jamejamonline
فرهنگی عمومی کد خبر: ۱۳۳۰۸۲۸   ۱۷ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۲:۳۳

هفدهم مرداد، همزمان با سالروز شهادت محمود صارمی در مزارشریف افغانستان، روز خبرنگار نامگذاری شده است.

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای گرانقدر عرصه اطلاع‌رسانی و خبر به‌ویژه خبرنگار شهید محمود صارمی و تمامی شهدا و فرهیختگان عرصه فرهنگ و آگاهی‌بخشی، فرارسیدن هفدهم مرداد روز پاسداشت تلاشگران عرصه روشنگری و آگاهی‌بخشی را به جامعه خبری کشور به‌عنوان طلایه‌داران آگاهی، به‌ویژه در این روزهای سخت کرونایی، تبریک عرض می‌کنم.

روز خبرنگار فرصتی است گرانبها برای پاسداشت مقام فرهیختگانی که در راه روشنگری و آگاهی‌بخشی به آحاد جامعه جان خود را تقدیم کردند.

گزارشگران و خبرنگاران، پیام‌رسانان تحولات‌اند و در دهه‌های اخیر، ملت بزرگ ایران نیز از این مجموعه پرتلاش، اخبار تلخ و شیرین بسیاری را شنیده است.

از شهدای سرافراز رادیو و تلویزیون در دوران دفاع مقدس تا آخرین گلبانگ محمود صارمی، از سینه ستبر شهید محمود خزایی و سایر جان‌برکفان خبرنگار رسانه ملی تا همکاران عرصه جراید، مجلات و خبرگزاری‌ها، همه و همه پیام‌آوران بیداری و هوشیاری جامعه‌اند.

خبرنگاران از 30 تیر و 28 مرداد 1332 تا کشتار 17 شهریور 1356، از گلبانگ پیروزی انقلاب اسلامی و آزادی خرمشهر گرفته تا خاطرات تلخ بامداد 14 خرداد 1368، تا ده‌ها گزارش صحنه‌های سیل، زلزله و حوادث دیگر، آژیر پیام‌رسان جامعه، خصوصا در عرصه رادیو بوده و هستند.

در این بین، نقش تاثیرگذار رادیو را نمی‌توان در قاب تاریخ 80 ساله تحولات این عرصه نادیده گرفت و زحمات بی‌دریغ ققنوس‌های گزارشگر و خبرنگار کشور، که موجد آگاهی و اطلاع‌رسانی در جغرافیای بزرگ ایران اسلامی‌اند نیز، فراموش‌ناشدنی است.

رادیو اولین نقطه عزیمت حضور و ظهور خبرنگاری حرفه‌ای در ایران است و در این میان نیز شهدای خبرنگار این رسانه، بر اریکه رسانه ملی جمهوری اسلامی ایران می‌درخشند.

اینک نیز این رسانه با ایفای نقش پرسشگری خود، مطالبه‌گر بخش گسترده‌ای از مطالبات ملت ایران بوده و در این بستر نیز، ضمن توجه به این خواست‌ها و نیازها، امیدافزایی و نشاط‌بخشی به جامعه را مدنظر قرار می‌دهد.

در این فرآیند خبرنگاران، سفیران این تعامل دوسویه‌اند؛ همانانی که به وقت سوختن فریاد می‌زنند، به وقت ساختن نیز نوید و امید را به جامعه تزریق می‌کنند که بی‌تردید، نقش و جایگاه خبرنگاران در به تصویر کشیدن پیشرفت‌های کشور سرمنشأ اتفاقات بزرگ و تحول‌آفرین بوده است.

رادیو و مجموعه گزارشگران و خبرنگاران آن، رسالت‌های بزرگی بردوش دارند. از یک طرف باید با رویکردی ایجابی، روشنگرانه و اطلاع‌رسانی به لحظه، به عنوان کنشگری فعال در مسیر گفتمان‌سازی انقلاب اسلامی عمل نمایند و توفیقات کشور را در عرصه‌های مختلف اطلاع‌رسانی نمایند و از طرف دیگر باید به خنثی‌سازی عملیات روانی و رسانه‌ای دشمن اهتمام بورزند.

نکته‌ای که رهبر معظم انقلاب اسلامی در بیانات اخیر خود در مراسم تنفیذ ریاست جمهوری به آن اشاره فرمودند.

مطالبه مقابله با فرآیندهای فسادزا از جمله رویکرد رسانه رادیو بوده تا درنهایت منجر به بهسازی حکمرانی و تعمیق آرمان‌های انقلاب اسلامی شود.

