jamejamonline
اقتصادی اقتصاد جهان کد خبر: ۱۳۴۱۸۴۲   ۲۰ مهر ۱۴۰۰  |  ۰۸:۴۹

ارزش لیر ترکیه در معاملات روز دوشنبه تخت تاثیر تقویت دلار و نگرانی‌های به وجود آمده در مورد سیاست‌گذاری‌های پولی ترکیه به پایین‌ترین سطح تاریخ خود سقوط کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری مهر، ارزش لیر ترکیه در معاملات روز دوشنبه تخت تأثیر تقویت دلار و نگرانی‌های به وجود آمده در مورد سیاست‌گذاری‌های پولی ترکیه به پایین‌ترین سطح تاریخ خود سقوط کرد.

نرخ برابری لیر با دلار آمریکا در معاملات امروز تا ۸.۹۷۵۰ واحد سقوط کرد.

ماه گذشته بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره خود را به شکل غیرمنتظره‌ای ۱۰۰ صدم درصد پایین آورد و به ۱۸ درصد رساند. تحلیل‌گران این اقدام را مدرک جدیدی از دخالت‌های رجب طیب اردوغان در سیاست‌گذاری‌های پولی ترکیه به حساب می‌آورند.

رئیس‌جمهور ترکیه خود را دشمن نرخ بهره اعلام کرده است.

سقوط ارزش لیر پس از آن شدت گرفت که رویترز گزارش داد اردوغان اعتماد خود به رئیس بانک مرکزی، شهاب کاوجی‌اوغلو را از دست داده است. این در حالی است که تنها ۷ ماه از برکناری رئیس قبلی بانک مرکزی می‌گذرد.

خبر‌ها حاکی از آن است که اردوغان اعتقاد دارد کاهش نرخ بهره خیلی دیرتر از زمان مورد نظر او انجام شده است.

لیر ترکیه تا به اینجای امسال بیش از ۱۷ درصد از ارزش خود در مقابل دلار را از دست داده است.

عامل دیگری که باعث شد ارزش لیر در معاملات امروز سقوط کند این بود که دلار آمریکا امروز به بالاترین سطح ۳ ساله خود در برابر ین ژاپن رسیده بود. سرمایه‌گذاران امیدوارند بانک مرکزی آمریکا برنامه خود برای کاهش مشوق‌های مالی را امسال کلید بزند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر

گفتگو

بیشتر
تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

گفت‌وگو با مهدی هدایت، مدیرعامل شرکت عمران شهر جدید پردیس درباره سرنوشت مسکن مهر و طرح اقدام ملی مسکن

تکمیل مسکن مهر؛ 4 ماه بعد

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها