jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۵۰۷۹   ۱۶ تير ۱۴۰۰  |  ۰۰:۰۶

پژوهشگران دانشگاه استنفورد می‌گوید ابتلای قبلی به کروناویروس‌های رایج سرماخوردگی توضیح می‌دهد که چرا شدت علائم کرونا در برخی افراد کمتر از بقیه است.

به گزارش جام جم آنلاین، تحقیق جدید پژوهشگران دانشگاه استنفورد می‌گوید ابتلای قبلی به کروناویروس‌های رایج سرماخوردگی توضیح می‌دهد که چرا شدت علائم کرونا در برخی افراد کمتر از بقیه است.

بررسی سلول‌ های ایمنی بیمارانی که کرونای خفیف گرفته‌اند حاکی از ابتلای قبلی آن‌ها به کروناویروس‌های رایج است.

«مارک دیویس»، رئیس موسسه ایمنی، فراکاشت و عفونت دانشگاه استنفورد می‌گوید بسیاری از مردم با ابتلا به کووید ۱۹ دوران سختی را سپری می‌کنند و حتی از بین می‌روند، اما عده‌ای بدون این که بدانند به این ویروس مبتلا می‌شوند.

آنتی‌بادی یکی از روش‌های سیستم ایمنی بدن برای مقابله با عوامل بیماری‌زاست. ولی این عوامل بیماری‌زا می‌توانند به‌سرعت تغییر کنند تا از حملات آنتی‌بادی در امان بمانند. سلول‌های قاتل T یکی از دیگر سازوکارهای سیستم ایمنی است که به شناسایی و نابودی سلول‌های آلوده می‌پردازد.

این سلول‌ها پس از اولین برخورد با ویروس کسب اطلاعات کرده و تقریبا وارد نوعی حالت نگهداری حافظه می‌شوند. این حالت می‌تواند سال‌ها ادامه پیدا کند و بدن را آماده مقابله مجدد با همان عامل بیماری‌زا نگه دارد. ولی مشکل این‌جاست که بررسی وضعیت سلول‌های T کمی سخت‌تر از بررسی سطح آنتی‌بادی است. همچنین نمی‌توان به‌راحتی فهمید که هر سلول T برای مقابله با چه نوع عامل بیماری‌زا آموزش داده شده است.

SARS-CoV-2 هفتمین کروناویروس شناخته شده برای انسان‌هاست. چهار مورد از این ویروس‌ها تقریبا بی‌خطرند و صرفا باعث بروز سرماخوردگی‌های عادی می‌شوند. SARS-CoV-2 در برخی از دنباله‌های پپتیدی با این ویروس‌ها مشترک است.

نمونه‌های خون از دوران پیش از همه‌گیری نشان می‌دهند که برخی سلول‌های T در مواجهه با SARS-CoV-2 به‌سرعت به دنباله‌های پپتیدی مشترک با سایر کروناویروس‌ ها حمله کرده‌اند. به‌عبارت دیگر، سلول‌های ایمنی به‌جای صرف چند روز زمان برای شناسایی و نابودی عامل جدید بیماری‌زا به‌سرعت وارد عمل شده‌اند، چون از قبل با کروناویروس‌ها آشنا بوده‌اند.

دیویدس می‌گوید این عامل بسیار مهم می‌تواند در درک تفاوت میان نمونه‌های خفیف و وخیم ابتلا به کووید ۱۹ نقش کلیدی ایفا کند.

پژوهشگران یافته‌های خود را روی نمونه‌های خون افراد مبتلا به کووید ۱۹ نیز آزمایش کرده و متوجه درستی فرضیه خود شده‌اند؛ در افرادی که با انواع وخیم این بیماری درگیر بوده‌اند، سلول‌های T به‌طور مستقیم به سراغ دنباله‌ های یکتای پپتیدی رفته و این مسئله شرایط را دشوار کرده است.

طبق نتیجه‌گیری دیویس، افرادی که شدیدا درگیر کووید ۱۹ می‌شوند، احتمالا تاکنون، یا حداقل اخیرا به گونه‌ های رایج‌تر کروناویروس مبتلا نشده‌اند، به همین دلیل سلول‌های T در بدن آن‌ها آماده مقابله با دنباله‌های مشترک این خانواده از ویروس‌ها نیست.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

موج‌ ششم از راه می‌رسد؟

شیوع ویروس کرونا در کشور براساس آنچه اپلیکیشن ماسک نشان می‌دهد این روزها در حال فروکش کردن است، طوری که تعداد شهرهای با وضعیت نارنجی به 238شهر و تعداد شهرهای زرد به 136شهر افزایش یافته‌است، ضمن این‌که 17شهر کشور نیز در وضعیت آبی قرار دارند و تنها 57 شهر رنگ قرمز کرونایی دارند.

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

به‌ دنبال چاره واکسن‌ گریزی

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت و درمان تا ظهر دیروز بیش از 27 میلیون و 790 هزار نفر دوز اول واکسن را دریافت ‌و بیش از 13 میلیون و 459 هزار نفر نیز هر دو دوز را تزریق کرده‌اند‌.‌

گفتگو

بیشتر
شروط  اخراج دندان‌ عقل

یک متخصص جراحی دهان و فک و صورت می‌گوید کشیدن دندان‌ عقل همیشه ضروری نیست و بستگی به موقعیت رویش دندان در فک دارد

شروط اخراج دندان‌ عقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش

نیازمندی ها