ویتامین D برای درمان و پیشگیری از بروز اختلالات استخوانی (مانند راشیتیسم، استئومالاسی) مصرف می شود. ویتامین D3 از طریق قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید در بدن تولید می شود.
کد خبر: ۱۳۵۵۳۰۵

به گزارش جام جم آنلاین، ویتامین D آلفاکلسیدول (که به دو صورت ergocalciferol-D2، cholecalciferol-D3 وجود دارد) یک ویتامین محلول در چربی است که به بدن شما برای جذب کلسیم و فسفر کمک می کند.

داشتن مقدار مناسب ویتامین D، کلسیم و فسفر برای ساخت و حفظ استخوان‌های قوی مهم است. ویتامین D برای درمان و پیشگیری از بروز اختلالات استخوانی (مانند راشیتیسم، استئومالاسی) مصرف می شود. ویتامین D3 از طریق قرار گرفتن پوست در معرض نور خورشید در بدن تولید می شود.

کرم های ضد آفتاب، لباس های محافظ، قرار گرفتن محدود در معرض نور خورشید، پوست تیره و سن عواملی هستند که مانع از دریافت ویتامین D کافی از طریق نور خورشید می شوند.

ویتامین D همراه با کلسیم برای درمان یا پیشگیری از تحلیل استخوان (پوکی استخوان) مصرف می شود.

ویتامین D همچنین همراه با سایر داروها برای درمان سطوح پایین کلسیم یا فسفات ناشی از برخی اختلالات (مانند هیپوپاراتیروئیدیسم، هیپوپاراتیروئیدیسم کاذب، هیپوفسفاتمی خانوادگی) استفاده می شود.

ممکن است این ویتامین در بیماری های کلیوی برای نرمال نگه داشتن سطح کلسیم و برای رشد طبیعی استخوان استفاده می شود. قطره های ویتامین D (یا سایر مکمل ها) به نوزادانی که با شیر مادر تغذیه می کنند داده می شود، زیرا شیر مادر معمولاً دارای سطوح پایین ویتامین D است.

نحوه مصرف قرص ویتامین d3 1000

ویتامین d3 1000 را طبق تجویز پزشک بصورت خوراکی مصرف کنید. ویتامین D زمانی که بعد از غذا مصرف می شود در بدن بهتر جذب می شود، اما می تواند همراه یا بدون غذا هم مصرف شود.

آلفاکلسیدول (یکی از اشکال فعال ویتامین D) معمولا با غذا مصرف می شود. همه راهنمایی های موجود در بسته بندی محصول را مطالعه و دنبال کنید. اگر سوالی دارید، از پزشک خود یا دکتر داروخانه بپرسید.

اگر پزشک این دارو را برای شما تجویز کرده است، دارو را طبق دستور او مصرف کنید. مقدار مصرف شما بر اساس بیماری، میزان قرار گرفتن در معرض نور خورشید، رژیم غذایی، سن و پاسخ به درمان تعیین می شود.

اگر از شکل مایع این دارو استفاده می کنید، مقدار مصرف را با استفاده از دستگاه اندازه گیری مخصوص یا قاشق، اندازه گیری کنید. از قاشق خانگی استفاده نکنید زیرا ممکن است مقدار مصرف دقیق را دریافت نکنید.

اگر قرص جویدنی یا ویفر (باز شونده در دهان) مصرف می کنید، قبل از قورت دادن، دارو را کاملا بجوید. آن را به صورت کامل قورت ندهید.

اگر از قرص هایی استفاده می کنید که به سرعت حل می شوند، قبل از دست زدن به دارو، دست های خود را خشک کنید. هر دوز را روی زبان بگذارید، اجازه دهید کاملا حل شود و سپس آن را با کمک بزاق یا آب قورت بدهید. البته نیازی نیست این دارو را با آب مصرف کنید.

برخی از داروهای تسکین کننده های اسید صفراوی مانند کلستیرامین یا کلستیپول، روغن معدنی، اورلیستات می توانند جذب ویتامین D را کاهش دهند. بین دوزهای این داروها و دوزهای ویتامین D تا حد امکان فاصله قرار دهید (حداقل 2 ساعت فاصله، اگر امکان دارد زمان بیشتر بگذارید).

اگر از داروهای دیگر نیز استفاده می کنید، ممکن است مصرف ویتامین D هنگام خواب برای شما راحت تر باشد. از پزشک خود یا دکتر داروخانه بپرسید که چه مدت باید بین دوزهای داروها صبر کنید، آنها برای تهیه یک برنامه برای مصرف همه دوزهای داروهایتان کمک می کنند.

بهترین زمان مصرف قرص ویتامین d3 1000

برای اینکه از ویتامین D3 بهترین بهره را ببرید، دارو را به طور منظم مصرف کنید. برای کمک به یادآوری، اگر روزی یک بار ویتامین D3 مصرف می‌کنید، بهتر است آن را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید. اگر این دارو را فقط یک بار در هفته مصرف می کنید، به خاطر داشته باشید که هر هفته آن را در همان روز مصرف کنید. علامت گذاری در تقویم برنامه یادآوری در گوشی هم می تواند مفید باشد.

اگر پزشک به شما توصیه کرده است که از یک رژیم غذایی خاص (مانند رژیم غذایی سرشار از کلسیم) پیروی کنید، پیروی از رژیم غذایی برای بهره مندی بیشتر از این دارو و جلوگیری از بروز عوارض جدی بسیار مهم است. از مصرف سایر مکمل ها یا ویتامین ها خودداری کنید مگر اینکه پزشکتان اینطور تجویز کرده باشد.

اگر فکر می کنید دچار مشکل سلامتی جدی شده اید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

عوارض قرص ویتامین D3

ویتامین D در دوزهای معمولی، معمولاً عوارض جانبی به همراه ندارد. اما در صورت بروز عوارض جانبی غیرعادی ، فوراً با پزشک خود یا دکتر داروخانه تماس بگیرید.

اگر پزشک مصرف این دارو را برای شما تجویز کرده است، به خاطر داشته باشید که او تشخیص داده است که مزایای این دارو برای شما بیشتر از خطر عوارض جانبی آن است. تعداد زیادی از افرادی که از این دارو استفاده می کنند عوارض جانبی جدی ندارند.

دریافت ویتامین D بیش از حد می تواند منجر به افزایش سطوح خطرناک کلسیم در بدن شود. در صورت بروز هر یک از علائم سطوح بالای ویتامین D یا کلسیم مانند تهوع یا استفراغ، یبوست، از دست دادن اشتها، افزایش تشنگی، افزایش ادرار، تغییرات ذهنی یا خلقی، خستگی غیرعادی، وضعیت را فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

منبع: سلام دنیا

ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها