jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۸۴۲۳   ۰۴ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۷:۰۸

توسط محققان دانشگاه کالیفرنیا ساخته شد

تشخیص مشکلات قلبی با برچسب پوستی مافوق صوت

محققان دانشگاه کالیفرنیا در سن‌دیه‌گو موفق به ساخت یک برچسب پوستی شده‌اند که با استفاده از پالس‌ های مافوق صوت، بیماری‌های قلبی عروقی و اختلال در عملکرد قلب را در مراحل اولیه تشخیص می‌دهد.

به گزارش جام جم آنلاین، بیماری‌ های قلبی عروقی مهمترین عامل مرگ و میر در سراسر جهان محسوب می‌شوند.

هرچه زودتر علائم این بیماری مشاهده شوند، شانس درمان و بهبود بیمار بیشتر است. به همین منظور محققان یک برچسب پوستی ساخته‌اند که از جنس پلیمری منعطف است و روی قفسه سینه یا گردن بیمار قرار می‌گیرد.

روی این پلیمر یک شبکه ۱۲ در ۱۲ میلی‌متری مبدل قرار دارد. این برچسب با استفاده از سیم به یک رایانه متصل می‌شود و نیروی محرکه خود را از آن دریافت می‌کند، از طرفی اطلاعات و داده‌ها را به رایانه منتقل می‌کند.

تمام مبدل‌ها در آن واحد پالس‌ های مافوق صوت منتشر می‌کنند. این پالس‌ ها به طور متمرکز به بافت مورد نظر تابیده می‌شوند و قادرند تا عمق ۵.۵ اینچی پوست (۱۴ سانتی‌متر) نفوذ کنند.

پرتو مافوق صوت از طریق بافت وارد یک رگ اصلی می‌شود و پس از برخورد به گلبول‌ های قرمز، بازتاب می‌کند و وارد برچسب می‌شود. با تجزیه و تحلیل پرتو منعکس‌شده می‌توان اطلاعات ارزشمندی از قبیل نبض، فشار خون و عملکرد قلب را کنترل کرد.

با استفاده از این مکانیسم غیرتهاجمی می‌توان بیماری‌ های قلبی عروقی و اختلال عملکرد قلب را در مراحل اولیه تشخیص داد.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها