jamejamonline
جامعه عمومی کد خبر: ۱۳۲۲۴۰۸   ۰۲ تير ۱۴۰۰  |  ۰۷:۴۴

رییس پلیس مبارزه با موادمخدر از کشف ۳۰۰ تن انواع مواد مخدر در سه ماه سال جاری خبر داد و گفت: پلیس قرص های لاغری و سیگارهای الکترونیکی که بسیار مخرب هستند را شناسایی و کشف کرد.

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، سردار مجید کریمی در نشست خبری با اصحاب رسانه افزود: قرص‌های لاغری در اماکن مختلف و برند خاص خرید و فروش می‌شود مثل گلوریا که دارای مواد مخدر شیشه است و در آزمایشگاه پلیس و سازمان غذا و دارو مورد بررسی قرار گرفته و مشخص شد که دارای مواد مخدر متافتامین یا همان شیشه است.

وی اضافه کرد: این ماده مخدر در آرایشگاه‌های زنانه و باشگاه‌های ورزشی تولید می‌شود و متاسفانه تاکنون منجر به آسیب رساندن به کبد یک شهروند و سقط جنین در یک خانم شده است.

کریمی با بیان اینکه سیگار‌های الکترونیک در فضای مجازی و واقعی عرضه می‌شود، گفت: مصرف این ماده مخدر توصیه نمی‌شود چرا که دارای اسانس‌هایی بسیار مضر هستند که ماده حشیش با ۴۰ درصد تی اچ سی را داراست و بسیار مخرب است.

وی همچنین از شناسایی ۱۷۹ نفر از سازمان دهندگان و سرباند‌های توزیع مواد مخدر در سال گذشته خبر داد و گفت: اغلب مواد مخدر از طریق مرز‌های شرقی و نقاط کوهستانی شناسایی و دستگیر شدند که از ذکر نام آن‌ها معذورم، اما این افراد به همراه سلاح دستگیر شدند.

سردار کریمی گفت: تولید شیشه در کشور همسایه شرقی ایران زنگ خطر جدی برای ما است براین اساس سیاست گذاران باید آن را مد نظر قرار دهند چرا که از مشکلات دو سال اخیر ما علاوه بر تولید مواد مخدر سنتی، تولید شیشه در کشور شرقی همسایه ایران است به گونه‌ای که در سال گذشته ۱۶ تن شیشه توسط همکاران ما کشف شد.

وی ادامه داد: برنامه امسال تمرکز بر تولید و توزیع ماده مخدر صنعتی است. سال گذشته ۵هزار ۵۰۰ کیلو شیشه از افغانستان کشف شد. براساس امار‌های سازمان ملل ۲هزار و ۵۰۰ تا ۸۰۰ پول در حال گردش در دنیا است.

کریمی افزود: معضل مواد مخدر جهانی است در سال ۲۰۲۰ بیش از ۲۲۴ هزار هکتار انواع مواد مخدر کشف شده که نسبت به سال گذشته ۳۷ درصد افزایش داشته است. هر ساله شاهد رشد و کشت مواد مخدر هستیم و ۶ هزار و ۵۰۰ تا ۸ هزار تن مواد مخدر در سال ۲۰۲۰ در افغانستان تولید و وارد بازار و از ایران به کشور‌های دیگر و غربی ترانزیت می‌شود.

وی به مبارزه با مواد مخدر در فضای مجازی اشاره کرد و گفت: در فضای مجازی دو هزار و ۷۰۰صفحه در فضای مجازی و ۱۸۱ شبکه اجتماعی که در زمینه مواد مخدر اعم از تبلیغ و فروش فعالیت داشتند شناسایی شد.

وی با اشاره به اینکه در آستانه روز جهانی مبارزه با مواد مخدر هستیم گفت: ماموریت ما از ماموریت‌های تخصصی است. مشکل اصلی ما همسایگی شرقی است که سالانه ۶ هزار تا ۱۰ هزار تن در کشور شرقی ما تولید می‌شود و ۹۰ درصد تریاک دنیا به رغم حضور کشور‌های غربی ان هم با بذر‌های اصلاح شده در افغانستان تولید می‌شود.

