jamejamonline
بین الملل عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۵۵۰   ۰۱ تير ۱۴۰۰  |  ۲۰:۳۰

تحلیلگر جهان عرب با اشاره به اینکه اوضاع میان غزه و تل آویو به سمت جنگ جدید پیش می رود، جنگ آتی را بسیار شدیدتر دانسته است.

به گزارش جام جم آنلاین، عبدالباری عطوان، تحلیلگر معروف جهان عرب در مطلبی در رأی الیوم، احتمال جنگ را با توجه به موضع گیری مقامات حماس و مسئولان رژیم صهیونیستی میان این دو، بعید ندانسته است.

وی آورده است: السنوار تهدید به از سرگیری عملیات کرده است و نفتالی بنت هم تهدید به حمله به غزه کرده است. چه طرفی موشک اول را شلیک خواهد کرد و چه زمانی؟ آیا ژنرال کوخاوی در جنگ آتی موفق به زدودن شکست بزرگ قبلی خواهد بود؟

عطوان اعلام کرد: همه شواهد کنونی حاکی از آن است که احتمال جنگ میان اسرائیل و مقاومت فلسطین زیاد است.

وی نوشت: یحیی السنوار رئیس حماس در غزه تهدید به روی آوردن به عملیات کرده است. از سوی دیگر نفتالی بنت هم می‌خواهد نشان دهد که افراطی تر از نتانیاهو است و تنها راه اثبات آن شعله ور کردن مجدد جنگ است و حامیان خود را تحریک به راهپیمایی و تحرکات برای یورش به مسجد الاقصی در سایه حمایت ارتش رژیم صهیونیستی می‌کند.

عطوان اعلام کرد: تهدید بنت به حمله مجدد به غزه در واقع اذعان به شکست ارتش رژیم صهیونیستی در جنگ یازده روزه اخیر و به دنبال زدودن آثار تحقیرکننده آن است و در حال حاضر به دنبال بهانه‌ای برای ارسال جنگنده‌ها و تانک‌ها برای وارد شدن در جنگ جدید است و آنچه این را تفسیر می‌کند، تمدید ریاست آویو کوخاوی بر ستاد ارتش رژیم صهیونیستی است.

این تحلیلگر می‌نویسد: بازگشت بالن‌های آتشزا با قدرت و فعال‌تر از قبل به سمت شهرک‌های صهیونیست نشین در این روزها که بسیاری از مزارع صهیونیست‌ها را به آتش کشیده است مایه نگرانی کابینه رژیم صهیونیستی شده و آنرا در تنگنا قرار داده است.

عطوان بیان کرد: بعید نمی‌دانیم که موضوع این بالن‌های آتشزا در رأس محورهای هیأت امنیتی اسرائیلی در قاهره باشد.

وی می‌نویسد: بعید است که السنوار منتظر بماند تا بنت و ژنرال کوخاوی شروع کننده جنگ آتی باشند. آنکه که اولین موشک را در عملیات شمشیر قدس شلیک کرده است در تکرار آن و حمله به تل آویو و حیفا و بئر السبع، عسقلان و اسدود درنگ نخواهد کرد.

عطوان آورده است: کوخاوی که بنت به او تکیه کرده است و او را در پستش تمدید کرده است همان ژنرالی است که ارتش اشغالگران را در جنگ اخیر غزه فرماندهی می‌کرد و متحمل شکست تحقیر آمیز شد و سبب شد که نتانیاهو به جو بایدن برای آتش بس متوسل شود و این پس از تمام شدن موشک‌های رهگیر سامانه گنبد آهنین رژیم صهیونیستی پس از شلیک چهار هزار موشک بود.

وی افزود: کوخاوی جدید چه در چنته دارد و در جنگ آتی که بسیار شدیدتر و با موشک‌های جدید خواهد بود چه می‌خواهد انجام دهد؟

وی می‌نویسد: موشک‌های مقاومت آماده و منتظر اشاره برای شلیک به سوی فرودگاه تل آویو و نیز فرودگاه جایگزین یعنی رامون در النقب و دیگر مناطق فلسطین اشغالی است تا یهودیان برای حفظ جان خود به پناهگاه فرار کنند.

عطوان در پایان آورده است: اگر جنگ جدیدی رخ دهد کابینه بنت ساقط خواهد شد و نتانیاهو هم به قدرت بازنخواهد گشت و حالت هرج و مرج و فروپاشی بی سابقه در رژیم صهیونیستی به وجود خواهد آمد.

منبع: مهر

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

اسم رمز عملیات غرب علیه لبنان

لبنان اگر دیر زمانی به عروس خاورمیانه و کشور سپید معروف بود، امروز اما کشوری است با بحران‌های ریز و درشت و نگرانی‌های فزاینده در قبال آینده‌ای مبهم.

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

پشت پرده پیشروی برق‌آسای طالبان

محمد حنیف اتمر وزیر خارجه اشرف غنی گفته؛ هشتاد ولسوالی[شهرستان]در سراسرافغانستان باجنگ به اشغال طالبان درنیامده بلکه به دلیل «تخلیه‌ از قبل برنامه‌ ریزی شده» هم بوده...از آنسو انس حقانی مغز متفکر طالبان و پسر جلال‌الدین حقانی بنیانگزار شبکه حقانی در پی پیشروی‌های سریع طالبان گفت؛ «ده‌ها ولسوالی به طور مسالمت‌آمیز به دست مجاهدین افتاد. در قسمت برخی ولسوالی‌ها حتی تصمیم تسخیرشان وجود نداشت.»

گفتگو

بیشتر

پیشنهاد سردبیر

بیشتر