استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران :

10 تا 15 درصد از مبتلایان کووید درگیر دلتا هستند

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: 10 تا 15 درصد از ابتلا به کووید 19 در شرایط کنونی مربوط به سویه دلتا می شوند و رعایت پروتکل های بهداشتی ضروری است.
کد خبر: ۱۳۵۴۸۱۷

به گزارش جام جم آنلاین، حسین کیوانی در برنامه در انتهای الوند که از شبکه دوم سیما پخش شد اظهار کرد: یکی از خصوصیات امیکرون این است که زودتر از دلتا به اوج می رسد و زودتر از بدن پاک می شود اما این در مواردی که فرد سابقه واکسیناسیون ندارد طولانی تر است و تا ۱۵ روز نیز طول می کشد. اینکه می گویند شخص بعد از ۷ روز می توانند سرکار بروند درست است و سازمان جهانی تاکید دارد این افراد در زمان حضور در محل کار از ماسک استفاده کنند.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران یادآور شد: ۱۰ تا ۱۵ درصد ابتلای مردم امروز دلتا است و دلتا تا ۲۱ روز در ترشحات فرد مبتلا می تواند حضور داشته باشد. برای کاهش روند ابتلا در شرایط کنونی لازم است دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنیم. باید ماسک بزنیم و فاصله اجتماعی را رعایت کنیم.

کیوانی ادامه داد: هر علائمی از سرماخوردگی را باید به دلتا یا امیکرون نسبت بدهیم. افرادی که واکسن زدند و مبتلا شدند به نسبت کسانی که واکسن نزدند دوران بیماری را سبک تر گذراندند و افرادی که واکسن نزدند بیشتر کارشان به آی سی یو کشید و ۵۰ درصد این افراد سخت برمی گردند.

وی توضیح داد: شاید برای مدتی موجی را اینگونه نداشته باشیم اما با ابتلای کنونی، به ایمنی ۷۰ تا ۸۰ درصد ایمنی جامعه برسیم. باید چرخه تکثیر ویروس را با رعایت شیوه نامه های پزشکی متوقف کنیم.

استاد ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی ایران درباره ویروس تبخال نیز گفت: تبخال دو نوع دارد. نوع یک بیش از ۵۰ درص مردم مبتلا می شوند و تبخال بر لب و گونه می نشیند. اگه استرس یا ورزش سنگین کنید ممکن است درگیر شوید و تبخال در اعصاب ما وجود دارد و هر از چندگاهی به دلیل استرس ها و بی خوابی و آفاب گرفتن و تب، این ویروس را تجربه می کنند.

کیوانی یادآور شد: در نوع دو، تبخال، ناحیه تناسلی و لگن را درگیر می‌کند و اگر فردی به این ویروس نوع دو مبتلا باشد این تاول ها روی پوست بروز می کند. برخی افراد هر یکماه یکبار درگیر این بیماری می شوند. برخی تصور می کنند که تبخال سرطانزا است اما ویروس تبخال سرطانزا نیست و در بدن نهفته است اما آزاردهنده است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
صعود به عشق مردم وطنم

گفت‌وگوی «جام‌جم» با امیرمحمد دانایی،جوان‌ترین ایرانی صعودکننده به اورست در آستانه سفر به کوه وحشی

صعود به عشق مردم وطنم

نیازمندی ها