رئیس جمهور آمریکا در یک نشست خبری در کاخ سفید تاکید کرد که روند تخلیه هزاران نفر از کابل سخت و دردناک خواهد بود.
کد خبر: ۱۳۳۳۴۰۳
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری فارس، «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا در تازه‌ترین اظهارات خود درباره روند خروج از فرودگاه کابل گفت: اولویت ما این است که در وهله اول اتباع آمریکایی را از این کشور خارج کنیم.

وی افزود: ما همچنین در حال کار بر روی خروج متحدان افغانستانی خود که با ما کار کردن و دیگر گروه‌های در معرض خطر نیز هستیم.

رئیس جمهور آمریکا که به خاطر تصمیماتش در نحوه اجرای طرح خروج آمریکا از افغانستان زیر فشار انتقادات زیادی قرار گرفته است همچنین گفت: تعداد افرادی که از جولای گذشته از افغانستان تخلیه شده‌اند به ۳۳ هزار نفر رسیده است و تنها در ۳۶ ساعت گذشته ۱۱ هزار نفر را از فرودگاه کابل به خارج از این کشور تخلیه کردیم.

با این حال وی تاکید کرد که روند تخلیه هزاران نفر دیگر از افغانستان سخت و دردناک خواهد بود.

بایدن گفت: ما نشان دادیم که قادر هستیم هزاران نفر را روزانه از فرودگاه کابل خارج کنیم، اما هنوز راه طولانی در پیش است و ممکن است اشتباهاتی نیز رخ دهد.

رئیس جمهور آمریکا در ادامه نشست خبری خود گفت: هنوز امیدواریم که تا ضرب الاجل ۳۱ اوت روند خروج پایان یابد، اما همزمان درباره تمدید مهلت فراتر از ۳۱ اوت در حال ارزیابی و بررسی هستیم.

براساس گزارش شبکه الجزیره، رئیس جمهور آمریکا با اشاره به طالبان گفت: ما با آن‌ها درباره امنیت اطراف فرودگاه کابل مذاکره کردیم و آن‌ها همکاری کردند. نیرو‌های طالبان تا کنون هیچ اقدامی علیه آمریکایی در کابل انجام نداده و به وعده‌های خود عمل کرده‌اند.

به دنبال ورود نیرو‌های طالبان به پایتخت افغانستان، نیرو‌های آمریکایی از سفارت این کشور به فرودگاه خامد کرزای نقل مکان کرده و در حال حاضر امنیت این فرودگاه در اختیار نظامیان آمریکایی است.

جو بایدن در ادامه نشست خبری خود در کاخ سفید اضافه کرد، طالبان اکنون باید تصمیم بگیرند که به نیاز‌های مردم افغانستان پاسخ میدهند یا خیر؟

وی در پاسخ به سوالی درباره اعمال تحریم علیه طالبان نیز گفت: این موضوع بستگی به شرایط دارد اگر نیاز باشد تحریم اعمال خواهیم کرد.

با این حال بایدن ابراز امیدواری کرد که طالبان مطابق با قوانین بین المللی رفتار کنند تا از فشار‌های اقتصادی علیه خود اجتناب کنند.

وی در پاسخ به انتقاد‌ها درباره تصمیمش درباره افغانستان و تردید آمریکایی‌ها در زمینه صلاحیت وی برای ریاست جمهور گفت: من فکر میکنم تاریخ ثابت خواهد کرد که این یک تصمیم منطقی و یک تصمیم درست بود.

جو بایدن در پاسخ به این سوال که آیا به طالبان اعتماد دارد نیز با طعنه به خبرنگاران گفت: من به هیچ کس، حتی شما، اعتماد ندارم.

بر اساس نظرسنجی که شبکه سی‌بی‌اس نیوز انجام داده دوسوم از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقدند که رئیس جمهور آمریکا برنامه واضحی برای خارج کردن آمریکایی‌ها از افغانستان ندارد.

بر اساس نظرسنجی شبکه خبری سی‌بی‌اس نیوز که نتایج آن یکشنبه صبح منتشر شده، ۴۴ درصد از شرکت کنندگان در این نظرسنجی معتقد هستند که خروج نیرو‌های آمریکایی از افغانستان بسیار بد انجام شده و ۳۰ درصد نیز آن را تا حدودی بد توصیف کرده‌اند.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
عصر برده‌داران مجازی

گفت‌و‌گوی «جام‌جم» با فرزاد مؤتمن، در باب کتابخوانی و بازیگری‌اش در فیلم «خاطرات بندباز»

عصر برده‌داران مجازی

نیازمندی ها