jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۹۶۶   ۰۲ مرداد ۱۴۰۰  |  ۰۲:۱۰

محققان دانشگاه کمبریج در انگلیس با مطالعه ۳۰۰ فسیل از انسان‌ های هومو در سراسر جهان دریافتند آب و هوای زمین، اندازه مغز و اندام انسان‌ ها را تغییر داده است.

به گزارش جام جم آنلاین، بر اساس این تحقیقات که با مقایسه اطلاعات حاصل از تجزیه و تحلیل ۳۰۰ فسیل انسان با وضعیت آب و هوای مناطق مختلف زمین انجام گرفت، مشخص شد متوسط اندازه بدن انسان در طول یک میلیون سال گذشته تغییرات قابل توجهی داشته است.

در واقع افرادی که در آب و هوای سردتر زندگی می‌کردند، اندام بزرگتری نسبت به سایرین داشتند؛ زیرا اندام بزرگتر قابلیت بیشتری در حفظ گرما در محیط‌ های سرد دارد.

همچنین بر اساس نتایج این تحقیقات اندازه مغز ساکنین مناطق دارای پوشش گیاهی کمتر مانند علفزارها و استپ‌ ها در مقایسه با ساکنین مناطق دیگر، بزرگ‌تر است.

محققان از طریق مقایسه این داده‌ها با اطلاعات باستان شناسی دریافتند ساکنین این مناطق با شکار جانوران بزرگ زندگی خود را می‌گذرانند. این نحوه شکار یک فعالیت پیچیده است که نیاز به قابلیت‌های شناختی بالاتری دارد و به همین دلیل مغز ساکنین این مناطق بیش از سایرین تکامل یافته و رشد کرده است.

منبع: ایرنا

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها