jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۸۶۸   ۲۶ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

بر اساس تحقیقات جدید، میکروبیوم های روده بر توانایی کاهش وزن در انسان تأثیر می گذارند.

به گزارش جام جم آنلاین، «کریستیان داینر»، سرپرست تیم تحقیق از مؤسسه بیولوژی سیستم‌ها در واشنگتن، در این باره می‌گوید: «میکروبیوم های روده می‌تواند به مقاومت در برابر کاهش وزن منجر شده یا باعث کاهش وزن شود و این امکان را برای تلاش برای تغییر میکروبیوم روده‌ای برای کاهش وزن ایجاد می‌کند.»

محققان برای انجام تحقیقات خود، توجه خود را بر یک گروه بزرگ از افرادی که در یک مطالعه سبک زندگی شرکت داشتند متمرکز کردند.

محققان بر روی ۴۸ نفر که ماهانه بیش از ۱ درصد از وزن بدن خود را در یک دوره ۶ تا ۱۲ ماهه از دست دادند، و ۵۷ نفر که در طول مدت مشابه کاهش وزن نداشتند و شاخص توده بدنی ثابتی داشتند، تمرکز کردند.

مطالعه محققان مبتنی بر مواد ژنتیکی بدست آمده از نمونه‌های خون و مدفوع بود. متابولیت های خون، پروتئین‌های خون، آزمایشگاه‌های بالینی، پرسشنامه‌های غذایی و باکتری‌ های روده در دو گروه مورد بررسی قرار گرفت.

محققان ۳۱ مشخصه عملکردی مدفوع را شناسایی کردند که با پاسخ‌های کاهش وزن مرتبط بود. این مشخصه‌ها شامل ژنهای پیچیده پلی ساکارید و ژن تجزیه پروتئین، ژن‌های پاسخ استرس، ژن‌های مرتبط با تنفس، ژن‌های سنتز دیواره سلولی و میزان تکرار باکتری‌ها بود.

یافته اصلی این بود که توانایی میکروبیوم روده برای تجزیه نشاسته‌ها در افرادی که وزن خود را از دست ندادند افزایش یافته بود.

یکی دیگر از یافته‌های کلیدی این بود که ژن‌هایی که به باکتری‌ها کمک می‌کنند سریع‌تر رشد کرده و تکثیر شوند، در افرادی که وزن بیشتری را از دست دادند افزایش یافته بود.

به گفته داینر، «قبل از این مطالعه، ما می‌دانستیم که ترکیب باکتری‌ها در روده در افراد چاق نسبت به افرادی که غیر چاق هستند، متفاوت است، اما اکنون شاهد آن هستیم که مجموعه‌ای از ژن‌های مختلفی وجود دارد که در باکتری‌ ها در روده ما کدگذاری می‌شوند و به اقدامات کاهش وزن هم واکنش نشان می‌دهند.»

وی در ادامه می‌افزاید: «میکروبیوم های روده بازیگر اصلی در تنظیم موفقیت یا عدم موفقیت کاهش وزن هستند.»

به گفته محققان، تغییر در رژیم غذایی می‌تواند به تغییر در ترکیب باکتری‌های روده کمک کند.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها