مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمز توانیر:

استخراج مجاز رمزارز عامل خاموشی نیست

وزارت نیرو اعلام کرد: بر اساس آمارهای موجود مصرف انرژی بخش خانگی ایران به ازای هر مترمربع زیر بنا ۲.۴ برابر آمریکا و ۱.۸ برابر اروپا است.
کد خبر: ۱۳۵۰۳۲۵

به گزارش جام جم آنلاین، این روزها دغدغه تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها به دغدغه‌ای جدی برای صنعت برق تبدیل شده است چرا که هرچه مصرف سوخت در بخش خانگی افزایش یابد به دنبال آن امکان تامین سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها و صنایع کاهش بیشتری پیدا خواهد کرد و این امر می‌تواند بر تامین برق مورد نیاز کشور سایه انداخته و این موضوع را مشکل کند.

منطقی کردن مصرف در بخش خانگی راهکاری است که کمک خواهد کرد زمستان بدون دغدغه تامین برق تمام شود.

در همین رابطه پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو امروز اعلام کرد: کاهش تنها یک درجه از دمای محیط باعث ۱۰ درصد صرفه‌ جویی در مصرف انرژی بخش خانگی و کاهش روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز می‌شود که می‌تواند تضمینی برای عبور ایمن از زمستان ۱۴۰۰ باشد.

در ادامه گزارش وزارت نیرو آمده است: با شروع فصل سرما و افزایش مصارف گاز بخش خانگی، میزان سوخت تحویلی به نیروگاه‌ها کاهش پیدا می‌کند و از آنجایی که تامین به‌موقع سوخت مورد نیاز نیروگاه‌ها عامل اساسی در تامین برق پایدار کشور است، می‌توان با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف این امر را کنترل کرد.

به‌ گفته «مصطفی رجبی مشهدی» مدیرعامل شرکت مدیریت شبکه برق ایران، امسال با تلاش‌های وزارتخانه‌های نفت و نیرو قبل از شروع فصل سرما، تدابیر بسیار خوبی برای تامین سوخت کافی نیروگاه‌ها اندیشیده شده تا نگرانی ناشی از این موضوع کاهش یابد و روند سوخت‌رسانی مطلوب به نیروگاه‌ها برای تامین انرژی برق پایدار در زمستان امسال به بهترین شکل ممکن انجام شود.

وی اضافه کرد: در حال حاضر میزان ذخایر نفت گاز و نفت کوره نیروگاه‌ها نسبت به سال گذشته از شرایط بهتری برخوردار است. تداوم این روند می‌تواند نقش موثری در تامین انرژی مورد نیاز بخش برق کشور ایفا کند.

مشترکان همیشه نشان دادند با صرفه‌جویی و مدیریت مصرف می‌توانند بازویی پرتوان برای تامین‌کنندگان انرژی کشور باشند و آنها را در این امر یاری دهند. اکنون چندین راهکار مدیریت مصرف را مرور می‌کنیم تا همه باهم بتوانیم با مصرف درست، از انرژی مطمئن در زمستان برخوردار شویم.

بر اساس این گزارش، کاهش تنها یک درجه از دمای محیط باعث ۱۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی در بخش خانگی و کاهش روزانه ۷۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز می‌شود. همچنین کاهش ۱۰ درصدی مصرف انرژی در خانه‌ها و مراکز تجاری دستاوردهایی مانند کاهش محدودیت گاز صنایع، کاهش مصرف سوخت مایع در نیروگاه‌ها، عدم محدودیت و یا قطع گاز مناطق سردسیر انتهای شبکه گاز و جلوگیری از اعمال خاموشی ناشی از کمبود سوخت نیروگاه‌ها را دارد.

بر اساس اعلام شرکت توانیر، با کاهش تنها یک درجه دمای محیط کار یا محل سکونت ۶ درصد مصرف انرژی کاهش می‌یابد.

کاهش مصرف انرژی با استفاده از پنجره‌های دوجداره

تعویض پنجره‌های قدیمی و فرسوده در مناطق گرمسیر سبب کاهش مصرف برق و در مناطق سردسیر موجب کاهش مصرف گاز می‌شود. در مجموع جایگزینی پنجره‌های قدیمی با دوجداره موجب ۱۵ درصد کاهش مصرف انرژی در بخش خانگی می‌شود.

تامین گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها، تنها با ۱۰ درصد صرفه‌جویی

بر اساس این گزارش با توجه به آمار مصرف ۶۵۰ میلیون مترمکعبی روزانه گاز در بخش خانگی و تجاری، می‌توانیم با ۱۰ درصد صرفه‌جویی بیشتر سهم سوخت مایع نیروگاه‌ها را کاهش داده و موجب تامین گاز روزانه نیروگاه‌های کشور شویم.

تعویض بخاری‌های گازی کم بازده با بخاری گازی هوشمند

میزان مصرف گاز در روزهای سرد سال ۹۹ بیش از یک میلیارد متر مکعب بود که در دو ماه دی و بهمن ۶۵۰ میلیون متر مکعب در بخش خانگی و تجاری، ۲۵۰ میلیون مترمکعب در بخش صنعت، ۸۰ میلیون مترمکعب در نیروگاه‌ها و ۲۰ میلیون متر مکعب نیز به سایر مصارف اختصاص پیدا کرده بود.

بر اساس این گزارش، از ۶۵۰ میلیون مترمکعب مصرف گاز خانگی و تجاری بیش از ۳۶۰ میلیون متر مکعب در هر روز سهم بخاری‌های گازی است. (با فرض آنکه ۷۰ درصد انرژی در ساختمان‌ها برای گرمایش مصرف می‌شود و ۸۰ درصد گرمایش هم به کمک بخاری صورت می‌گیرد).

تعویض بخاری‌های قدیمی و بکارگیری بخاری‌های هرمتیک هوشمند و پربازده می‌تواند ۵۰ درصد در مصرف گاز صرفه‌جویی کند. تعویض این بخاری‌ها دست‌کم ۱۸۰ میلیون متر مکعب در روز در مصرف گاز خانگی و تجاری صرفه‌جویی می‌کند و این میزان از مجموع گاز مورد نیاز نیروگاه‌ها در روزهای سرد سال بیشتر است.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها