مدیرکل دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت:

مصرف روغن‌های جامد باعث سکته قلبی می‌شود

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:مصرف روغن های جامد و نیمه جامد، باعث رسوب اسیدهای چرب اشباع در رگها، تنگی و انسداد عروق قلب و سکته قلبی می‌شود پس برای حفاظت از قلب خود این روغن ها را مصرف نکنید.
کد خبر: ۱۳۲۰۶۳۱
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، زهرا عبداللهی افزود: مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد، باعث رسوب اسید‌های چرب اشباع در رگها، آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق)، تنگی و انسداد عروق قلب و سکته قلبی می‌شود.

وی اظهار داشت: بر اساس نتایج آخرین یافته‌های علمی در جهان، مصرف روغن‌های جامد و نیمه جامد هم چنین به علت دارا بودن اسید چرب ترانس بالا خطر بروز سرطان سینه در زنان و سرطان پروستات در مردان را افزایش می‌دهد.

عبداللهی با بیان اینکه مصرف خانگی روغن ­های جامد به هیچ عنوان توصیه نمی­ شود، ادامه داد: روغن جامد به علت بافت مورد نیاز شیرینی ها، عمدتا در قنادی‌ها کاربرد دارد، اسید‌های چرب اشباع موجود در روغن جامد ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و انواع سرطان­‌ها را بدنبال دارد. اگر چه این روغن­‌ها درحال حاضر در کشور ما با اصلاح فرمولاسیون و بهبود کیفیت به روغن نیمه جامد تبدیل شده ­اند که مقدار اسید‌های چرب اشباع و ترانس کمتری نسبت به روغن جامد دارند.

مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی خاطرنشان کرد: روغن نیمه جامد هم در مقایسه با روغن‌های گیاهی مایع، مقادیر بیشتری اسید چرب اشباع و اسید چرب ترانس داشته و مصرف آن‌ها خطراتی مانند افزایش کلسترول بد خون LDL، تنگی و انسداد عروق قلبی و نهایتا سکته قلبی را بدنبال دارند بویژه افرادی که دچار اختلالات چربی خون و کلسترول بالا هستند نباید از روغن جامد و نیمه جامد استفاده کنند.

وی تصریح کرد: توصیه می‌شود برای پیشگیری از بیماری‌های قلبی عروقی از روغن‌های مایع با منشاء گیاهی استفاده شود و چربی‌های مایع، روند بروز آترواسکلروز (سفت شدن جدار عروق) را کند می‌کند.

به گفته عبداللهی، روغن نباتی مایع درصد بسیار کمی اسید چرب اشباع و مقادیر قابل ملاحظه‌ای اسید‌های چرب غیر اشباع که برای حفظ سلامت قلب ضروری است، را دارند و میزان اسید چرب ترانس آن کمتر از ۲ درصد و در بعضی از روغن‌های مایع تقریبا صفر است که زیرو ترانس نامیده می‌شوند و مصرف روغن‌های مایع قطعا برای حفظ سلامت به روغن حیوانی و روغن نباتی جامد و نیمه جامد ارجحیت دارد.
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها