jamejamonline
سلامت عمومی کد خبر: ۱۳۲۰۹۳۲   ۲۵ خرداد ۱۴۰۰  |  ۰۷:۰۶

کارشناس سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تربت حیدریه با بیان این موضوع که برای رفع استرس نخست باید منشأ و عوامل ایجاد کننده آن شناسایی شوند؛ گفت: استرس منشأ روان‌شناختی دارد و هر کدام از مؤلفه‌های روان‌شناختی که داوطلبان کنکور تجربه می‌کنند به علت اعتقاد، باور و تفکری است که شخص در مورد یک فرآیند مانند کنکور دارد.

به گزارش جام جم آنلاین، صدیقه ایل بیگی ادامه داد: یکی از علل این است که داوطلبان نسبت به کنکور باورهای ذهنی متفاوتی دارند به عنوان نمونه در ذهن خویش از آن غول می‌سازند یا آن‌را مرگ و زندگی می‌دانند، حتی امکان دارد تعریف اطرافیان از کنکور سبب تشدید استرس در داوطلب شود.

وی افزود: نخستین کار برای رهایی از این باور این است که داوطلب، کنکور را یک برگ از زندگی تعریف کند که قرار است ورق بخورد ولی تمام برگ‌های زندگی را تشکیل نمی‌دهد.

ایل بیگی گفت: علت دوم استرس داوطلبان کنکور ناشی از باورهای آن‌ها در مورد روش مطالعه است؛ آن‌ها خیال می‌کنند میزان مطالعه‌ای که داشته‌اند به میزان کافی نبوده است.

وی در خصوص نقش والدین در کنترل و پیدایش استرس دانش‌ آموزان برای کنکور اظهار داشت: پدر و مادرهایی که به هر علتی توقعات بی‌اندازه از فرزندان خویش دارند یا دائم با گوشه و کنایه با آن‌ها صحبت می‌کنند، فشار زیادی به فرزندان خویش وارد می‌کنند، تزریق کردن اضطراب و استرس بر فرزندان نه تنها باعث بهبود رتبه فرزندان‌تان در کنکور نمی‌شود بلکه نتیجه‌ای عکس هم می‌تواند داشته باشد.

کارشناس سلامت روان معاونت بهداشت دانشگاه، مدیریت زمان، کم‌کردن علائم بدنی، نفس کشیدن شکمی (دیافراگمی)، تن آرامی، ورزش و تغذیه سالم را از نکات طلایی در مهار استرس کنکور عنوان نمود و افزود: امید است دانش‌آموزان با توجه به نکات ذکر شده بتوانند این مرحله از زندگی خود را با آرامش سپری کنند.

منبع: بهداشت نیوز

ارسال نظر
* نظر:
نام:
ایمیل:

یادداشت

بیشتر
پیک پنجم با واریانت هندی

پیک پنجم با واریانت هندی

در پیک پنجم که نشانه‌های بروز آن آشکار شده، ما با واریانتی به نام دلتا یا واریانت هندی روبه‌رو هستیم.

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

موج پنجم ‌شکل نگیرد عجیب است!

در روزهای اخیر درباره این‌که موج پنجم کرونا در کشورمان شروع شده یا خیر، اظهارنظرهای مختلفی می‌شود اما بهتر است فارغ از این‌که آیا این موج ایجاد شده یا قرار است در آینده ایجاد شود، به این مساله توجه کنیم که چه اتفاقاتی در کشورمان در حال وقوع است.

گفتگو

بیشتر
كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

بررسی‌ها نشان می‌دهد سویه دلتای ویروس كرونا نسبت به انواع قبلی مسری‌تر بوده و كودكان بیشتری را به‌صورت علامت‌دار مبتلا می‌كند

كودكان دلتایی؛ مبتلا و ناقل

پیشنهاد سردبیر

بیشتر
قرنطینه بدون تنش

نبود مهارت گفت‌وگو و کاهش آستانه تحمل ، قرنطینه خانگی را برای برخی خانواده‌ها مشکل کرده است

قرنطینه بدون تنش