رادیو نقطه عزیمت مردمی‌سازی رسانه است و با بهره‌گیری از ظرفیت «شهروند- خبرنگاران»، اخبار، تحلیل و برنامه‌سازی را عمومی می‌نماید. از این طریق است که با روشنگری اجتماعی، شفافیت‌سازی و امیدواری به آینده، فضای امید را در جامعه گسترش می‌دهد و همزمان مقابله با سیاه‌نمایی جبهه عناد را خنثی می‌کند.

مصادف شدن روز خبرنگار با روزهای استقرار دولت سیزدهم، که خود منادی «شفافیت»، «مقابله با فساد» و «مردمی کردن دولت» است، نویدبخش خواهد بود.

در این عرصه متاثر از بستر مطالبات اجتماعی و اقتضائات حکمرانی انقلابی، رسالتی مهم بردوش خبرنگاران و رسانه رادیو گذاشته می‌شود.

باید ضمن یادآوری مطالبات مردمی، کمک‌کار و همراه دولت در پیشبرد وعده‌ها و مقابله با عداوت‌ها و برنامه‌های دشمن بود.

رادیو و خبرنگاران موظفند تا ضمن اهتمام برای رسانه‌ای کردن چالش‌های اجتماعی و مشکلات موجود و تلاش برای رفع آنها، افق آینده کشور را امیدوارانه و روبه بهبود و ترمیم ترسیم کرده و در بستر ساختن و توسعه کشور فعالانه و کنشگر، همراه و همیار مردم و دولت باشند.

خبرنگاران به همان نسبت که موجب شفافیت، مقابله با فساد و نقد رفتار حاکمیت‌اند، زمینه‌ساز افزایش اعتماد میان مردم و دولت نیز هستند.

رادیو و جامعه خبری آن در صف مقدم آگاه‌سازی و مقابله با ابهام، می‌تواند نقش پررنگی در پیشبرد امور از وضعیت فعلی به مطلوب برجای بگذارد و راستی‌آزمایی برنامه‌ها و وعده‌ها را به سنجه آزمایش بسپارد.


خبرنگاران و رسانه، خصوصا رادیو، همواره در بستر و خط مقدم فشارها و ابتلائات قرار دارند؛ اما اینک و در وضعیت امروز جامعه ایرانی، که جنگ احزاب استکبار از بیرون و نفوذی‌ها از داخل مقراض دولبه‌ای از فشار روانی را بر جامعه تحمیل و بحران‌سازی می‌نمایند، به یقین خبرنگاران انقلابی اجری کمتر از مجاهدان فکه و دهلاویه و خونین‌شهر نخواهند داشت.

در این حال، رسانه گرم رادیو از خانه، محل کار، مسافرت و استراحت، موج و فرکانس آن همواره، همراه ملت ایران بوده و هست.

رسانه‌ای فراگیر که گرانیگاه مهمی در تعاطی جامعه خبری و خبرنگاران کشور است تا از مجرای پویش و کوشش آنها، ضمن مقابله سلبی با ناملایمات، از طریق شفافیت، امید و نشاط را همواره در جامعه زنده و پویا نگه دارد. ضمن تبریک مجدد روز خبرنگار به همکاران رادیویی‌مان، امیدواریم ابعاد چهارگانه «رسانه؛ خصوصا رادیو»، «خبرنگار متعهد»، «مردم» و «دولت انقلابی» در بستر اطلاع‌رسانی، پرسشگری، شفافیت و اقدام جهادی و فعالانه، مسیر ساختن آینده درخور شأن ملت ایران را رقم بزنند.

علی بخشی‌ زاده - معاون صدای رسانه ملی / روزنامه جام جم

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
شعر در خانه ملت

شعر در خانه ملت

امروز سالگرد شهادت سید حسن مدرس نماینده شجاع مجلس به دست عوامل رضاخان و روز مجلس است. در دوره‌های مختلف مجلس چه پیش و چه پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شعر در صحن علنی خانه ملت همواره حضور پررنگی داشته است.

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

رسانه ملی، کثرت در عین وحدت

ما زمانی می‌توانیم از یک رسانه هویت‌ محور و عدالت‌ گستر و دارای صفات‌نیکو و پسندیده صحبت کنیم که رسانه‌ نگاری و رسانه‌ گری را به‌عنوان یک کار مبتنی بر اصول حرفه‌ای و در سطح استانداردهای حرفه‌ای جهانی در نظر بگیریم.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

پیشخوان

بیشتر

نیازمندی ها