کریمی ادامه داد: اکنون افغانستان ازسلول‌های خورشیدی و بذر‌های اصلاح شده استفاده می‌کند که میزان تولید را افزایش می‌دهد. اکنون ۷۶ درصد مواد از حاشیه شرق کشور کشف می‌شود این در حالی است که پلیس مرزبانی و رده‌های مختلف درسال ۹۹ موفقیت شدند ۷۶ درصد مواد مخدر داخلی در استان‌های شرقی را توقیف کنند.

به گفته وی سال گذشته یک هزار و ۱۰ تن انواع مواد مخدر کشف شد که ۲۴ درصد افزایش نسبت به سال ۹۸ داشته است.

سردار کریمی افزود: عزم ایران در مبارزه با مواد مخدر مشهود است سال گذشته ۸ نفر از همکاران خود را از دست دادیم. ۳۰ نفر نیز در درگیری‌های مسلحانه جانباز شدند.

وی اضافه کرد: متاسفانه از حقوق بشر استفاده ابزاری شده و برخی کشور‌ها را هدف قرار داده اند تا به عنوان جرم سازمان یافته ضربه و بحران به لحاظ فرهنگی، اجتماعی و امنیتی و اقتصادی فراهم کنند براین اساس امسال از دانش و تجهیزات بومی و همکاری با شرکت‌های دانش بنیان را برای مبارزه با مواد مخدر را در دستور کار داریم.

رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر برگزاری برنامه‌های آموزشی برای دانش آموزان، دانشجویان و کارگران، رصد فضای مجازی و بکارگیری افسران مجرب برای کشف علمی جرم و اقدامات اطلاعاتی را از برنامه‌های امسال برشمرد.

سردار کریمی اضافه کرد: ازسوی سازمان ملل ۸۰۳ نوع مواد مخدر روانگردان شناسایی شده و امسال با موارد جدید مواجه نبودیم.

وی در توصیه به والدین گفت: باشیوع کرونا دانش آموزان یا دانشجویان در فضای مجازی بیش از گذشته حضور داشته براین اساس والدین باید نسبت به فرزندان خود نظارت بیشتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: از دولت جدید می‌خواهیم تا توجه ویژه‌ای به این مساله داشته باشند هر چند اقای رئیسی در قوه قضاییه در این زمینه توجه داشتند و دولت فعلی نیر تلاش‌های خود را در این زمینه انجام داده است. برای درمان و نگهداری معتادان نیازمند عزم جدی هستیم.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

پایان کپرنشینی با اشتغال و مسکن

کپرنشینان، بخش زیادی از زمین‌های چابهار را به تصرف خودشان درآورده‌اند، در صورتی که این وضعیت نیاز به ساماندهی اساسی دارد؛ اتفاقی که رئیس‌جمهور محترم دستور اکید دادند که در بازه زمانی مشخص یکساله، این ساماندهی اتفاق بیفتد.

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

درنگی درباره دومین اربعین کرونایی

آنچنان که از شواهد و قرائن برمی‌آید، امسال هم خبری از برگزاری پرشور و فراگیر راهپیمایی اربعین نیست؛ هم به‌ دلیل افزایش شدید بیماری در ایران و هم ناپایداری وضعیت بهداشتی و سلامتی در عراق (که حتی در سال‌های ماقبل کرونا هم، شرایط چندان مناسبی نداشت).

مردی که یک دنیا حرف داشت

مردی که یک دنیا حرف داشت

از پس ِ‌سال‌های رفته درست یادم نیست چه روزی بود و چه ماهی‌ ولی می‌دانم در یکی از سال‌های نخست دهه80 از سالن کوچک کنفرانس در وزارت کشور که بیرون آمدیم و پای برج میدان فاطمی که ایستادیم، هم خورشید غروب کرده بود و هم سوز تندی می‌آمد.

گفتگو

بیشتر
پیشنهاد سردبیر بیشتر

نیازمندی ها