jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۹۳۸   ۳۰ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۶:۳۰

ادعای جدید محققان درباره سیاره سرخ (مریخ) چیست؟

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از خبرگزاری صدا و سیما، یافته‌های علمی نشان می‌دهند که ممکن است سطح سیاره مریخ به‌جای آب و اقیانوس، از ورق‌های یخ و یخچال‌های طبیعی پوشیده شده باشد.


این ادعا بر اساس شواهد و مطالعات روی دره‌های واقع در ارتفاعات جنوبی مریخ است که حدود ۳.۸ میلیارد سال پیش تشکیل شدند و نشان می‌دهند این دره‌ها ممکن است حاصل ذوب شدن یخ باشند.

یافته‌های علمی نشان می‌دهند که ۲۲ شبکه از دره‌های این سیاره از راه ذوب یخ زیرسطحی، ۱۴ شبکه از راه آب رودخانه و بقیه از راه دیگر فرایند‌های فرسایش، تشکیل شده‌اند.

اگر چه این ادعا نشان می‌دهد مریخ در ابتدا یک سیاره سرد بوده است، اما به این معنا نیست که سیاره سرخ در گذشته، یک توپ بزرگ یخی بوده است.

به رغم این ادعا درباره وضعیت آب و هوایی مریخ، هنوز احتمال وجود حیات در این سیاره وجود دارد و «مریخ سرد» خبر بدی برای احتمال زندگی در این سیاره نیست، زیرا محیط زیر یخبندان می‌تواند با داشتن آب در دسترس، دمای بدون نوسانات و محافظت از ذرات انرژی خورشیدی و اشعه بدون نیاز به میدان مغناطیسی، یک محیط پایدار برای حیات را فراهم کند.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو