jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۴۱۰۲۴   ۱۴ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۰:۳۰

نتایج کارآزمایی حیوانی گویای اثربخشی آن بوده است

واکسن روماتیسم مفصلی به زودی وارد مرحله کارآزمایی بالینی خواهد شد

محققان دانشگاه تولدو درمان جدیدی را برای آرتریت روماتوئید کشف کرده‌اند. استراتژی درمانی مبتنی بر واکسن این محققان در مطالعات اولیه روی حیوانات موفقیت‌آمیز بوده است و محققان به دنبال انجام مطالعات بالینی بیشتری در ادامه این تحقیقات برای بررسی کارایی این واکسن در انسان هستند.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از نیواطلس، این تحقیق به پروتئینی به نام «۱۴-۳-۳ زتا» بستگی دارد. ریتو چاکراورتی، محقق اصلی این مطالعه جدید، به دلیل نقش مشکوک این پروتئین در تعدادی از بیماری‌های خود ایمنی، چندین سال است که روی ۱۴-۳-۳ زتا مشغول مطالعه است.

فرضیه اولیه این بود که این پروتئین نقش مهمی در شروع روماتیسم مفصلی ایفا می‌کند. اگر این عامل باعث ایجاد بیماری می‌شد، غیرفعال کردن ژن مرتبط با این پروتئین در مدل‌های موشی روماتیسم باید در وهله اول از بروز بیماری جلوگیری کند.

اما در کمال تعجب محققان، دقیقاً عکس این اتفاق رخ داد. وقتی پروتئین ۱۴-۳-۳ زتا در موش‌ها حذف می‌شد، پیشرفت بیماری را سریع‌تر نشان می‌دادند. به طور خاص، محققان بیان کردند که به نظر می‌رسد در حیوانات با از بین رفتن آنتی‌بادی‌هایی که علیه ۱۴-۳-۳-۳ زتا ایجاد شده است، به وجود آمدن رماتیسم مفصلی القا می‌شود؛ بنابراین این تیم تحقیقاتی، واکسن مبتنی بر پروتئین جدیدی را برای تحریک تولید آنتی‌بادی‌های ضد ۱۴-۳-۳-۳ زتا توسعه دادند که با موفقیت از پیشرفت بیماری در چندین مدل حیوانی جلوگیری کرد.

چاکراوورتی می‌گوید: «برای ما بسیار شگفت‌انگیز بود که رماتیسم مفصلی در حیواناتی که واکسن دریافت کرده بودند به طور کامل ناپدید شد. گاهی اوقات راهی بهتر از یافتن تصادفی وجود ندارد. ما بر اساس فرضیه‌ای که داشتیم به یک نتیجه اشتباه رسیدیم، اما اتفاقا این اشتباه موجب به دست آوردن بهترین نتیجه شد. این نوع یافته‌های علمی حوزه‌های زیستی بسیار مهم است.»

هنوز خیلی زود است که تحقیقات ایمنی و سمیت در مورد این واکسن انجام شود. یعنی هنوز مشخص نیست این نوع واکسن درمانی پیشگیرانه در انسان بی‌خطر است یا خیر، اما چاکراوورتی به نتیجه این تحقیقات خوش‌بین است. او می‌گوید این یافته‌ها می‌تواند به یک مسیر کاملاً جدید برای تحقیقات آینده در مورد درمان‌های جدید روماتیسم منتهی شود.


چاکراوارتی می‌گوید: «ما سالهاست هیچ کشف بزرگی در زمینه درمان یا پیشگیری از رماتیسم مفصلی نداشته‌ایم. رویکرد ما در این زمینه کاملاً متفاوت است. این یک استراتژی مبتنی بر واکسن است که هدف جدیدی را در نظر گرفته است و امیدواریم بتواند رماتیسم مفصلی را درمان یا از آن جلوگیری کند. به نظر می‌رسد که این یافته‌های جدید ظرفیت بالایی برای دستیابی به روشی جدید در خصوص مقابله با این بیماری داشته باشد.»

نتایج این مطالعه جدید در مجله معتبر علمی PNAS منتشر شده است.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها