jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۴۰۸۷۴   ۱۲ مهر ۱۴۰۰  |  ۱۴:۰۲

سرپرست وزارت آموزش دولت موقت طالبان:

مخالف تحصیل دختران در افغانستان نیستیم

سرپرست وزارت آموزش دولت موقت طالبان با بیان اینکه شریعت اسلام مخالف تحصیل زنان و دختران نیست تاکید کرد که آنان نیز برنامه‌ و اراده‌ای برای مخالفت با این موضوع ندارند.

به گزارش جام جم آنلاین، «شیخ نورالله منیر»، سرپرست وزارت آموزش دولت موقت طالبان در گفتگو با تلویزیون الجزیره گفت که شریعت اسلامی مخالف آموزش زنان نبوده و حکومت آن‌ها هم اراده‌ مخالفت با آموزش دختران ندارد.

وی افزود: آنان مطابق با اصول شریعت اسلامی، در تلاش هستند تا برای همه زنان زمینه و محیط مناسب آموزشی را برابر کنند.

به گفته‌ سرپرست وزارت آموزش دولت موقت طالبان، اما طالبان هیچ‌گاه از قوانین غربی‌ها استفاده نخواهد کرد.

وی همچنین تصریح کرد که وزارت آموزش اراده‌ تبدیل واحدهای آموزشی را ندارد، اما دروسی که با شریعت اسلامی و فرهنگ افغانی مخالفت داشته باشد، تبدیل آن، لازم است.

منیر تاکید کرد که طالبان اراده اجباری ساختن هیچ لباسی را به دانش‌آموزان ندارند، اما لباس‌های دانش‌‌آموزان باید با شریعت و فرهنگ افغانی همخوانی داشته باشد.

بیشتر مدارس پایتخت کابل پس از روی کار آمدن طالبان در ماه گذشته تعطیل شدند. مدارس متوسطه پسرانه هفته گذشته بازگشایی شد اما دختران از رفتن به مدرسه محروم ماندند.

پس از واکنش‌ها به این اقدام، مقامات طالبان اعلام کردن که دختران قادر خواهند بود درس بخوانند اما در کلاس‌های جداگانه.

طالبان همچنین اعلام کردند که برای مهیا شدن شرایط برای تحصیل زنان و کار کردن و بازگشت آنها به جامعه تلاش می‌کنند.

در همین حال عمران خان نخست وزیر پاکستان نیز در واکنش به محرومیت دختران افغان از تحصیل از سوی طالبان گفت که «این تفکر که زنان نباید تحصیل کنند، غیر اسلامی است و هیچ ربطی به دین ندارد.»

«حامد کرزی»، رئیس جمهور پیشین افغانستان نیز در واکنش به این موضوع گفت که دختران افغان باید هرچه زودتر به مدرسه بازگردند و تاکید کرد که این موضوعی است که وی به شدت از آن حمایت می‌کند.

منبع: فارس

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
ماجرای اروپای آشفته

ماجرای اروپای آشفته

آنگلا مرکل، صدراعظم سرزمین ژرمن‌ ها رسما از معادلات سیاسی و اجرایی کشورش کنار رفت تا اولاف شولتس و سوسیال‌ دموکرات‌ ها پس از ۱۶سال رسما در راس هرم قدرت در برلین قرار گیرند.

روسیاهی به سازمان ملل ماند

روسیاهی به سازمان ملل ماند

طی روزهای اخیر، اخبار امیدوارکننده‌ای از یمن به گوش می‌رسد. رزمندگان مقاومت یمن نه‌تنها در استان استراتژیک و تعیین‌کننده مارب، بلکه در الحدیده و دیگر نقاط این کشور نیز در حال رقم زدن پیروزی تاریخی و بزرگی هستند و فراتر از آن، خرید تسلیحات آمریکایی از سوی ریاض، نه‌تنها موازنه نبرد را به سود ائتلاف متجاوز سعودی تغییر نداده، بلکه بر شدت و ضریب آسیب‌پذیری عربستان در صحنه جنگ نامنظم با یمنی‌ها افزوده است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها