اساس پرونده‌های موجود، برخی از این افراد سودجو پس از جلب اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می‌برند. هنگام بکارگیری نیرو‌های خدماتی، شخصا در منزل حضور داشته باشند؛ همچنین اشیا، اسناد و پول نقد را در جای امن نگهداری و دور از دسترس و محدوده نظافت آن‌ها قرار دهند.

به مراکز معتبر قالیشویی مجاز اعتماد کنید

معاون مبارزه با سرقت پلیس آگاهی ناجا با اشاره به سرقت فرش‌ها از روی دیوار در روز‌های خانه تکانی عید، می‌گوید: اغلب، مشاهده می‌شود خانواده‌ها فرش‌ها و قالیچه‌های گرانبها و قیمتی خود را پس از شستن، روی بالکن و دیوار قرار می‌دهند، بدون توجه به اینکه برخی از منازل، مجاور کوچه و یا ساختمان‌های نیمه کاره هستند.

موذن به شهروندان توصیه می‌کند: برای شستن فرش‌ها از مراکز معتبر قالیشویی و مجاز استفاده کنند؛ در صورت شستن فرش در منزل بایستی مراقبت لازم جهت جلوگیری از سرقت را مورد توجه قرار دهند. با توجه به فرا رسیدن سال نو و ضرورت نیاز به نظافت منزل، متاسفانه برخی از شهروندان برای انجام کار‌های منزل بدون هیچ دقت و گزینشی با اتکاء به بروشور‌ها و تبلیغات کوچه و خیابان به افراد ناشناس و برخی از شرکت‌های فاقد مجوز اعتماد می‌کنند.

وی می‌گوید: شهروندان برای انجام نظافت منزل خود باید نیرو‌های خدماتی را از شرکت‌های معتبر و قانونی بگیرند. در صورت سوء استفاده یا سرقت از منزل، با داشتن آدرس شرکت‌های مزبور، راحت‌تر می‌توان با استناد به قرارداد و اجاره نامه از طریق قانونی اقدام کرد. براساس پرونده‌های موجود، برخی از این افراد سودجو پس از جلب اعتماد و حس همدلی با صاحب منزل در زمان مناسب به تنهایی و یا با همکاری همدستانش، وسایل با ارزش را به سرقت می‌برند.

سرهنگ موذن همچنین به شهروندان توصیه می‌کند: هنگام بکارگیری نیرو‌های خدماتی، شخصا در منزل حضور داشته باشند؛ همچنین اشیاء، اسناد و پول نقد را در جای امن نگهداری و دور از دسترس و محدوده نظافت آنان قرار دهند.

هشدار پلیس در مورد شرکت‌های خدماتی و قالیشویی‌های غیرمجاز

سرهنگ شهاب امینی رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا از هموطنان خواست از اعتماد به شرکت‌های خدماتی، نظافتی و قالیشویی‌های غیر مجاز خودداری کنند.

وی می‌گوید: در آستانه نوروز و آغاز فصل خانه تکانی منازل، عده‌ای شیاد با درج آگهی‌های فریبنده تبلیغاتی در معابر و فضای مجازی، سعی در جلب اعتماد عمومی کرده تا در فرصت مناسب نقشه‌های شوم خود را به اجرا درآورند.

امینی ادامه می‌دهد: شرکت‌های خدماتی، نظافتی مجاز باید از یک سو، دارای شماره ثبت شرکت از اداره کل ثبت شرکت‌ها بوده و از سوی دیگر، مجوز فعالیت از اتحادیه مربوط را داشته باشند.

رئیس اداره اجتماعی پلیس آگاهی ناجا با بیان اینکه شرکت‌های غیرمجاز معمولا آدرس و مکان مشخصی برای فعالیت ندارند، می‌گوید: این گونه شرکت‌ها صرفا با یک شماره تلفن اقدام به اعزام نیروی خدماتی به منازل و شرکت‌ها کرده و در برخی اوقات، اسامی مشابه با شرکت‌های معتبر را برای جلب نظر مشتریان خود مورد تبلیغ قرار می‌دهند.

وی اضافه می‌کند: شهروندان باید قبل از هرگونه اعتماد به این گونه شرکت‌ها از طریق مراجعه به سایت اداره کل ثبت شرکت‌ها و اتحادیه مربوط، نسبت به استعلام وضعیت فعالیت آن‌ها اقدام و با مشاهده کارت شناسایی افرادی که به در منازل جهت انجام امور نظافتی یا بردن قالی برای قالیشویی مراجعه می‌کنند، هویت آنان و شرکت فرستنده را احراز نمایند.

سرهنگ امینی همچنین از هموطنان خواست موارد ایمنی را در نگهداری اشیای قیمتی در منازل رعایت کرده و به عنوان یک شهروند آگاه، عواقب درخواست نیرو از شرکت‌های بی نام و نشان از جمله نارضایتی از انجام کار و بدتر از آن، سرقت اموال با ارزش را در نظر بگیرند.
 
منبع: ایرنا
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها