jamejamonline
سیاسی سیاست خارجی کد خبر: ۱۳۲۹۰۰۳   ۰۶ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۷:۱۷

سرپرست وزارت منابع آبی عراق خبر داد

پیشنهاد عراق به ایران برای احداث سد مشترک

وزارت منابع آبی عراق اعلام کرد که این کشور پیشنهاد احداث سد مشترک با ایران را مطرح کرده است.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایسنا، عون ذیاب، سرپرست وزارت منابع آبی عراق در گفتگو با خبرگزاری رسمی این کشور (واع) گفت: مساله ایجاد سد مشترک میان ایران و عراق یک مساله حیاتی است و این موضوع بار‌ها مطرح شده است، اما اکنون اختلافاتی در خصوص مکان و موقعیت احداث سد وجود دارد.

وی تاکید کرد که برخی شخصیت‌های ایرانی به پیشنهاد عراق برای ساخت سد مشترک پاسخ داده و گفته اند که ممانعتی با این امر ندارند.

ذیاب گفت که از ناحیه عملی و در تمام دنیا رودخانه‌ها در دریا‌ها و اقیانوس‌ها می‌ریزند و اغلب آن‌ها سد دارند تا مانع ورود جریان نمک به رودخانه‌ها شوند.

این مسئول عراقی گفت: از نظر فنی و علمی سد باید در دهانه و مدخل رودخانه احداث شود. اکنون تغییراتی در شط العرب (اروند رود) به دلیل اینکه ایران رود کارون را به طور کامل بسته است به وجود آمده است.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: در صورت رسیدن به توافق نهایی در خصوص احداث سد مشترک، ایران حجم زیادی از آب را رهاسازی خواهد و دیگر به طور مستمر رود کارون را نخواهد بست. اگر سد احداث شود ایران بخشی از آب کارون را به سوی شط العرب رهاسازی می‌کند تا کشتیرانی در این رود تداوم یابد، زیرا بندر خرمشهر و آبادان برای ایران مهم هستند و این کشور بیشتر از عراق از فعالیت کشتیرانی در شط العرب بهره می‌برد.

ذیاب در خصوص برگزاری نشست میان ایران و عراق برای بررسی این موضوع گفت: قرار بود در ماه ژوئن نشستی برگزار شود، اما به دلیل تشکیل دولت در ایران این مساله به تعویق افتاد و انتظار می‌رود که بعد از تشکیل دولت جدید در ایران این پیشنهاد به طور گسترده تری مطرح شود.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

پایان یکجانبه‌ گرایی آمریکا

بعد از شکل‌گیری پیمان شانگهای در سال2001، برخی صاحب‌نظران و کارشناسان علوم سیاسی از آن به عنوان ناتوی شرقی نام بردند. معتقدم این سازمان از ناتو اهمیت بیشتری دارد.

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

گام‌های موثر برای جدی‌تر شدن نگاه به شرق

تحرکات دیپلماتیک منطقه‌ای با هر یک از کشورهایی که در مناطق آسیایی، آفریقایی و آمریکایی وجود دارد کاری پسندیده، مفید و منتهی به اثر خوب و نتایج درخشان برای کشورمان محسوب می‌شود. یکی از مهمترین همکاری‌ های اقتصادی با مجموعه کشورهایی است که در منطقه شرق آسیا قرار دارند و به سازمان همکاری اقتصادی شانگهای معروف هستند.

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

آژانس باید به رویکرد فنی و غیرسیاسی بازگردد

 بر اساس تجربیات سالیان گذشته چند نکته درباره آژانس بین‌ المللی انرژی اتمی وجود دارد. نکته اول این است که آژانس یک محیط سیاسی است، به این معنا که اعضای شورای‌ حکام همیشه اکثریت غربی داشته و آژانس از این نظر یک ابزار سیاسی در دست کشورهای غربی بوده که هرگاه خواسته‌اند، فشار خود را نسبت به کشورهای دیگر افزایش یا کاهش داده‌اند.

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر

نیازمندی ها