در آستانه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، سخنگوی شورای نگهبان به سوالات خبرنگاران داخلی و خارجی پاسخ داد.
کد خبر: ۱۳۲۱۴۷۴

به گزارش جام جم آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان، در آستانه انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، در نشست خبری خود با رسانه‌های داخلی و خارجی در محل مرکز همایش‌های بین‌المللی صدا و سیما برگزار شد، گفت: آنچه وظیفه شورای نگهبان است، پاسداری و صیانت از آرای مردم است، شورای نگهبان تمام تلاش خود را بکار گرفته تا حق الناس پاسداری و صیانت شود.

وی افزود: ما علاوه بر وظیفه سلامت انتخابات، وظیفه سلامت مردم را هم مدنظر قرار داده و تمهیداتی برای سلامت مردم در روز انتخابات اندیشیده شده است.

سخنگوی شورای نگهبان گفت: دغدغه‌هایی که دیروز از سوی مقام معظم رهبری بیان شد، بسیار مهم است و شورای نگهبان این مسائل را مدنظر دارد.

وی ادامه داد: ناظران شورای نگهبان به صورت ۲۴ ساعته بر چاپ و توزیع تعرفه‌ها نظارت داشته است، حدود ۱۰ درصد بر تعداد تعرفه‌ها افزوده شده تا نگرانی خاصی وجود نداشته باشد.

کدخدایی تصریح کرد: از طرف شورای نگهبان مشکلی در تعرفه‌ها اعم از کمبود و یا توزیع وجود نخواهد داشت و ناظران شورای نگهبان به دقت نظارت خواهند داشت، در هر شعبه یک ناظر از طرف وزارت بهداشت برای نظارت بر فرآیند رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی در شعب اخذ رای حضور خواهد داشت.

وی تصریح کرد: چیزی در حدود ۶۷ هزار شعبه در سراسر کشور برای انتخابات ۲۸ خرداد پیش بینی شده که این میزان، نسبت به انتخابات ریاست جمهوری سال ۹۶، ۷درصد و نسبت به انتخابات مجلس، ۲۲ درصد افزایش یافته است.

سخنگوی شورای نگهبان ادامه داد: فقط در انتخابات ریاست جمهوری است که افراد مقیم خارج کشور می‌توانند شرکت کنند که بخشی از این امر به کشور‌ها بستگی دارد و تلاش‌های گسترده‌ای صورت گرفته تا هموطنان مقیم خارج ایران بتوانند رای دهند و حتی در کشور‌هایی که موافقت نکرده آمد این امر با صندوق‌های سیار صورت بگیرد

وی افزود: ناظران ما با قوت فعالیت خود را در روز انتخابات انجام خواهند داد و نظارت موثر شورای نگهبان صورت خواهد گرفت تا این رویداد سرنوشت ساز که توسط مردم رقم میخورد صیانت شود. همچنین نمایندگان کاندیدا‌ها در روز انتخابات در شورای نگهبان حضور یافته و از نزدیک بر نظارت شورای نگهبان، نظارت خواهند کرد.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره اینکه فقط اصولگرایان در این شورا مورد تأیید واقع شده اند بیان کرد: دوستان ظاهراً اسامی را ندیده اند چرا که بین تایید شدگان از همه گروه‌ها حضور دارند، البته هیچگاه شورای نگهبان بر اساس جناح سیاسی نامزد‌ها اعلام نظر نمی‌کند و بلکه تنها قانون و رای اعضا‌ی شورا را مدنظر دارد.

وی در پاسخ سوالی درباره وظایف شورای شورای نگهبان در روند انتخابات گفت: وظیفه شورای نگهبان نظارت بر این روند است و پاسداری و صیانت برای ما اهمیت بالایی دارد به همین منظور اعضای ناظر ما در شعب رای گیری حضور داشته و با هرگونه تخلفی که در حیطه اختیارات آنان باشد برخورد خواهد کرد، همچنین پس از انتخابات صحت این فرایند باید به تایید شورا برسد و تخلفات احتمالی مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره روند تایید و رد صلاحیت در شورا گفت: آنچه شورا انجام می‌دهد مبتنی بر اصل ۱۱۰ و ۱۱۵ قانون اساسی و قانون انتخابات است و طبیعتاً بعد از بررسی مستندات و صلاحیت با رای اکثریت نسبت به نامزد‌ها اظهار نظر میشود، قوانین انتخابات ممکن است نواقصی داشته باشد، امیدواریم این ایراد‌ها از سوی مجلس اصلاح شود.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا کاندیدایی بوده همه اعضا آن را تایید کنند گفت: در انتخابات جایی که نیازمند احراز هستیم باید حداقل هر کاندیدا ۷ رای مثبت داشته باشد و اعداد آراء متفاوت است پس آراء هر فردی تفاوت دارد، چون این رای‌ها مخفی است نمی‌توانم آن را اعلام کنم.

وی در پاسخ به سوالی درباره اینکه شورای نگهبان بر چه اساسی رد و تایید صلاحیت انجام می‌دهد گفت: این تایید و رد صلاحیت بر اساس اصل ۱۰۰ و ۱۱۵ قانون اساسی، مدیر و مدبر بودن، رجل سیاسی بودن و رای اعضای شورای نگهبان مشخص می‌شود.

کدخدایی درباره دلیل رد صلاحیت احمدی‌نژاد و لاریجانی تصریح کرد: براساس اصل ۱۱۵ مستندات درباره هر فردی مطرح می‌شود، اما اینکه اعضای شورای نگهبان چه آرایی می‌دهند مختص به خود افراد است، اما در مجموع حکمی در جهت اعلام دلایل رد صلاحیت‌ها به صورت عمومی وجود ندارد.

سخنگوی شورای نگهبان تصریح کرد: هماهنگی لازم از طرف شورای نگهبان با وزارت کشور انجام شده که اولویت شمارش آراء با ریاست جمهوری، مجلس و خبرگان رهبری خواهد بود، اگر دستگاه‌هایی حس می‌کنند که گزارش‌های خلاف واقع داده اند، جبران کنند البته مبنای نظر شورای نگهبان یک گزارش نیست و ما گزارش نهاد‌های مختلف را مدنظر قرار می‌دهیم.

وی اضافه کرد: ما تا انتخابات فردا گزارش تخلف خاصی نداشتیم و تلاش کرده ایم که در چینش حوزه‌ها و حضور ناظران با وزارت کشور همفکری کرده ایم تا تخلفات کمتر باشند.

سخنگوی شورای نگهبان در پاسخ به سوالی مبنی بر این که کاندیدا‌های اصلاح طلب چرا مورد تایید سران این جریان نبودند گفت: نگاه شورای نگهبان سیاسی نبوده و ارزیابی ما از نامزد‌ها بر اساس گرایش حزبی آنان نیست و فرقی برای ما ندارد.

کدخدایی درباره اینکه برخی می‌گویند شورای نگهبان در برابر فرمایش رهبر انقلاب به شیوه خود عمل کرد اظهار کرد: شورای نگهبان بر اساسی قوانین و رای گیری نظر می‌دهد و ملاک‌های ما باید مورد نظر قرار گیرد و دستگاه‌های دیگر اگر در این زمینه مسئولیتی داشته باشند باید اقدامات لازم را انجام دهند.

وی گفت: هیئت‌های نظارتی ما در استان‌های مختلف وظیفه نظارت در شعب رای گیری را دارند و این افراد آموزش‌های لازم را دیده اند، ما برای خارج از کشور هم هیئت مستقل داریم و با تمهیداتی که اندیشیده شده جای هیچ نگرانی نیست و ان‌شاءالله شاهد انتخابات پرشوری خواهیم بود.

سخنگوی شورای نگهبان درباره اظهارات وزیر کشور مبنی بر رقابتی نبودن انتخابات و نامه اخیر رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: ما درباره نامه رئیس جمهوری پاسخی آماده کرده ایم، فکر می‌کنم مردم و رسانه‌ها شاهد بودند که رقابتی خوبی برقرار است و مناظرات اگرچه اشکالاتی داشت، اما نشان داد کسی با کسی رو در بایستی ندارد و رقابت‌ها جدی است که ان‌شاءالله فردا شاهد آن خواهید بود.
newsQrCode
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰

نیازمندی ها