jamejamonline
دانش عمومی کد خبر: ۱۳۲۱۷۲۶   ۲۹ خرداد ۱۴۰۰  |  ۱۳:۴۵

مطالعه جدید ناسا نشان می دهد الگوی رشد گرمایش زمین از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ تقریبا دو برابر شده است.

نتایج تجزیه و تحلیل این دانشمندان که این هفته در مجله جیوفیزیکال ریسرچ لترز منتشر شد، نشان داد که الگوی رشد گرمایش زمین از ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۹ تقریبا دو برابر شده است.

نورمن لوب، دانشمند ناسا و نویسنده اصلی این تحقیق، گفت: «این میزان افزایش بی‌سابقه است.»

آقای لوب در ادامه نوشت که دو روش مختلف برای تجزیه و تحلیل اختلاف در تراز انرژی استفاده شده است و هر دو روش حاکی از «رشدی بسیار زیاد» است. [تایید این موضوع با دو روش مختلف]دانشمندان را به این باور می‌کشاند که رشد اختلاف در تراز انرژی زمین «پدیده‌ای واقعی است و مصنوعی و زاده ابزار‌ها نیست».

این امر معلول افزایش غلظت گاز‌های گلخانه‌ای مانند دی اکسید کربن و متان در جو زمین است که به دلیل فعالیت انسان‌ها تجمع یافته است و با به دام انداختن گرما در جو مانع از خروج انرژی در قالب بازتاب نور به فضا می‌شود.

مقدار انرژی‌ای که در جو سیاره زمین به دام می‌افتد باعث تسریع گرمایش زمین می‌شود. حدود ۹۰ درصد انرژی مازاد جذب آب‌های اقیانوس‌ها می‌شود و باقی‌مانده آن خاک و هوا را گرم می‌کند و این اتفاق به ذوب شدن یخ‌ها می‌انجامد.

گریگوری جانسون، از نویسندگان این مقاله که اقیانوس‌نگار فیزیکی در اداره ملی اقیانوسی و جوی آمریکا است، گفت: «حجم و وسعت بازه زمانی اطلاعات دریافتی از [شناورهای]آرگو و سرس (CERES) [برنامه ناسا برای رصد انرژی تابشی در زمین]و مکمل بودن این دو دسته اطلاعات به ما این امکان را داده است تا با دقت بسیار، اختلاف در تراز انرژی زمین را اندازه‌گیری کنیم و هر چه می‌گذرد درک عمیق‌تری از تغییرات و روند آن به دست آوریم.»

وی گفت: «مشاهده میزان و تغییرات تراز انرژی برای درک آب‌وهوای متغیر زمین حیاتی است.» با این حال، دانشمندان نویسنده این مقاله، همچنین نتیجه گرفتند که این مشاهده تنها «یک لحظه ثبت‌شده از تصویر تغییرات آب‌وهوایی است، نه تصویری طولانی‌مدت از آن.»

این تحقیق نتیجه‌گیری می‌کند که اگر در سال‌های آینده الگوی گرمایشی کاهش نیابد، باید انتظار داشت که تغییرات بزرگ‌تری در آب‌وهوای زمین نسبت به آنچه تاکنون اتفاق افتاده، رخ دهد.
ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

رصدخانه ملی افتتاح شد؛ با تلسکوپی که آینه نداشت!

از وقتی خبر رسید قرار است رصدخانه ملی ایران پس از قریب به دو دهه تلاش و کوشش محققان کشور، صبح دوشنبه هفتم تیر افتتاح شود، موجی از غرور و شادی در دل همه علاقه‌مندان به پیشرفت علم در کشور و به‌ویژه میان دانشجویان اخترفیزیک و کیهان‌شناسی و محققان این حوزه ایجاد شد.

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

ضرورت تدوین دستورالعمل ساخت‌ و ساز در پهنه‌ های گسلی

با توجه به این‌که وجود گسل و جابه‌جایی احتمالی آن هنگام زلزله در سطح زمین، تأثیر مخربی روی ساختمان‌ها و شریان‌های حیاتی واقع بر روی آن و اطراف داشته و خطرناک است، توجه به مخاطرات مربوط از مهم‌ترین پارامترهای برنامه‌ریزی توسعه شهری در مناطق لرزه‌خیز محسوب می‌شود؛ از این‌رو با توجه به قرارگیری شهر تهران روی گسل‌های فعال با سابقه لرزه‌خیزی، لازم است در مطالعات شهرسازی و طرح‌های تفصیلی مربوط، این عامل نیز لحاظ شود.

گفتگو

بیشتر
شبی که دلباخته دماوند شدم

به مناسبت روز ملی دماوند، گفتگو کرده‌ایم با مجید قهرودی، عکاس نجومی و کوهنوردی که خیره‌کننده‌ترین نماها را از عظمت دماوند ثبت کرده‌ است

شبی که دلباخته دماوند شدم

کار ناتمام محققان با آرسیبو

مدیر عملیاتی تلسکوپ رادیویی ساردینیا در گفتگو با جام‌جم از داغ‌ترین حوزه‌های مطالعاتی در اخترشناسی رادیویی می‌گوید

کار ناتمام محققان با آرسیبو