jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۳۶۶   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۱۵:۱۶

یک مطالعه در ژاپن نشان می دهد که مصرف آمینو LP۷، ترکیبی خاص از اسیدهای آمینه ضروری، می تواند از پیشرفت زوال عقل جلوگیری کند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، مصرف پروتئین برای حفظ عملکرد مغز در افراد مسن بسیار حیاتی شناخته شده است. اکنون محققان با استفاده از مدل موش‌های آزمایشگاهی مبتلا به بیماری آلزایمر نشان داده‌اند که مصرف مجموعه خاصی از اسید‌های آمینه می‌تواند از مرگ سلول‌های مغزی جلوگیری کند، از اتصالات بین آن‌ها محافظت کند و التهاب را کاهش دهد، در نتیجه عملکرد مغز را حفظ کند.

تحقیقات آن‌ها نشان می‌دهد که این ترکیب اسید آمینه موسوم به آمینو LP ۷ می‌تواند از پیشرفت زوال عقل از جمله بیماری آلزایمر جلوگیری کند.

زوال عقل که شامل از دست دادن شدید عملکرد شناختی است، به دلیل انواع اختلالات از جمله بیماری آلزایمر ایجاد می‌شود. بر اساس برآورد‌های سازمان جهانی بهداشت، سالانه تقریباً ۱۰ میلیون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا می‌شوند که نشان دهنده تأثیر بالای روانی و اجتماعی این بیماری است. زوال عقل عمدتاً افراد مسن را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

در مطالعه اخیر، محققان ژاپنی نشان دادند که رژیم غذایی کم پروتئین می‌تواند انحطاط مغز را در مدل‌های موش‌های مبتلا به بیماری آلزایمر تسریع کند. مهمتر از همه، آن‌ها دریافتند که آمینو LP ۷- مکملی حاوی هفت اسید آمینه خاص- می‌تواند انحطاط مغز و پیشرفت زوال عقل را در این حیوانات کُند نماید.

دکتر «ماکوتو هیگوچی»، از مؤسسه ملی علوم و فناوری کوانتومی ژاپن و یکی از دانشمندان برجسته در این مطالعه، توضیح می‌دهد: «در افراد مسن، رژیم‌های غذایی کم پروتئین با حفظ عملکرد ضعیف مغز مرتبط است. اسید‌های آمینه بلوک‌های سازنده پروتئین‌ها هستند. بنابراین، ما می‌خواستیم بفهمیم که آیا مکمل با اسید‌های آمینه ضروری می‌تواند از مغز افراد مسن در برابر زوال عقل محافظت کند، و اگر بله، چه مکانیسم‌هایی به این تأثیر حفاظتی کمک می‌کند.»

تیم تحقیقاتی چگونگی تأثیر آمینو LP ۷ بر علائم مختلف انحطاط مغز در مدل آلزایمر را بررسی کردند. موش‌های درمان نشده دارای سطح بالایی از انحطاط پیشرونده مغز بودند، اما درمان با آمینو LP ۷ مانع از مرگ نورون‌ها شد و در نتیجه انحطاط مغز را کاهش داد.

محققان می‌گویند: «این نتایج نشان می‌دهد که اسید‌های آمینه ضروری می‌توانند به حفظ تعادل در مغز و جلوگیری از زوال مغز کمک کنند.»

اگرچه مطالعه روی موش‌ها انجام شد، اما این امیدواری را به ارمغان می‌آورد که مصرف اسیدآمینه می‌تواند موجب کُندشدن روند پیشرفت زوال عقل در انسان از جمله بیماری آلزایمر شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها