jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۳۵۳   ۰۹ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۴:۴۹

شیوخ قبایل «شبوه» بزودی با نیرو‌های صنعا که نیرو‌های پیشتاز آنها به منطقه «بیحان شبوه» رسیده‌اند، توافقنامه امضا می‌کنند.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صداوسیما،   ضربه محکمی به عربستان سعودی در استان شبوه یمن وارد شده است. 

پس از آنکه منابع کمیته آشتی قبیله‌ای وابسته به صنعا اعلام کردند که شیوخ قبایل شبوه، به ویژه افراد مجاور استان البیضاء، بزودی با نیرو‌های صنعا که نیرو‌های پیشتاز آن‌ها به منطقه بیحان شبوه رسیده‌اند، توافقنامه امضا می‌کنند، عربستان سعودی و مزدورانش در استان شبوه یمن در معرض تهدیدات بزرگی قرار گرفتند.

این منابع در گفتگو با شبکه تلویزیونی العالم افزودند توافقنامه ارائه شده از سوی قبایل شامل شرایط اخراج ائتلاف سعودی و عوامل آن از جمله حزب اصلاح و دیگر عوامل آن از مناطق تحت نفوذ آن‌ها در ازای تبدیل نشدن این مناطق به میدان‌های جنگ میان صنعا و دشمنان آن خواهد بود.

این منابع اعلام کردند انتظار می‌رود توافق بین صنعا و قبایل در چند روز آینده در قالب سند آشتی منعقد شود.
یک منبع نزدیک به رئیس شورای آشتی قبیله‌ای وابسته به صنعا، شیخ ضیف الله رسام، در گفتگو با "العالم" فاش کرد قبایل بیحان هیئتی از برخی از شیوخ این منطقه را برای هماهنگی در این زمینه به صنعا فرستادند.

در هفته‌های گذشته، نیرو‌های صنعا با وارد کردن خسارت و هزینه به نیرو‌های ائتلاف سعودی در تعدادی از مناطق بیحان در استان نفت خیز شبوه پیشروی کردند که این امر نگرانی بین المللی را منجر شد و بازتاب آن از طریق تحرکات‌های نظامی بسیار از سوی فرانسه و آمریکا در آب‌های سرزمینی یمن مشاهده شد.
گفتنی است پاریس و واشنگتن، ثروت نفتی این استان را در اختیار دارند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
طالبان باید خودش را ثابت کند

طالبان باید خودش را ثابت کند

اخباری که از افغانستان درباره عملکرد طالبان می‌رسد نشانگر این است که بیشتر باید درباره این جریان تامل کرد و به عبارتی هنوز برای قضاوت درباره این‌که آیا ماهیت این گروه تغییر کرده و طالبان امروز با طالبان دیروز فرق می‌کند زود است.

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

حرکت پرشتاب قطار افول ایالات متحده

نیویورک‌ پست با اشاره به نتایج نظرسنجی هفته گذشته، درخصوص وضعیت رئیس‌ جمهور آمریکا، جو بایدن که با موجی از انتقادها درباره آنچه در افغانستان روی می‌دهد، مواجه است، تاکید کرد از هر ۱۰ آمریکایی شش نفر معتقدند کشور در حال خارج شدن از مسیر است.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها