jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۵۰۹   ۰۶ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۸:۲۰

یک متخصص طب اورژانس، نکات مهمی را در ارتباط با بیمار ترومایی در صحنه حادثه مطرح کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، کامران حیدری افزود: تنها اقدامی که در ترومای نافذ باید در صحنه حادثه برای بیمار انجام شود کاهش خونریزی فرد سانحه دیده است که می‌توان با استفاده از یک پانسمان فشاری و فشار آوردن روی ناحیه زخم خونریزی بیمار را کاهش دهیم.

این متخصص طب اورژانس با تاکید بر این نکته که در موارد ترومای شدید مداوای اورژانسی لازم است، گفت: در بیمار ترومایی به دلیل احتمال وجود آسیب‌های شدید نظیر قطع نخاع هر گونه جابجایی و حرکت بیمار بدون ثابت کردن اندام متحرک و توسط اشخاص ناوارد ممنوع است.

وی به افراد توصیه کرد هنگام مواجهه با بیماران سانحه دیده خونسردی خود را حفظ کرده و از جابجا کردن بیمار پرهیز کنند. سریعاً با اورژانس ۱۱۵ تماس گرفته و درخواست کمک کنند. همچنین از تجمع در اطراف بیمار سانحه دیده پرهیز کنند. زیرا باعث افزایش استرس بیمار و اختلال در اقدامات نیرو‌های امدادگر می‌شود.

به گفته دانشیار طب اورژانس، در صورتی که فرد سانحه دیده دچار ترومای نافذ و خونریزی شدید باشد باید سعی کنیم به نحوی خونریزی وی را متوقف کنیم. برای این منظور می‌توان از پانسمان فشاری و یا یک پارچه استفاده کرده و بر روی ناحیه خونریزی دهنده فشار آورد تا نیرو‌های امدادگر برسند.

وی با اشاره به اینکه برخی مواقع فردی که قصد کمک به بیمار سانحه دیده را دارد ممکن است خود نیز آسیب ببیند به افراد توصیه کرد هنگام برخورد با بیمار ترومایی باید مواظب عامل ایجاد کننده تروما باشد، زیرا ممکن است باعث تشدید صدمات بیمار و یا آسیب به فرد کمک کننده شود.

به گفته حیدری، باید در اسرع وقت فرد حادثه دیده را توسط اورژانس ۱۱۵ به نزدیک‌ترین مرکز ارائه خدمات درمانی (مطب یا درمانگاه یا بیمارستان) انتقال داد تا اقدامات لازم درمانی برای بیمار انجام شود. علائم حیاتی بیمار پایدار stable شود، خونریزی کاهش یابد جسم خارجی از دهان بیمار خارج شود و در نهایت بیمار پس از پایدار شدن علائم حیاتی برای درمان به بیمارستان انتقال یابد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها