jamejamonline
گردشگری عمومی کد خبر: ۱۳۲۹۱۹۸   ۰۸ مرداد ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۰

امروز قصد داریم یکی از جاذبه‌ های گردشگری و بکر ایران را به شما معرفی کنیم.

به گزارش جام جم آنلاین، غار آبی سهولان که از زیباترین غار‌های ایران است، بین بوکان و مهاباد و در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

در بازدید از این غار می‌توانید قایق سواری کنید و در دریاچه این غار گشتی بزنید یا در قسمت خشکی آن قدم بزنید و به نحوه زندگی مردم گذشته در این غار‌ها فکر کنید.

در زبان کردی، سهولان به معنی یخبندان است و این اختلاف دمای داخل غار و محیط بیرون را توصیف می‌کند.

این غار در روستای سهولان قرار دارد؛ معنی کلمه سهولان در زبان کردی، یخبندان است. در دهانه این غار آبی حدود ۱۰۶ پله شما را به کنار دریاچه‌ی زیبای آن هدایت می‌کنند.

مردم بومی به این غار، کونه کوتر یعنی لانه کبوتر می‌گویند، زیرا تعداد زیادی پرنده و خفاش درون غار سهولان زندگی می‌کنند؛ اگر پرواز کنان از بالای سرتان عبور کردند نترسید.

هنوز کسی از تاریخ کشف این غار باخبر نیست زیرا مردم محلی همواره از آن به عنوان پناهگاه استفاده می‌کرده‌اند.

میزان رطوبت درون غار سهولان بسیار بالاست و جنس رسوباتش از نوع آهکی است. محیط داخل این غار شبیه فضای داخلی غار علیصدر همدان است و قندیل‌های زیادی از سقف آن آویزانند.

اگر به ماجراجویی علاقه مندید، از سه دریاچه درون این غار و تونل‌ها و دالان‌هایش عبور کنید تا به انتهای آن برسید و از دهانه دیگرش خارج شوید.

عمق آب در این غار در برخی قسمت‌ها به ۳۰ متر هم می‌رسد. اولین کسی که غار سهولان را مورد کاوش قرار داد، ژاک دمورگان فرانسوی بود؛ او متوجه شد که این غار از هزاره دوم و اول قبل میلاد، تا قرون وسطی به عنوان سکونتگاه استفاده می‌شده. آب درون این دریاچه، آبی شفاف و زلال است و حتی با وجود تاریک بودند.

غاری که برای ورود به آن باید از ۱۰۶ پله عبور کرد! (+عکس)

غاری که برای ورود به آن باید از ۱۰۶ پله عبور کرد! (+عکس)

غاری که برای ورود به آن باید از ۱۰۶ پله عبور کرد! (+عکس)

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
الزامات گردشگری در دولت جدید

الزامات گردشگری در دولت جدید

حوزه گردشگری را می‌توان یکی از پیشران‌های اساسی بخش معیشت و اقتصاد کشور در نظر گرفت که در صورت شکوفایی، علاوه بر ایجاد تحرک در بخش‌های مختلف نه‌تنها حلقه تولید ثروت را از انحصار خارج کرده و به امر مهم تمرکززدایی کمک خواهد کرد، بلکه به ذخیره منابع راهبردی کشور منجر خواهد شد.

نیازمندی ها