محققان با انجام مطالعه‌ای ترکیبات خاصی را معرفی کردند که احتمالا می تواند از ورود ویروس کرونا به ریه و تکثیر آن جلوگیری کند.
کد خبر: ۱۳۲۰۵۸۸
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از ایرنا، این مطالعه جدید که در مرکز علوم اعصاب «دانشگاه ایالتی لوئیزیانا» (LSU) در آمریکا انجام شده است، نشان می‌دهد شاید ترکیبات شیمیایی به نام الوانوئید‌ها Elovanoids که از اسید‌های چرب اشباع نشده امگا۳ ساخته شده اند، می‌توانند از ورود ویروس کرونا به سلول‌ها جلوگیری کنند و به محافظت از کیسه‌های هوایی ریه بپردازند.

«نیکلاس بازان» از محققانی که این مطالعه را انجام داده است، گفت: این ترکیبات از مغز و شبکیه چشم در برابر آسیب محافظت می‌کنند. از آنجا که ویروس کرونا به وضوح ریه را مورد حمله قرار می‌دهد، محققان به آزمایش این ترکیبات در محافظت از ریه پرداختند.

محققان در این مطالعه، این ترکیب شیمیایی (Elovanoids) را روی بافت ریه عفونی یک مرد ۷۵ ساله مورد بررسی قرار دادند و متوجه شدند که این ترکیبات نه تنها توانایی پروتئین خوشه‌ای ویروس کرونا را در اتصال به گیرنده‌ها کاهش می‌دهد، بلکه به تولید پروتئین‌های ضد التهابی محافظ کمک می‌کند.

آن‌ها خاطر نشان کردند: ترکیبات شیمیایی Elovanoids تولید پروتئین ACE ۲ را که روی سطح انواع سلول قرار دارد، کاهش می‌دهند. گیرنده‌های ACE ۲، مانند قفل سلول‌ها عمل می‌کنند و پروتئین خوشه‌ای ویروس کرونا، نقش مهمی در باز کردن این قفل را دارد تا ویروس بتواند به سلول وارد شود و تکثیر خود را به سرعت آغاز کند.

همچنین محققان در این مطالعه برای اولین بار نشان دادند که سلول‌های کیسه هوایی، مسیر‌هایی برای سنتز زیستی Elovanoids دارند.

ویروس کرونا موسوم به «کووید۱۹» اواسط ماه دسامبر ۲۰۱۹ (۲۴ اذر ۱۳۹۸) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد، ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می‌شد، اما کمیسیون ملی بهداشت چین در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹ دی ماه ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد. این ویروس در حال حاضر در بسیاری از کشور‌ها شیوع یافته است.

بر اساس آخرین آمار‌ها از زمان شیوع ویروس کرونا تا امروز سه میلیون و ۷۴۴ هزار و ۲۹ نفر در جهان بر اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

مشروح این مطالعه در مجله Scientific Reports منتشر شده است.
برچسب ها: سلامت کرونا ریه
ارسال نظرات در انتظار بررسی: ۰ انتشار یافته: ۰
راویان زینبی (س)

واکاوی نقش زنان در انتقال فرهنگ عاشورا در گفت‌وگو با یک پژوهشگر مسائل دینی

راویان زینبی (س)

نیازمندی ها