jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۷۹۵۶   ۰۱ مرداد ۱۴۰۰  |  ۱۵:۳۳

بررسی‌ها نشان می‌دهند میادین مغناطیسی که با چشم انسان قابل دیدن نیستند، نقش مهمی در شکل‌گیری کهکشان‌های مارپیچی دارند.

title
به گزارش جام‌جم آنلاین به نقل از ایسنا، بررسی‌های «رصدخانه استراتوسفری اخترشناسی فروسرخ» (SOFIA) نشان می‌دهند که کهکشان‌های مارپیچی مانند راه‌شیری، توسط میادین مغناطیسی شکل می‌گیرند. بر اساس گزارش ناسا، این میادین مغناطیسی، با چشم انسان قابل دیدن نیستند، اما با ترکیب تصاویر «تلسکوپ فضایی هابل» (Hubble Space Telescope)، تلسکوپ «NuSTAR» و تلسکوپ «SDSS»، این میادین مغناطیسی آشکار می‌شوند.

پژوهشگران در این تصویر، میادین مغناطیسی را در بازو‌های مارپیچی کهکشان «M۷۷» اندازه‌گیری کردند. این میادین به صورت خطوط مستقیمی نشان داده می‌شوند که بازو‌های در حال چرخش را از نزدیک دنبال می‌کنند. میادین مغناطیسی در کهکشان مارپیچی، با بازو‌های مارپیچی همسو شده‌اند. این موضوع نشان می‌دهد نیرو‌های گرانشی که شکل کهکشان را پدید می‌آورند، میدان مغناطیسی آن را نیز فشرده می‌کنند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
چالش ایجاد شغل برای نخبگان

چالش ایجاد شغل برای نخبگان

مسائل مربوط به نخبگان از سال‌ها قبل مورد توجه من بود، به طوری که از سال ۱۳۸۰ به صورت جدی وارد این بحث شدم و دغدغه‌هایم را پیگیری کردم. علت اصلی‌اش هم این بود که در نمایشگاهی مطلع شدم از۱۵۰ دانش‌آموز المپیادی کشور، حدود ۹۰ نفرشان به خارج کشور مهاجرت کرده‌اند. این موضوع باعث شد تا من نظریه مهاجرت ژن‌ها را مطرح کنم و در مقاله‌ای به آن بپردازم.

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

وقت عبور از دوران لوکس‌پنداری محیط‌ زیست

خیلی خوب به یاد دارم در یکی از روزهای بهاری پنج شش سال پیش وقتی به عادت معمول هنگام رانندگی به رادیو گوش می‌کردم، بحث نمایندگان مجلس سر انتقال آب دریاچه خزر به کویر سمنان حقیقتا شنیدنی بود.

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

چرا گربه‌ ماهی علی دایی خبرساز شد؟

دیروز که خبر نامگذاری یک گونه گربه ماهی در آب‌ های جنوب غرب کشور به نام علی دایی در رسانه‌ها شنیدم، از همان ابتدا روشن بود چه واکنش‌های عجیب و غریبی را باید منتظرش باشیم.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

نیازمندی ها