jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۳۴۷۳۹   ۰۷ شهريور ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۰

مطالعه ای در انگلیس نشان داده است که تزریق دو دُز واکسن کووید ۱۹ در برخی از بیمارانی که دچار نقص سیستم ایمنی هستند به تولید پادتن کم یا غیرقابل توجهی منجر می شود.

به گزارش جام جم آنلاین، کارشناسان هنوز نمی دانند تاثیر کم بودن پادتن از نظر ایجاد ایمنی چیست، اما می گویند که تزریق دُزهای تقویتی احتمالا برای برخی از کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند، تصمیم مناسبی است.

این شامل مبتلایان به واسکولیت می شود که داروی قوی «ریتوکسیماب» مصرف می کنند.

برخی کشورها اکنون شروع به تزریق دُزهای تقویتی کووید ۱۹ کرده اند.

انتظار می رود انگلیس از ماه آینده به گروه های آسیب پذیر دز تقویتی واکسن کووید ۱۹ ارائه کند اما اکنون منتظر توصیه های یک نهاد مستقل مشورتی به نام «جِی سی وی آی» است.

مطالعه اُکتاو که منابع آن را «شورای تحقیقات پزشکی» تامین کرده و توسط متخصصان دانشگاه بیرمنگام هماهنگ شده، بخشی از شواهدی است که آن نهاد مشورتی در نظر خواهد گرفت.

کسانی که در این مطالعه ثبت نام کردند شامل بیماران مبتلا به سرطان، آرتریت التهابی، بیماری های کلیوی یا کبدی و کسانی که پیوند سلول های بنیادی داشته اند می شود.

یافته های آزمایشگاهی روی نمونه های خونی ۶۰۰ داوطلب که در نشریه پزشکی لانست منعکس شده حاکیست:

۱- سیستم ایمنی این افراد ۴۰ درصد بعد از دو دز آسترازنکا یا فایزر واکنشی غیر ایده‌آل نشان می دهد.

۲- در میان این گروه ۱۱ درصد چهار هفته بعد از تزریق دز دوم هیچ پادتن قابل مشاهده ای تولید نمی کنند - خیلی از اعضای این گروه افراد مبتلا به واسکولیت بودند که ریتوکسیماب مصرف می کردند.

به گزارش ایسنا، اما ۶۰ درصد، پادتن قابل مقایسه با افراد جوان سالم تولید کردند و همه آنها دارای میزان ایده‌آل نوع دیگری واکنش سیستم ایمنی به نام «سلول های تی» بودند که می تواند عفونت ویروس کرونا را از بدن پاک کند.

مطالعات اخیر با استفاده از داده های واقعی میزان ابتلا به کووید ۱۹ در بیش از یک میلیون فرد آسیب پذیر حاکیست که واکسن های کرونا برای افرادی که بیماری های زمینه ای دارند بسیار موثر است به طوری که خطر دچار شدن به علائم کووید ۱۹ را ۹۰ درصد کاهش می دهد.

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شرایط شکننده کرونا

شرایط شکننده کرونا

پس از ۲۳۴روز سرانجام دیروز‌‌ آمار فوتی‌ های ناشی از کرونا‌ دو رقمی شد و به عدد ۹۷ رسید؛ عددی که اولین‌بار در تاریخ ۲۴ اسفند ۹۸ و در نخستین روزهای التهاب‌آور کرونا نیز به ثبت رسیده بود.

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

واکسیناسیون، هنجار جامعه امروز

مدتی است بحث‌هایی درباره واکسینه شدن اجباری ‌‌و اعمال برخی محدودیت‌ها برای افرادی که واکسن تزریق نمی‌کنند مطرح می‌شود؛ موضوعی که می‌توان از جنبه‌های متفاوتی به آن نگاه کرد.‌

گفتگو

بیشتر
نبرد با هپاتیت در بارداری

رئیس انجمن متخصصین زنان، زایمان و مامایی ایران می‌گوید دوره بارداری مادر مبتلا به هپاتیت ویروسی B در صورتی كه كبدش خیلی گرفتار نباشد، به‌خوبی طی می‌شود

نبرد با هپاتیت در بارداری

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها