رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری ارومیه :

باغ رضوان ارومیه تا سال 1401 پاسخگوی اموات است

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری ارومیه گفت: امسال دو هزار قبر برای متوفیان آماده شده است و تا سال 1401 نیز پاسخگو خواهد بود.
کد خبر: ۱۳۵۲۰۳۴
حجت الاسلام عباسعلی مؤمن در گفت و گو با خبرنگار جا جم در ارومیه در رابطه با عملیات خاکبرداری باغ رضوان اظهار داشت: احداث قطعات جدید و خاکبرداری از آنها به دلیل انحراف بنای موجود در قبور از قبله و ایجاد مشکل در دفن متوفیان بود که هم اکنون در چند قطعه انجام می شود.

وی افزود: قطعه 55 به مساحت 6 هزار و 564 متر مکعب، قطعه 57 به مساحت  سه هزار و 825 متر مکعب، قطعه خانواده شهدا به مساحت یک هزار و 470 مترمکعب، فاز دو قطعه 49 به مساحت ؟ هزار و 625 مترمکعب، قطعه هنرمندان به مساحت 2 هزار و 961 متر مکعب خاکبرداری شده است و همچنین در قطعه های64، 65 و 49 نیز به میزان 3000 متر مکعب تخریب قبور انجام گرفته است.

حجت الاسلام مؤمن در ادامه افزود: زمان خاکبرداری از اواسط خرداد ماه 1400 شروع شده و در مهرماه سال آتی به اتمام می رسد، همچنین برای احداث قبور جدید به دلیل غیرهمسطح بودن زمین در برخی مناطق از باغ رضوان خاکبرداری و در برخی دیگر خاک ریزی و تسطیح می کنیم.

وی با بیان اینکه امسال دو هزار قبر برای متوفیان آماده شده است و تا سال 1401 نیز پاسخگو خواهد بود، گفت: از بهار سال آینده دوباره خاکبرداری برای احداث قبور آغاز می شود.

حجت الاسلام مؤمن اضافه کرد: برای ایجاد ظرفیت دو برابری در باغ رضوان و جلوگیری از اسراف زمین و مدرن سازی قطعات، احداث قبور دو طبقه را استارت زده ایم که بصورت کاملا مهندسی کار شده اند و هم اکنون 95 درصد باغ رضوان را قبور دو طبقه و 5 درصد از آن را قبور یک طبقه تشکیل می دهد.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری ارومیه در ادامه افزود: در ابتدای همه گیری کرونا بر اساس بخشنامه وزارت بهداشت و پروتکل های بهداشتی، مجاز به دفن اموات کرونایی در قبور دو طبقه نبودیم  و به همین دلیل 566 قبر یک طبقه ایجاد شد اما از مهرماه سالجاری این ممنوعیت لغو و 3 هزار و 600 قبر دو طبقه برای اموات کرونایی ایجاد شد.

حجت الاسلام مؤمن گفت: قبور دو طبقه در قطعه 57 و 55 و هنرمندان و فاز دوم قطعه های  49 و 64 و قطعه والدین شهدا ایجاد شده است.
وی اذعان کرد: هزینه های پروژه های باغ رضوان ارومیه از طریق درآمد خدمات برای اموات همشهریان تامین می شود .

 حجت الاسلام مؤمن در ادامه در خصوص قیمت های قبور افزود:  نسبت به موقعیت مکانی و امکان دسترسی و دارای امکانات رفاهی بودن هر قطعه قیمت ها متفاوت است اما برای قبور عمومی  45 میلیون ریال هزینه خدمات کفن و دفن اخذ شده و هزینه زمین توسط خود شهرداری پرداخت می شود.

حجت الاسلام مؤمن با اشاره به طرح توسعه ساختمان اداری قدیمی افزود: با گسترش باغ رضوان نیاز به بخش های مدیریتی، فنی و مهندسی ، روابط عمومی امور قردادها و سایر قسمت ها در سازمان نیاز مبرم بود اما بدلیل هزینه های زیاد ساخت ساختمان جدید،  اقدام به تعمیر، تغییرات و توسعه ساختمان قدیم استارت خورد و حدود 400 مترمربع با 11 اتاق آماده شده است تا تمامی قسمت های سازمان دارای مستقل شود.

رئیس سازمان مدیریت آرامستان های شهرداری ارومیه با اشاره به برنامه های آینده سازمان آرامستان خاطر نشان کرد: اجرا کردن برنامه های عمرانی، فرهنگی و مذهبی و رفاهی در دستور کار سازمان قرار دارد.

 وی از ساخت پارکینگ طبقاتی به وسعت 3 هزار و 600 مترمربع برای زائرین خبر داد و گفت: ایجاد غسالخانه مدرن همراه با پذیرش، سردخانه مدرن، سالن های برگزاری سوگواری برای آقایان و بانوان، سالن غذاخوری، مهدکودک و اتصال خیابان 32 متری شهید باکری به کمربندی جهت کاستن از ترافیک از برنامه های آتی سازمان مدیریت آرامستان ها شهرداری ارومیه است.
 
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها