jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۴۴۱۸۸   ۰۵ آبان ۱۴۰۰  |  ۰۴:۰۸

هنوز دلیل قطعی بروز دیابت برای دانشمندان مشخص نیست و عواملی همچون زمینه ژنتیک، سبک زندگی ناسالم، تغذیه نامناسب و عدم داشتن تحرک در بروز دیابت موثر هستند. در این میان برخی باورهای خرافی و اشتباه می توانند شرایط بیماران را وخیم تر کنند.

به گزارش جام جم آنلاین، به صورت طبیعی وظیفه پانکراس یا لوزالمعده، کنترل و پایش میزان قند موجود در خون انسان است. لوزالمعده قند خون را از طریق ترشح ماده‌ای با نام انسولین کنترل می‌کند و انسولین خود ماده‌ای ترشح ‌شده از سلول‌ های موسوم به سلول ‌های بتا است. در بیماران مبتلا به دیابت نوع یک این سلول‌ ها توسط سیستم ایمنی بدن مورد تهاجم قرارگرفته و نابود می شوند.

بنابراین بدن این افراد قادر به تولید میزان مورد نیاز انسولین برای کنترل قند خون نبوده و در نتیجه علائم بیماری دیابت ظاهر می ‌شود. فرد بیمار پس از این رویداد، فاقد سلول‌ های بتا است و بدن وی قادر به تولید انسولین نیست اما در دیابت نوع ۲، بدن انسولین تولیدمی ‌کند اما میزان تولید انسولین در بدن این بیماران کاهش ‌یافته و جوابگوی نیاز بدن آن‌ ها نیست.

بیشتر بیماران دارای دیابت حال حاضر در سراسر دنیا، جز گروه دیابت نوع دو هستند که بیماری آن ها به چاقی و اضافه‌ وزن ارتباط مستقیم دارد. این بیماری در حال حاضر در بسیاری از کشورهای پیشرفته به صورت شایع و اپیدمی در آمده و مهم ‌ترین بیماری مردم این کشورها محسوب می‌ شود.به گزارش سیناپرس، در این میان برخی باورهای غلط و خرافی در مورد بیماری فوق وجود دارد که می تواند شرایط بیماری را وخیم کرده و حتی خطر مرگ را در پی داشته باشد.

باورهای غلط و خرافی در مورد دیابت

دیابتی ‌ها چاق هستند

داشتن دیابت لزوماً به معنی چاقی نیست و بسیاری از افراد دیابتی در گروه افراد لاغر دسته بندی می شوند. اگرچه چاقی و رژیم غذایی ناسالم، زمینه ساز ابتلا به دیابت است اما لزوماً دیابتی بودن به معنی چاق بودن نیست.

مواد غذایی غیر شیرین برای دیابتی‌ها خطری ندارد

این باور نیز بسیار غلط بوده و باید توجه داشت که بسیاری از میوه‌ ها و مواد غذایی حاوی قند هستند. از سوی دیگر کربوهیدرات نیز در بدن به قند تبدیل‌ شده و مصرف آن برای دیابتی‌ ها خطرناک است.

در صورت تزریق انسولین منعی برای خوردن مواد غذایی وجود ندارد

این باور که در بین بیماران دیابتی رواج دارد، کاملاً غلط بوده و تزریق انسولین به منزله عدم رعایت رژیم غذایی نبوده و بهتر است حتماً بر اساس برنامه تغذیه ‌ای که پزشک متخصص برایتان تجویز کرده، غذا بخورید و از هر نوع پرخوری جدا بپرهیزید.

منبع: سیناپرس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها