در اولین روز سفر به استان چهار محال و بختیاری

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری از پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد بازدید کرد

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری با حضور در دانشگاه شهرکرد از نزدیک در جریان روند فناوری جنین دام شهرکرد قرار گرفت و با استادان و محققان این پروژه مهم دیدار و گفتگو کرد.
کد خبر: ۱۳۲۸۸۴۸

به گزارش جام جم آنلاین- چهار محال و بختیاری، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری  رییس جمهوری روز سه شنبه 5 مرداد ضمن حضور در دانشگاه شهرکرد  به اتفاق سعید کریمی رییس دانشگاه شهرکرد و  مجید نظری معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار چهارمحال و بختیاری از پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد بازدید کرد.

 سورنا ستاری از بخش های مختلف پژوهشکده  فناوری جنین دام  بازدید کرد و از نزدیک با فعالیت های این پژوهشکده  و فرایند  انتقال جنین های آزمایشگاهی در گوسفند به گیرنده ها به روش لاپاروسکوپی به عنوان جدیدترین دستاورد پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد آشنا شد..

سعید کریمی دهکردی ابتداء به معرفی توانایی ها و قابلیت ها دانشگاه  شهرکرد پرداخت  و گزارشی از عملکرد و دستاوردهای حوزه فناوری دانشگاه شهرکرد ارائه کرد.

رییس دانشگاه شهرکرد در ادامه توانایی ها و اقدامات حمایتی مرکز نوآوری  دانشگاه و مرکز رشد واحدهای فناوری دانشگاه را مورد بحث و گفتگو قرار داد و گفت: مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی، مدرسه کارآفرینی، میز تخصصی ارتباط با صنعت و جامعه، کارگاه های مرکز نوآوری و طراحی و راه اندازی سامانه جامع امور فناوری، پژوهشی و مهارتی نیز از مهمترین افتتاح های مرتبط با فناوری در سال 1399 در دانشگاه شهرکرد بودند.

 کریمی دهکردی، تدوین و تصویب شیوه نامه گرنت فناوری در سال 1399، تدوین شیوه نامه هدفمند سازی پارسا در راستای طرح تحول ارتباط دانشگاه با جامعه و صنعت در سال ، 1400  انعقاد تفاهم‌نامه پسا دکتری با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری را به عنوان بخش دیگری از تلاش های این دانشگاه در راستای توسعه و ارتقا فناوری در دانشگاه شهرکرد دانست.

رییس دانشگاه شهرکرد در ادامه به معرفی مرکز تحقیقات منابع آب دانشگاه ، پژوهشكده فناوري جنين دام، پژوهشکده زیست و نانو فناوری، پژوهشکده علوم پرندگان و آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهرکرد پرداخت.

ناصر شمس رییس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد نیز در سخنانی کوتاه به معرفی این پژوهشکده پرداخت و گفت:  پژوهشکده در سال 1382 با اخذ مجوز قطعی تاسیس شد و این پژوهشکده اولین مرکز در کشور با هدف پژوهش در زمینه فناوری های تولید مثلی دام و تنها مرکز از این نوع در مجموعه وزارت علوم است .

رییس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد افزود: این مرکز تاکنون توانسته به طیف گسترده ای از فناوری های تولید مثلی دام در کشور دست یابد و آنها را بومی سازی و بهینه سازی کند.

شمس گفت: این مرکز تاکنون بسیاری از محققان و متخصصان فناوری های تولید مثل دام کشور را  تربیت کرده است و پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد با قرار گرفتن در موقعیت مناسب جغرافیایی در کشور در قطب پرورش دام سبک کشور،  یکی از قطبهای پرورش اسب  و در مجاورت یکی از قطب های پرورش گاو شیری کشور  قرار گرفته است.

رییس پژوهشکده فناوری جنین دام دانشگاه شهرکرد، تولید آزمایشگاهی جنین در گوسفند، انتقال آنها به رحم میش های گیرنده و تولد اولین بره حاصل از لقاح خارج رحمی در کشور، تولید آزمایشگاهی جنین های گاو،  انجماد جنین ، تولید جنین های شبیه سازی شده (cloning) گوسفند و گاو ، نمونه برداری (Biopsy) از جنین‌های گوسفند و گاو در مراحل اولیه، انجماد تخمک، تعیین جنسیت جنین با استفاده از DNAی خون مادری، انجماد اسپرم اسب های اصیل ایرانی، سگ، گاو و گوسفند به منظور ارائه خدمات در صنعت اسب و صادرات،  انتقال جنین به روش لاپاروسکوپی در گوسفند، تولید جنین به روش سوپراوولاسیون در گاو، فرموله نمودن و ساخت محلول های فلاشینگ رحمی، محیط های کشت و نگهداری جنین و محلول های انجماد جنین با هدف قطع وابستگی به خارج از کشور، ساخت لوازم یکبار مصرف تولید جنین به روش سوپراوولاسیون با هدف قطع وابستگی به خارج کشور، فرموله نمودن و ساخت رقیق کننده های نگهداری و حمل اسپرم نریان در حالت سرد و رقیق کننده های انجماد اسپرم نریان را از مهمترین دستاوردهای این مرکز برشمرد.

 شمس  در خاتمه، تولید، انجماد و انتقال جنین در گاو، فناوری انجماد اسپرم نریان، تولید آزمایشگاهی، انجماد و انتقال جنین در گوسفند و بز، تعیین جنسیت جنین اسب با استفاده از DNA آزاد جنینی در خون مادر و انجماد اسپرم و تلقیح مصنوعی در گوسفند را مهمترین  فناوری های تجاری سازی شده و یا در حال تجاری سازی در این پژوهشکده دانست.

newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها