jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۷۶۵۳   ۲۴ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۲:۰۲

مکمل‌ های غذایی محصولات طبیعی سلامت مانند ویتامین‌ ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنزیم‌ ها، عصاره‌ های گیاهی و جلبک‌ ها هستند که کارکرد آنها تقویت رژیم‌ غذایی افراد است.

یکی از دلایل محبوبیت مکمل‌ها این است که تصور می‌شود چنین محصولاتی بی‌ضرر هستند اما مانند همه داروهای شیمیایی دیگر، مصرف ویتامین‌ها و موادمعدنی نیز خطرات احتمالی زیادی به همراه دارد. مشکل اینجاست که برخلاف داروهای معمولی، مکمل‌های غذایی ملزم به هشداردادن به مصرف‌کنندگان در مورد خطرات احتمالی نیستند.

آسیب‌ های احتمالی مکمل‌ های غذایی

اغلب مردم چیزی درباره مضرات مکمل‌ های غذایی نشنیده‌اند؛ زیرا بروشور اطلاعات دارویی معمولا برای مکمل‌ها ارائه نمی‌شود و تعداد کمی از این محصولات، هشدارهایی در مورد اثرات احتمالی مهم روی بسته‌بندی خود دارند.

با وجود این ، ترکیبات موجود در مکمل‌ها، مضراتی کاملا شناخته شده‌ دارند؛ به‌ویژه اگر در دوزهای بالا مصرف شوند. دست‌کم چهار نوع از مضرات را می‌توان برای این محصولات ذکر کرد:

1- عوارض جانبی

عوارض جانبی ناشی از مصرف ویتامین‌ ها و مواد معدنی ممکن است در صورت استفاده کوتاه‌مدت یا طولانی‌مدت رخ دهد. معمولا اما عوارض جانبی، بر اثر مصرف دوزهای بالا بروز می‌کند. مکمل‌ها همچنین ممکن است عامل ایجاد بیماری جدید شوند یا شرایط موجود را به هم بزنند. برخی مکمل‌ها در دوران بارداری و شیردهی نیز خطراتی ایجاد می‌کنند.

2- تداخلات دارویی

تداخل با سایر داروها، مواد غذایی خاص و برخی بیماری‌ها می‌تواند داروهای دیگر را سمی‌تر کند یا از تاثیر آنها بکاهد.

3- به تاخیر انداختن درمان موثر

زمان صرف شده برای مصرف محصولات ناکارآمد ممکن است مداخلات موثرتر را به تأخیر بیندازد، زمان ارزشمندی را هدر داده و باعث پیشرفت بیماری شود.

4- ایجاد امید کاذب

امید کاذبی که مصرف این داروها ممکن است در افراد ایجاد کند، می‌تواند عامل تضعیف روحیه و ایجاد افسردگی باشد و در مدیریت وضعیت سلامت اختلال ایجاد کند.

خطر استفاده از مقادیر بالا

بسیاری از مکمل‌های غذایی به طور ایمن برای اهداف پزشکی استفاده می‌شود. برای مثال، برای زنان در بارداری اسید فولیک و ید یا مکمل‌های ویتامین و موادمعدنی برای کمبود آهن تجویز می‌شود. اما بیشتر افراد مکمل‌ها را به‌صورت بدون نسخه خریداری و به خوددرمانی با استفاده از آنها می‌پردازند.

این افراد به‌ندرت دوز موثر یا ایمن را در نظر می‌گیرند و اغلب، دوز توصیه شده روی برچسب یا هر میزانی را که فکر می‌کنند درست است، مصرف می‌کنند. کلید استفاده ایمن، مصرف دوزی از این مکمل‌هاست که تحقیقات نشان داده مزایای آن بیشتر از خطراتش است.

یاسمین مشرف - دانش

منبع : theconversation.com

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها